Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Fot: TVN
Ze względu na pandemię COVID-19 większość z nas przez najbliższe dwa tygodnie będzie musiała zostać w domu i rezygnować z ogromnej większości codziennych aktywności. Niektórzy będą musieli pogodzić pracę z opieką nad dziećmi. Ta nowa sytuacja może być bardzo stresująca. Kiedy rozładować stres i napięcie w tej ekstremalnej sytuacji?
Czy stres jest groźny dla zdrowia?
Stres sam w sobie nie jest zły. To dzięki niemu znajdujemy siłę do działania i szybciej podejmujemy decyzje. Kiedy jest go za dużo zaczyna być niebezpieczny dla zdrowia. Nadmiar stresu może prowadzić do problemów z koncentracją, snem czy pamięciom. Przewlekły stres sprzyja rozwojowi niektórych chorób cywilizacyjnych, np. wrzodów żołądka (jeżeli nie są spowodowane występowaniem w organizmie bakterii), choroby wieńcowej, nowotworów. Na szczęście są techniki, które pozwalają tego uniknąć.
Stres i napięcie mogą pojawić się z wielu powodów. Dla części z nas zmiany i ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 mogą być bardzo stresujące. Jak sobie z nim poradzić? Jedną z najskuteczniejszych metod walki ze stresem są ćwiczenia oddechowe. Jak je wykonywać? Krótki instruktarz znajdziecie na naszej infografice!
Fot: TVN
Autor:
Katarzyna Oleksik
Data aktualizacji: 18.03.2020,
Opublikowano: 17.03.2020 r.
Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00. Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.
Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę?
Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.
Fobia szkolna jest odmianą fobii społecznej, która wiąże się z chodzeniem do szkoły. Dla rodziców może zamienić codziennie poranki, w takcie których dziecko stawia opór przed wyjściem z domu, w wyzwanie, ale jeszcze trudniejsza jest dla niego samego.
Medytacja transcendentalna to oparta na mantrach technika medytacji. Zdaniem jej zwolenników zapewnia rozwój potencjału umysłowego, poprawia pamięć, rozwija intelekt i kreatywność, redukuje stres i wycisza. Popularyzujący ją ruch uważany jest przez niektórych za organizację quasi-religijną.
Sofrologia to paranauka mająca na celu rozwój zdolności umysłowych i duchowych. Regularne jej praktykowanie pozwala na wydobycie z umysłu dużych pokładów spokoju, cierpliwości, a przede wszystkim zwiększa samoświadomość.
Depresja maskowana jest trudna do wykrycia, ponieważ objawia się głównie poprzez symptomy w ciele, takie jak ból głowy i mięśni, zaburzony rytm snu czy uzależnienia. Przyczyną tej choroby jest m.in. nadmierny stres, przemęczenie i trudne warunki życia. Leczenie depresji maskowanej polega na psychoterapii i lekach przeciwdepresyjnych z grupy SSRI.
Ustalenie dokładnych przyczyn alkoholizmu bywa trudne. Niestety, większość uzależnionych nie widzi u siebie problemu i nie podejmuje leczenia. Jakie są przyczyny popadania w alkoholizm?
Objawy przemęczenia to szereg psychosomatycznych dolegliwości, które mogą towarzyszyć także innym stanom. Łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować, w związku z czym organizm nie uzyskuje adekwatnej odpowiedzi na wysyłane sygnały, czyli niezbędnego wypoczynku.
Zdrowy sen, zbilansowana dieta, ruch i unikanie stresu to filary naszej odporności, o którą w ostatnim czasie szczególnie powinniśmy dbać. W jej budowaniu pomogą nam także rośliny. O tym, dlaczego warto mieć w domu mały ogródek opowiedziała nam florystka Anna Wojtala.