Jak zacząć biegać? Sprawdź porady eksperta

Getty Images

Pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy, redukuje stres, świetnie działa na serce i pośladki. Bieganie, bo to o nim mowa, zbawiennie działa zresztą na cały organizm. Minusy? Początki nie są łatwe. W jaki sposób zacząć zatem przygodę z joggingiem? Kilku wskazówek udzieliła nam trenerka personalna - Milena Janik.

Od 20 kwietnia ponownie zostały otwarte lasy i parki, a ludzie znowu mogą wyjść z domu również w rekreacyjnym celu. I choć wciąż warto trzymać się zasady #zostańwdomu, odrobina ruchu (w pojedynkę) na świeżym powietrzu może świetnie zadziałać nie tylko na twoje ciało, ale i umysł. Warto wiedzieć, że wiosna to doskonały czas, by rozpocząć przygodę z bieganiem. Przeraża cię trochę ta dyscyplina sportu? Niepotrzebnie. Jeśli bowiem dobrze zaczniesz, z pewnością pokochasz tę aktywność i będziesz się długo cieszyć z korzyści, jakie ci zagwarantuje.

Jakie korzyści daje bieganie?

Jednym z najcenniejszych plusów– szczególnie w czasie pandemii – uprawiania joggingu jest bez wątpienia polepszenie samopoczucia. Bieg odpręża, redukuje stres i sprawia, że lepiej śpimy. Bardzo ważną kwestią jest także wzmocnienie układu odpornościowego, a także wsparcie pracy układu oddechowego, krwionośnego, limfatycznego i kostnego. Dodatkowo udając się na przebieżkę wzmacniamy naszą kondycję, przyspieszamy metabolizm, wzmacniamy mięśnie i modelujemy ciało (bye, bye, cellilite).

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto zacząć biegać:

Zobacz film: Dlaczego warto biegać? Źródło: X-Bank Gallery

Jak zacząć biegać? Porady eksperta

Zanim dołączysz do grona biegaczy, ustal sobie cel. Chcesz schudnąć? Potrzebujesz regularnie pozbywać się stresu? A może walczysz o lepsze zdrowie? Niezależnie od tego, co stanie się twoją motywacją wiedz, że jej ustalenie pomoże ci wytrwać w postanowieniu i wyrobić nawyk. A co dalej? Dalej warto pomyśleć o tych czterech regułach…

ZASADA NUMER 1: USZYKUJ ODPOWIEDNI STRÓJ

Co konkretnie mamy na myśli? Oczywiście nie kwestie modowe. Jako osoba początkująca powinieneś postawić na wygodne, nie krępujące ruchów ubranie, a także dobre buty. Rozpoczynając tę przygodę wystarczy mieć zwykły T-shirt, bluzę, krótkie spodenki lub legginsy. A co z obuwiem? Nie musi być od razu profesjonalne, choć oczywiście tak byłoby najlepiej, ponieważ pomoże ono uniknąć kontuzji, zwiększy komfort i będzie amortyzować wstrząsy. Co jeszcze może się przydać? Słuchawki i odbiornik z ulubioną muzyką. Poza tym możesz również pobrać aplikację, która będzie monitorować i obserwować parametry biegu.

Przeczytaj też: Kolano biegacza, czyli ból kolana podczas lub po bieganiu. Jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?

ZASADA NUMER 2: ZADBAJ O NAWODNIENIE I NIE JEDŹ BEZPOŚREDNIO PRZED BIEGIEM

Picie wody jest ważne – także podczas biegu. Na swój trening zabierz więc zawsze choć małą butelkę. A co z jedzeniem? Ostatni posiłek można zjeść minimum dwie godziny przed przebieżką (obciążony żołądek może dać uczucie dyskomfortu). Na jakie dania dobrze jest postawić? Jedzenie przed joggingiem powinno dostarczać nam energii, która zostanie odpowiednio wykorzystana przez organizm. Wskazane w posiłku przed-treningowym są węglowodany o niskim IG – na przykład pieczywo razowe, kasza jaglana, brązowy ryż - a także białka, takie jak ryby, jaja czy drób. A co w przypadku, gdy głód dopadnie nas przed samym biegiem? Orzechy lub banan będą dobrym rozwiązaniem. Po treningu natomiast posiłki mają natomiast na celu uzupełnienie strat glikogenu oraz wspieranie regeneracji mięśni. Tutaj również świetnie sprawdzą się węglowodany i białka. Po krótkim biegu najlepiej sięgnąć po małe posiłki – na przykład pełnoziarnistą kanapkę z serem białym i pomidorem lub garść orzechów z rodzynkami.

ZASADA NUMER 3: DAWKUJ WYSIŁEK

Strój gotowy? Woda przygotowana? Czas na trening. Zaczynając przygodę z bieganiem przede wszystkim dawkuj sobie wysiłek. Ruch powinno się wprowadzać stopniowo. Na początku najlepiej przeplatać ze sobą interwały biegu oraz marszu.

Jak powinien wyglądać przykładowy trening biegu?

Zacznij od krótkiej - około 10 minutowej rozgrzewki, która zapewni większą gotowość do wysiłku układu krwionośnego oraz oddechowego. Korzystnie wpłynie ona też na elastyczność ścięgien i więzadeł, powodując zwiększenie ruchomości w stawach. Dzięki temu ograniczy ryzyko powstania kontuzji. Rozgrzewka może składać się z kilku prostych, energicznych ćwiczeń. Przykłady? Skręty tułowia, skłony tułowia, krążenie biodrami, wykroki w przód, unoszenie rąk, podskoki na jednej nodze, przysiady.

Przeczytaj też: Rozgrzewka przed bieganiem - jak powinna wyglądać? Ćwiczenia dobre na nogi, kolana i nie tylko!

Co potem? Czas na krótkie interwały – na przykład 3 minuty marszu, a później 2 minuty biegu. Powtarzaj ten schemat 6 razy (daje to około 30 minutowy trening). Tempo powinno być spokojne, indywidualnie dostosowane i nie może sprawiać problemu z oddychaniem. Pamiętaj też, że bardzo ważna jest wyprostowana postawa ciała podczas biegania. Grabiąc się nie dostarczamy odpowiedniej ilości tlenu do płuc, co powoduje szybsze zmęczenie organizmu. A zatem… patrz przed siebie, nie pod nogi, głowę lekko unieś ku górze. Ręce, ułożone blisko tułowia na wysokości pasa i bioder , ugnij do kąta 90 stopni i pracuj nimi naprzemiennie do przodu i do tylu. A co z krokami? Kroki biegacza powinny być nieduże i stawiane nisko nad ziemią. Stopa musi lądować na środkowej części, a następnie przechodzić na palce .

ZASADA NUMER 4: NIE ZAPOMNIJ O ROZCIĄGANIU

Na zakończenie treningu warto jest zastosować stretching, czyli statyczne rozciąganie mięśni.

dodajmy także, że treningi powinno planować się systematycznie – najlepiej od 3 do 4 razy w tygodniu. Przerwa między jednym i drugim joggingiem nie była dłuższa niż 2 dni. Obciążenia treningowe należy wdrażać stopniowo i na miarę własnych możliwości.

Zobacz film: Jak bieganie wpływa na nasz organizm?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 21.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej