Jak wyrzeźbić pośladki w domowych warunkach? Oto 5 skutecznych ćwiczeń

Getty Images

Jędrne i kształtne pośladki leżą w sferze marzeń wielu kobiet. Warto jednak wiedzieć, że aby stać się ich właścicielką, nie trzeba wcale wylewać hektolitrów potu na siłowni. Nasza ekspertka podpowiedziała nam 5 prostych ruchów, które wykonywane systematycznie dadzą ci pożądany efekt w niedługim czasie.

Domowe ćwiczenia na pośladki

ĆWICZENIE 1: Hip Thrust

Ćwiczenie to możesz bez problemu wykonać w warunkach domowych. Na czym ono polega? Na wyproście w stawie biodrowym – ruch ten angażuje aż 90% mięśni pośladków oraz dwugłowe ud. Jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie? Oprzyj tułów o krzesło lub kanapę pod kątem 45 stopni do podłoża. Ręce ugnij w łokciach i trzymaj blisko przy tułowiu. Palce stóp skieruj na zewnątrz. Ugięte w kolanach nogi rozstaw szeroko i oprzyj mocno o podłoże, głowę lekko unieś do góry, a wzrok skieruj przed siebie. Napnij mocno mięśnie brzucha i mięśnie pośladkowe, a następnie podwiń miednicę. Unoś powoli pośladki w górę, tak aby twój tułów był skierowany rownolegle do podłogi. Zatrzymaj się na sekundę i wróć do pozycji wyjściowej. Jeśli zależy ci na szybszych efektach, skorzystaj z rajstop – pamiętaj, im grubsze, tym ćwiczenie będzie bardziej wymagające. Rajstopy zwiąż, tak aby przypominały gumę do ćwiczeń. Załóż je nad kolana i staraj się, by były cały czas w napięciu. Ćwiczenie wykonaj w 4 seriach po 15-20 powtórzeń.

Przeczytaj też: 5 ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu bez żadnych przyrządzeń, a które zagwarantują smukłe nogi

ĆWICZENIE 2: Zakroki skrzyżne z wykorzystaniem ściereczek

To kolejna propozycja, która wykonywana regularnie może zapewnić ci kształtną pupę. Co potrzeba do jej wykonania? Wystarczą tylko dwie ściereczki i odrobina miejsca. Jak ich użyć? Materiał złóż na mały kwadrat. Pod każdą ze stóp podłóż jedną ściereczkę. Następnie wyprostuj plecy, mocno napnij mięśnie brzucha i wzrok skieruj przed siebie. Przesuwając tkaninę po podłodze, zrób jedną nogą duży krok do tyłu, krzyżując ją za nogą wykroczną. Opuść tylne kolano do podłoża, utrzymując przednią piszczel prostopadle do ziemi. Powoli wróć do pozycji wyjściowej, mocno napinając mięśnie pośladków. Powtórz tę samą czynność drugą nogą. Wykonaj 4 serie po 15 powtórzeń na każdą nogę.

ĆWICZENIE 3: Przysiad sumo

To jedna z wielu wariacji klasycznych przysiadów. Dlaczego warto ją wypróbować? Tego rodzaju ćwiczenie nie tylko wzmocni mięśnie ud, ale także pośladków. Chcesz prędko dostrzec efekty? Wykonaj 4 serie po 15-20 powtórzeń. Ważne jest, by ruch ten wykonywać powoli. A jak go zrobić prawidłowo? Sięgnij po rajstopy z poprzedniego ćwiczenia lub gumę, a potem załóż ją trochę wyżej, niż na wysokość kolan. Następnie stań w szerokim rozkroku i stopy skieruj maksymalnie do zewnątrz. Rajstopy powinny być w napięciu. Wyprostuj plecy, napnij brzuch, wzrok skieruj przed siebie, a później zejdź do przysiadu. Wykonując ćwiczenie staraj się wypychać kolana do zewnątrz. Wróć do pozycji wyjściowej.

Przeczytaj też: 5 treningów z YouTube, dla których zrezygnujesz z karty członkowskiej na siłowni

ĆWICZENIE 4: Odwodzenie nogi w tył

Ruch ten świetnie kształtuje mięsień pośladkowy wielki, a co za tym idzie, pomoże uwypuklić pośladki. Do ćwiczenia możesz ponownie wykorzystać rajstopę. W jaki sposób? Załóż ją na wysokości kostek. Następnie stań stabilnie, opierając dłonie o komodę czy blat kuchenny. Napnij mocno brzuch, nie wyginaj odcinka lędźwiowego. Trzymaj proste plecy i wzrok skieruj przed siebie. Potem ugnij delikatnie jedną nogę w kolanie i powolnym ruchem wypchnij ją do tyłu. Wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń na każdą stronę.

ĆWICZENIE 5: Wypychanie nóg w podporze

Jak się za nie zabrać? Przygotuj matę i uklęknij na niej, podpierając się dłońmi na szerokość barków. Jednocześnie trzymaj proste plecy. Co dalej? Podnieś jedną nogę do góry, zegnij ją w kolanie do kąta 90 stopni. W tym samym czasie stopę ściągaj do podłogi. Potem opuszczaj nogę do ziemi i wypychaj ją do sufitu. Wykonaj 4 serie po 30 powtórzeń na każdą stronę.

Przeczytaj też: Aktywność fizyczna w domu dla seniorów. Ekspert: "Bezruch jest groźniejszy niż koronawirus"

Zobacz też film: Ćwicząc lędźwie i pośladki wzmacniamy plecy

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.05.2020,
Opublikowano: 04.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej