Jak wygląda śluz przed okresem? Konsystencja, zabarwienie, śluz a ciąża

Fot.: phuangphech / Getty Images

Kobiecy śluz najczęściej jest biały lub żółty, a bliżej miesiączki brązowy. Zmienia się jego konsystencja, dzięki czemu można odróżnić śluz płodny od niepłodnego. Obserwacja śluzu szyjkowego to jedna z metod naturalnego planowania rodziny. 

Obecność śluzu jest naturalnym zjawiskiem związanym z fizjologią cyklu menstruacyjnego, który regulują hormony płciowe. Na zmianę ilości, konsystencji i zabarwienia śluzu wpływają estrogeny oraz progesteron. To tzw. śluz szyjkowy wytwarzany przez gruczoły szyjki macicy. Pełni on różnoraką rolę – może tworzyć środowisko sprzyjające przemieszczaniu się plemników i zapłodnieniu; może też być barierą niepozwalającą plemnikom dostać się do macicy.

Jaki jest śluz przed okresem?

Śluz zmienia się w zależności od fazy cyklu. Wyróżnia się 3 fazy w cyklu miesięcznym:

Faza lutealna zaczyna się po jajeczkowaniu, natomiast przed okresem występuje faza niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. Zaczyna się ona po zakończeniu dni płodnych i trwa aż do następnego krwawienia miesięcznego. W dniach poowulacyjnych, czyli również przed menstruacją, pojawia się tzw. śluz gestagenny (gestageny to grupa hormonów, które przygotowują organizm kobiety do zajścia w ciążę). Ten śluz jest niepłodny. Zmienia się jego jakość.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Śluz przed okresem jest:

  • gęsty – ma zawiesistą konsystencję w odróżnieniu od śluzu płodnego, występującego w połowie cyklu, który jest rzadki i przypomina białko jaja kurzego;
  • mętny;
  • lepki – wydzielina nie powoduje uczucia wilgoci w pochwie, nie jest też rozciągliwa;
  • nieprzejrzysty – w odróżnieniu od śluzu płodnego, który jest przejrzysty i przezroczysty;
  • galaretowaty – śluz przed okresem nie jest wodnisty, tylko zbity, przypomina gęstą galaretę;
  • zwarty – śluz przed okresem nie ciągnie się. Dla porównania: śluz płodny występujący w fazie owulacyjnej rozciąga się między palcami.

Ze względu na specyficzną konsystencję śluz przed okresem może zostać mylnie uznany za infekcję bądź upławy. W przypadku zmian chorobowych pojawiają się jednak również inne objawy, np. świąd, swędzenie, zaczerwienienie miejsc intymnych, przykry zapach z pochwy, a śluz może zmienić barwę na zielonkawą.

Zabarwienie śluzu przed okresem

Hormony płciowe wpływają na barwę śluzu. Można zaobserwować śluz biały, żółty, mleczny, kremowy, różowy, brązowy. Gęsty biały lub żółty śluz przed okresem oznacza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i właściwą fizjologię cyklu menstruacyjnego. Jeśli natomiast wydzielina podbarwi się na różowo lub brązowo, świadczy o nadchodzącej miesiączce – u wielu kobiet zanim pojawi się normalne krwawienie, występuje właśnie różowy lub brązowy śluz z pochwy.

Śluz przed okresem a ciąża

U kobiet na początku ciąży śluz jest niepłodny, czyli gęsty, mętny, nierozciągliwy. Może jednak zmienić konsystencję na wodnistą i powodować uczucie wilgotności. Niekiedy nie występuje w ogóle – mówi się wtedy o tzw. fazie suchej, którą niektóre kobiety mylnie uważają za objaw suchości pochwy.

Obserwacja śluzu przed okresem jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny – to tzw. metoda Billingsów. Współżycie przed okresem teoretycznie zabezpiecza przed ciążą. W praktyce jednak płodność kobiety uzależniona jest od wielu czynników. Może zostać zaburzona m.in. pod wpływem leków, infekcji, zmiany klimatu, silnych przeżyć i emocji, zmiany sposobu żywienia. Należy również pamiętać, że plemniki w organizmie kobiety mogą przeżyć nawet 5–6 dni.

Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? zobacz film i poznaj opinię eksperta:

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Uwaga! Jeśli kobieta spodziewa się okresu, a obserwuje u siebie śluz płodny, czyli wodnisty, przezroczysty, rozciągliwy, może to oznaczać, że dopiero przechodzi owulację, a okres wystąpi u niej później. Należy wtedy wypatrywać innych oznak jajeczkowania, do których należą:

  • zwiększenie temperatury ciała (o ok. 0,5ºC)
  • ból w podbrzuszu i na linii jajnika,
  • obrzmienie warg sromowych,
  • zwiększenie libido,
  • wrażenie „otwierania się” szyjki macicy,
  • tkliwość piersi,
  • plamienie owulacyjne (nie zawsze).

Jeśli dojdzie do zapłodnienia, śluz przed okresem można pomylić z tzw. krwawieniem implantacyjnym. Jest to wczesny objaw ciąży związany z zagnieżdżeniem się (implantacją) zarodka, jednak nie każda kobieta go doświadcza. Jeżeli zagnieżdżający się zarodek uszkodzi ścianę naczynia krwionośnego, pojawi się plamienie. Krwawienie implantacyjne występuje mniej więcej w tym samym czasie co spodziewany okres, nie jest jednak menstruacją – trwa znacznie krócej (maksymalnie 3 dni), ma mniejszą obfitość, najczęściej jest koloru różowego, brązowego, rzadziej czerwonego.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 10.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej