Jak wygląda odwyk alkoholowy? Na czym polega, ile trwa i jakie ośrodki wybrać?

Fot: Andrey Cherkasov / fotolia.com

Odwyk alkoholowy, czyli terapia (leczenie) odwykowe, to ogół zabiegów medycznych i psychologicznych, które umożliwiają osobie uzależnionej od alkoholu zauważenie problemu, mechanizmów uzależnienia i walkę z nim.

Odwyk alkoholowy nie musi być przeprowadzany w ośrodku zamkniętym, ale w wielu przypadkach taka forma najlepiej się sprawdza. Osoba poddawana terapii ma wtedy zapewnione pełne wsparcie medyczne i psychologiczne, co ułatwia jej pozytywne przejście przez proces trzeźwienia i daje większe szanse na to, że nie powróci ona do nałogu.

Co to jest odwyk alkoholowy?

Jako odwyk alkoholowy określa się wszystkie działania medyczne i psychologiczne, które pomagają w walce z nałogiem. Niektóre osoby osiągają to, korzystając z pomocy rodziny, przyjaciół, grupy wsparcia czy sporadycznie chodząc na terapię psychologiczną. Dla większości uzależnionych takie rozwiązanie jest jednak niewystarcające i potrzebują oni bardziej złożonej pomocy. U niektórych konieczne jest także wsparcie medyczne ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia.

Zobacz film: Kiedy nadużywamy alkoholu? Źródło: 36,6.

Zobacz także: Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu

Odwykowa terapia alkoholowa

Istnieją różne formy odwykowej terapii alkoholowej, ale większość szkół przyjmuje, że najważniejsze w nich jest nie tyle zaprzestanie przyjmowania substancji, co zrozumienie mechanizmu uzależnienia i uwolnienie się od niego. W Polsce większość teorii leczenia alkoholizmu opartych jest na koncepcji Jerzego Mellibrudy, który zakładał istnienie kilku podstawowych mechanizmów:

  • silnego oddziaływania psychofizycznego alkoholu,
  • predyspozycji wewnętrznych (choroby, uszkodzenia ciała, brak umiejętności życiowych, pęd do autodestrukcji),
  • predyspozycji zewnętrznych (przewlekłe sytuacje stresowe, zaburzenia relacji społecznych),
  • mechanizmów podtrzymujących uzależnienie (regulowanie emocji poprzez alkohol, samozaprzeczenie, mechanizmy rozpraszania Ja).

Leczenie odwykowe alkoholików powinno przede wszystkim prowadzić do zrozumienia wymienionych mechanizmów prowadzących do nadużywania alkoholu i nabycia umiejętności unikania sytuacji, które mogą wywołać powrót do nałogu. Terapia powinna objąć całość problemów psychicznych człowieka, gdyż prawdopodobnie to one stanowią podstawę do autodestrukcyjnego trybu życia.

Zobacz film: Cztery stadia choroby alkoholowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na czym polega i ile trwa odwyk alkoholowy w ośrodku zamkniętym?

Odwyk zamknięty dla alkoholików gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Można przejść przez kolejne etapy leczenia pod opieką lekarzy i psychologów.

Najtrudniejszy jest początek leczenia odwykowego, którym jest detoks, czyli oczyszczenie organizmu. Na tym etapie mogą wystąpić powikłania zdrowotne związane z odstawieniem alkoholu, takie jak pobudzenie nerwowe, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie, bezsenność i drżenia mięśni. W rzadkich przypadkach pojawia się zespół abstynencyjny, który może zagrażać życiu chorego. Najczęściej podczas detoksykacji włącza się leczenie farmakologiczne w postaci leków uspokajających i wyrównujących zaburzone funkcje organizmu oraz uzupełnia niedobory mikroelementów i witamin.

Dalsza część odwyku obejmuje terapię indywidualną z psychologiem i sesje grupowe. W trakcie nich prowadzona jest działalność edukacyjna, która umożliwia zrozumienie, jak działa uzależnienie i jakie mechanizmy je wywołują. Ponadto uzależniony poddaje się psychoterapii pomagającej w poznaniu jego problemów, ograniczeń i wzorców zachowania. Prowadzone są także treningi umiejętności społecznych i komunikacyjnych, asertywności, radzenia sobie z trudnościami oraz sesje zapobiegania nawrotom. Ważnym czynnikiem leczniczym są procesy zachodzące podczas sesji grupowych oraz doświadczenie zrozumienia i pełnej akceptacji.

Zobacz film: Powody uzależnień. Źródło: 36,6.

Zobacz też: Detoksykacja domowymi sposobami

Przymusowe leczenie odwykowe alkoholika

Zgodnie z polskim prawem możliwe jest przymusowe leczenie odwykowe alkoholika, o którym orzeka sąd. Podstawą do niego jest Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. Według niej obowiązkiem leczenia odwykowego objęte są osoby, u których nadużywanie alkoholu wywołuje:

  • rozkład życia rodzinnego,
  • demoralizację małoletnich,
  • uchylanie się od pracy,
  • regularne zakłócanie spokoju i porządku publicznego.

W przypadku orzeczenia o przymusowym leczeniu odwykowym osoba uzależniona nie ponosi jego kosztów. Wniosek o zastosowanie przymusu zgłaszają do sądu organy gminne, między innymi na podstawie skarg rodziny.

Jak wybrać odpowiednie ośrodki odwykowe dla alkoholików?

Najważniejszym atutem ośrodka odwykowego jest kompetencja lekarzy i psychologów, którzy będą pracować z uzależnioną osobą i to nią powinno się kierować przy wyborze placówki. Pod tym względem prywatny odwyk alkoholowy niekoniecznie musi być lepszy od zapewnionego przez NFZ lub fundację.

Wybierając ośrodek, warto wybrać taki, który znajduje się w pewnej odległości od miejsca zamieszkania, ponieważ istotą pozytywnego przejścia przez proces terapii jest oddzielenie się od codziennego życia, co może być trudne, gdy przebywa się kilka kilometrów od domu. Dla wielu osób istotne są również standardy ośrodka, wyżywienie czy oferta zajęć dodatkowych.

Zobacz film: Alkoholizm – kiedy zaczyna się problem z alkoholem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

Psycho-bio-społeczna koncepcja uzależnienia od alkoholu, “Alkoholizm i Narkomania”, 28 (3), Jerzy Mellibruda, 1997

Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi [Dz.U. 1982 Nr 35 poz. 230]

"Formy pomocy osobom uzależnionym od alkoholu", Andrzej Święcki

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej