Jak wygląda badanie glukozy w ciąży i kiedy je przeprowadzić? Jaka jest norma glukozy w ciąży?

Fot: Africa Studio / stock.adobe.com

Badanie glukozy w ciąży jest jednym z pierwszych zlecanych przyszłym matkom. W zależności od wyniku lekarz może zalecić powtórzenie procedury. Test obciążenia glukozą wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Na początku ciąży wykonuje się pomiar glukozy na czczo, za wyjątkiem posiadania przez ciężarną czynników ryzyka cukrzycy. Test obciążenia glukozą w ciąży umożliwia wczesne wykrycie zaburzeń jej metabolizmu, w tym cukrzycy. Wykonywany zwykle w późniejszym okresie ciąży, służy do określenia czy ciężarna cierpi na tzw. cukrzycę ciążową.

Cukrzyca w ciąży – jakie ryzyko dla płodu niesie za sobą wysoki poziom glukozy w organizmie matki?

Wysoki poziom glukozy w organizmie ciężarnej wpływa nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale także płodu. Glukoza, która przenika przez łożysko, powoduje, że trzustka dziecka zaczyna nadmiernie wydzielać insulinę, która działa podobnie jak hormon wzrostu. Zwiększa się w ten sposób ryzyko makrosomii – zbyt dużej masy urodzeniowej. Nadmiar glukozy może powodować u płodu niedojrzałość, a także jest przyczyną komplikacji przy samym porodzie, np. urazów okołoporodowych, które mogą być źródłem szeregu negatywnych konsekwencji w późniejszym rozwoju niemowlaka. Dzieci, u których matek zbyt późno zdiagnozowano cukrzycę, są w podwyższonej grupie ryzyka różnych wad wrodzonych, między innymi wad serca. Cukrzyca w ciąży może wpływać również na niską ocenę w skali Apgar.

Jak wygląda badanie glukozy w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Badanie glukozy w ciąży. Źródło: 36,6.

Zobacz też: Cukrzyca typu 1 - objawy i leczenie

Test obciążenia glukozą w ciąży a cukrzyca ciążowa

Doustny test obciążenia glukozą ma za zadanie wykrycie tzw. cukrzycy ciążowej lub cukrzycy w ciąży. Wykonuje się go, aby sprawdzić, jak organizm matki poradzi sobie z metabolizmem podanego cukru. Jego poziom oznacza się po godzinie od podania roztworu zawierającego 75 g glukozy.

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem, które występuje tylko w trakcie ciąży i zwykle ustępuje po porodzie (chociaż wskazane jest wykonanie jeszcze jednego testu już po rozwiązaniu). Jeżeli odstępstwa od normy nie są duże, wówczas wdraża się jedynie dietę cukrzycową, która z reguły polega na spożywaniu niewielkich, ale częstych posiłków i unikaniu spożywania dodatkowych porcji po godzinie 22. Dieta powinna wykluczać produkty zawierające cukry proste, białe pieczywo, słodkie owoce, a zamiast tego opierać się na chudych produktach, najlepiej gotowanych.

Badanie glukozy w ciąży – jak się do niego przygotować?

Test obciążenia glukozą w ciąży wykonuje się na czczo, najlepiej w godzinach porannych, ponieważ zazwyczaj razem z nim wykonywane są inne badania. Preparat glukozowy można nabyć w aptece lub dostać w przychodniach lub laboratoriach wykonujących badanie. Jeżeli preparat kupowany jest samodzielnie w aptece, wówczas należy go wymieszać z około 2/3 szklanki wody.

Dodatkowe wskazania dotyczą racjonalnego odżywiania się przez trzy dni poprzedzające badanie – zaleca się, aby stosowana przed testem dieta zawierała około 150–200 g węglowodanów dziennie, czyli powinno się do niej włączyć produkty typu: pieczywo, ryż, makaron, warzywa strączkowe, owoce, a także płatki śniadaniowe. Wynik badania będzie niemiarodajny, jeżeli wykonująca je osoba stosuje dietę ograniczającą spożycie węglowodanów. Należy być przygotowanym na to, że wypicie preparatu glukozowego może spowodować mdłości, a niekiedy również zawroty głowy.

Aby wynik był wiarygodny, poddająca się testowi osoba powinna być zdrowa.

Badanie polega na oznaczeniu poziomu glukozy w krwi żylnej, która pobierana jest dwa razy – przed wypiciem i po wypiciu preparatu.

Przed wykonaniem testu należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, ponieważ mogą mieć one wpływ na jego wyniki, np. niektóre środki stosowane w leczeniu chorób psychicznych, sterydy, diuretyki czy beta-blokery. Badanie może zafałszować także stres lub zbyt duży wysiłek fizyczny.

Glukoza w ciąży – norma i wyniki badania

Jeżeli wyniki glikemii na czczo, na początku ciąży wskazują:

  • <5,1 mmol/l (<92 mg/dl), oznaczają wynik prawidłowy i wskazanie do przeprowadzenia badania OGTT (doustny test tolerancji 75 g glukozy z oznaczeniem glikemii na czczo, w 60 min i w 120 min) między 24 a 28 tygodniem ciąży,
  • 5,1 - 6,9 mmol/l (92-125 mg/dl), jest to wskazanie do przeprowadzenie OGTT w możliwie jak najkrótszym czasie,
  • >7 mmol/l (126 mg/dl), oznacza konieczność powtórzenia badania w jak najkrótszym czasie.

U kobiet z czynnikami ryzyka hiperglikemii w ciąży wskazane jest, w jak najkrótszym czasie, wykonanie testu doustnej tolerancji 75 g glukozy.

Kryteria normy glikemii w OGTT u kobiet w ciąży: na czczo <5,1 mmol/l (92 mg/dl), w 60 min <10 mmol/l (180 mg/dl), w 120 min <8,5 mmol/l (153 mg/dl).

Kryteria cukrzycy ciążowej w OGTT: glikemia na czczo 5,1-6,9 mmol/l (92-125 g/dl), w 60 min ≥10 mmol/l (>180 mg/dl), w 120 min 8,5-11 mmol/l (153 - 199 mg/dl).

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 23.10.2018r.

Dodatkowe wartości zostały naniesione na artykuł.

badania 11.10.2018r.

Jak już podajecie normy, to pasowałoby też w mg/dl. Połowa badań jest wykonywana w tych jednostkach.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej