Jak wybrać najlepszy krem na przebarwienia?

Fot. LightFieldStudios / Getty Images

Przebarwienia na twarzy pojawiają się najczęściej po lecie, kiedy skóra była przez długi czas wystawiona na kontakt ze słońcem. Istnieje kilka metod usuwania przebarwień skórnych, niestety nie wszystkie są w pełni skuteczne. Krem na przebarwienia może pomóc w pozbyciu się problemu. Odpowiednio dobrany pozwala szybko zapomnieć o nieestetycznych plamach.

Przebarwienia na twarzy powstają wtedy, kiedy komórki wytwarzające melaninę zaczynają działać nieprawidłowo. Niektóre miejsca na skórze są szczególnie podatne na gromadzenie się melanocytów lub są one tam nadmiernie aktywne. Podatność ta wynika z wystawiania tych miejsc na słońce. Dotyczy to twarzy, ramion, dekoltu, dłoni i łydek. Przyczyną nadprodukcji melaniny są również leki oraz kosmetyki zawierające substancje fotouczulające. Skłonność do przebarwień wzrasta z wiekiem. Krem wybielający przebarwienia pomaga usunąć plamki powstałe w wyniku nadmiernej aktywności melanocytów.

Jaki powinien być dobry krem na przebarwienia?

Krem na przebarwienia skórne powinien mieć w swoim składzie kilka substancji, które potrafią redukować, a nawet całkowicie usuwać przebarwienia. Są to takie składniki jak kwas kojowy, hydrochinon, kwas azelainowy, glabrydyna i witamina C. W usuwaniu przebarwień pomaga również wyciąg z borówki niedźwiedziej i maliny moroszka oraz kwasy alfa-hydroksylowe. Krem na przebarwienia słoneczne koniecznie powinien mieć te związki w swoim składzie, ponieważ mają one zdolność usuwania nadmiaru melaniny z komórek. Szczególnie skuteczne są kwasy alfa-hydroksylowe, które dodatkowo złuszczają naskórek, dzięki czemu przebarwień można pozbyć się jeszcze szybciej. Kremów z kwasami alfa-hydroksylowymi nie można jednak używać codziennie, ponieważ ich złuszczające właściwości mogą doprowadzić do podrażnień. Na rynku istnieje duży wybór, jeśli chodzi o kremy na przebarwienia. Ich ceny wahają się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych – jest to zależne od składu i marki produktu.

Czy istnieją kremy odmładzające? Zobaczcie:

Zobacz film: Czy istnieją kremy o działaniu odmładzającym? Źródło: Bez skazy

Krem na przebarwienia a rodzaje plam na skórze

Wybór odpowiedniego kremu na przebarwienia jest uzależniony od rodzaju i wyglądu plam na skórze. Krem na przebarwienia po trądziku będzie inny od tego, który należy zastosować na przebarwienia słoneczne, białe lub żółte. Jakie są rodzaje przebarwień skórnych?

  1. Białe przebarwienia – właściwie są to odbarwienia, czyli brak pigmentu w komórkach skóry. Pojawiają się w chorobie zwanej bielactwem, mogą być wynikiem poparzeń słonecznych, infekcji grzybiczych i chorób autoimmunologicznych. Dla tego rodzaju plam istnieją również odpowiednie kremy na przebarwienia, mające w składzie substancje pobudzające metabolizm komórek i eliminujące wolne rodniki nadtlenkowe. Dobrze, aby taki krem na przebarwienia zawierał w sobie dismutin-t, cynk, miedź, witaminę B12 i pantotenian wapnia, czyli substancje biorące udział w syntezie melaniny. Przykładem dobrego kremu na białe przebarwienia jest Isis Pharma Vitiskin Przeciw Zmianom Depigmentacyjnym. Białych plam nigdy nie wolno opalać, gdyż na skutek ekspozycji na słońce powiększają się.
  2. Ciemne plamy – pojawiają się głównie w wyniku zmian hormonalnych, np.w ciąży. Ich pojawienie się może być reakcją na antykoncepcję doustną, niektóre substancje i leki. W przypadku takich plam należy stosować substancje i kremy na przebarwienia o właściwościach depigmentacyjnych. Najlepiej, jeśli są to kosmetyki do nakładania punktowego, czyli bezpośrednio na plamę. Powinny zawierać związki peptydowe hamujące działanie melanocytów. Pomoże też kwas szikimowy, który ma właściwości delikatnie złuszczające naskórek.
  3. Brązowe przebarwienia – pojawiają się w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, a także w wyniku działania hormonów i przy problemach z wątrobą. Pomocny będzie silny krem na przebarwienia zawierający kwas kojowy, azaleinowy lub fitowy. Substancje te skutecznie hamują nadprodukcję melaniny i wyciszają komórki. Przykładem takiego kremu jest popularny i niezbyt drogi Bioliq Dermo.
  4. Plamy po trądziku – dobry krem na przebarwienia potrądzikowe powinien zawierać w swoim składzie kwasy, szczególnie glikolowy lub azelainowy. W aptece dostępne są liczne preparaty rozjaśniające przebarwienia po trądziku, mające jednocześnie działanie antybakteryjne i nawilżające. Przykładem takiego preparatu jest Skinoren lub droższy Effaclar od La Roche – Posay.
  5. Czerwone plamy – w tym przypadku kremy na przebarwienia mogą nie być skuteczne. Pojawianie się czerwonych plam na skórze może świadczyć o alergii, podrażnieniu skóry lub chorobie (np. szkarlatynie). Aby dobrać odpowiedni sposób pozbycia się czerwonych plam, w tym wypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem. 
Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 25.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej