Jak wybielić martwy ząb? Domowe sposoby i zabiegi profesjonalne

Getty Images

Wybielanie martwego zęba jest sposobem na odzyskanie pięknego uśmiechu, w przypadku kiedy pojawiły się przebarwienia związane z przebytym leczeniem kanałowym lub urazem i wynaczynieniem krwi do komory. Wybielanie zębów martwych należy przeprowadzić z profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Tradycyjne wybielanie zębów w gabinetach stomatologii estetycznej polega na rozjaśnieniu naturalnego koloru szkliwa po jego wcześniejszym oczyszczeniu z osadu nazębnego i kamienia.

Przeczytaj też: Wybielanie zębów – czynniki, sposoby, zalecenia i przeciwwskazania

Czy można wybielić martwe zęby?

Istnieje kilka metod przeprowadzenia zabiegu wybielania zębów, m.in.: naświetlanie zimnym światłem lub za pomocą specjalnego żelu i nakładek. Można także kupić profesjonalną pastę lub paski wybielające, których używa się samodzielnie w domu. Wybielanie martwego zęba przebiega nieco inaczej i można wykonać je tylko w gabinecie stomatologicznym. Aby uzyskać oczekiwany efekt, zabieg trzeba powtórzyć kilka razy.

Martwy ząb to taki, w którym doszło do obumarcia żywej tkanki wypełniającej komorę i system kanałowy zęba – miazgi bogatej w naczynia krwionośne i nerwy. Przyczyn tego stanu może być kilka. Najczęściej dochodzi do niego w wyniku nieleczonej próchnicy, urazu mechanicznego i wynaczynienia się krwi lub po zakończeniu leczenia kanałowego (endodontycznego). Martwy ząb po czasie ulega przebarwieniu, staje się ciemniejszy od pozostałych. To dla pacjentów jest poważnym problemem estetycznym.

Profesjonalne gabinety stomatologiczne oferują rozwiązanie problemu i poprawę uśmiechu poprzez usunięcie ciemnych przebarwień. Wybielanie martwego zęba polega na wprowadzeniu do jego wnętrza specjalnych preparatów wybielających i zamknięciu ubytku wypełnieniem kompozytowym. Dla uzyskania zadowalającego efektu niezbędnych jest kilka wizyt.

Przeczytaj też: Wybielanie zębów węglem, czyli domowe metody na piękny uśmiech

Jak wybielić martwy ząb?

Wybielanie zęba martwego przeprowadza lekarz stomatolog. W związku z tym, że przebarwienie nie powstało na zewnątrz szkliwa, ale w jego środku, konieczne jest wprowadzenie preparatu wybielającego do wnętrza zęba. Przed zabiegiem wymagane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG) i oczyszczenie zęba, zwłaszcza jeżeli przebarwienie powstało wskutek leczenia kanałowego.

Wybielanie martwego zęba polega na wykonaniu w nim niewielkiego otworu od strony podniebienia i umieszczeniu wewnątrz komory specjalistycznego żelu wybielającego. W jego składzie znajdują się środki utleniające (nadtlenek wodoru, nadtlenek mocznika). Następnie ubytek jest tymczasowo zamykany na kilka dni. Na kolejnej wizycie stomatolog ocenia kolor zęba i ponownie wypełnia go żelem. Zabieg wybielania zęba martwego jest powtarzany do momentu uzyskania oczekiwanego efektu, jednak cykl nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Po jego zakończeniu otwór jest na stałe zamykany wypełnieniem kompozytowym. Wybielanie martwych zębów jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia.

Efekty wybielania zęba martwego są w pełni satysfakcjonujące i utrzymują się przez kilka lat. Może się jednak zdarzyć, że, mimo wykonania wystarczającej liczby zabiegów, pozostanie on nieco ciemniejszy. Dzieje się tak, kiedy substancja wybielająca nie dotrze równomiernie do wszystkich zakamarków komory. Dodatkowo z czasem może on ulec ponownemu ściemnieniu i wybielanie należy powtórzyć.

Ile wizyt jest konieczne, by wybielić martwego zęba?

Liczba wizyt na wybielanie martwego zęba zależy indywidualnie od każdego pacjenta. Najczęściej preparat wybielający wprowadza się kilka razy w odstępie kilku dni. Lekarz stomatolog za każdym razem ocenia stopień usunięcia przebarwień oraz to, czy kolejny zabieg poprawi dotychczasowy efekt. Zazwyczaj wybielanie martwych zębów zamyka się w 2–3 wizytach. Dodatkowa jest przewidziana na zakończenie leczenia i uzupełnienie ubytków.

Przeczytaj też: Wybielanie zębów pod lupą. Ekspert zdradził nam, co i jak można zrobić, by cieszyć się białym uśmiechem

Ile kosztuje wybielanie martwego zęba?

Cena wybielania martwego zęba zależy od indywidualnego cennika gabinetu stomatologicznego. W poszczególnych klinikach oraz miastach koszt jednego zabiegu może się nieznacznie różnić. Zwykle jednak waha się on w granicach 70–300 złotych. Wybielanie martwych zębów nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Powikłania po wybielaniu martwego zęba

Wybielanie martwych zębów może powodować pewne skutki uboczne. Żel stosowany do usuwania przebarwień zawiera substancje osłabiające koronę i wpływające na pękanie szkliwa. U niektórych pacjentów obserwuje się natomiast podrażnienie dziąseł. Powikłania po wybielaniu zęba martwego zdarzają się bardzo rzadko. Narażeni są na nie pacjenci, których ząb jest nadwyrężony przez leczenie kanałowe.

Wybielanie martwego zęba domowymi sposobami

Wybielanie martwych zębów domowymi sposobami nie jest możliwe, ponieważ środek usuwający przebarwienia musi być wprowadzony do wnętrza komory zęba. Z tego powodu klasyczne paski, pasty, nakładki na noc i naturalne metody (olej kokosowy, kurkuma, soda oczyszczona, aktywny węgiel) nie znajdują w tym przypadku zastosowania.

Bibliografia:

  • D. Kościelniak, A. Jurczak, I. Kołodziej, J. Słowik, Współczesne metody wybielania zębów po leczeniu endodontycznym oraz bezpieczeństwo ich stosowania, [w:] „Implantoprotetyka”, 2009, t. X, nr 2.

    Zobacz też film: Wybielanie zębów w domu - fakty i mity

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.08.2020,
Opublikowano: 11.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej