Jak sobie poradzić z suchymi dłońmi? Oto sprawdzone metody!

Getty Images

Suche dłonie mogą być konsekwencją częstego mycia rąk i stosowania żeli antybakteryjnych. Podpowiadamy, jak przywrócić im odpowiedni poziom nawilżenia.

W dobie rozprzestrzeniania się koronawirusa na pierwszy plan wysunęła się higiena, a przede wszystkim mycie rąk. W momentach, gdy wyczyszczenie ich za pomocą cieplej wody i mydła nie jest możliwe, zaleca się, by używać żele antybakteryjne. Częste mycie dłoni i stosowanie płynów do dezynfekcji wysusza jednak bardzo skórę. Czy istnieją zatem metody, by szybko zregenerować naskórek i cieszyć się delikatnymi, nawilżonymi dłońmi? Zdecydowanie tak! A najskuteczniejsze przedstawiamy poniżej!

Domowe sposoby na suche dłonie

1. Peelinguj dłonie

Myślisz, że peeling lubi tylko ciało? Nic z tych rzeczy. Przesuszone dłonie również podziękują ci za ten zabieg. Aby go wykonać, możesz użyć klasycznego body srub’u, ale jeśli brakuje takiego produktu na twojej łazienkowej półce, zrób go sama. Jak? Możesz stworzyć go z oliwy z oliwek i gruboziarnistej soli lub też ziaren kawy. Alternatywą będzie użycie miodu i cukru.

2. Postaw na maseczkę

Po peelingu dłoni, zafunduj sobie maseczkę. Możesz użyć gotowej w formie rękawicy czy kremu do spłukania. Wolisz naturalne rozwiązania? Nałóż na dłonie olej kokosowy lub mieszankę z miodu (4 łyżeczki), mleka (4 łyżeczki) i kilku kropel cytryny. Rewelacyjnie zadziała również maska z banana (rozgnieć połówkę owocu) i śmietany (1 łyżka).

3. Pamiętaj o codziennej pielęgnacji

Peeling i maski na niewiele się jednak zdadzą, jeśli nie będziesz regularnie dbać o nawilżenie skóry dłoni. Pamiętaj więc, by po każdym myciu, zaaplikować na ręce krem. Warto również podczas wykonywania domowych czynności – szczególnie mycia i sprzątania – zakładać rękawiczki. Na noc można również postawić na bardzo tłusty krem, który przez noc mocno nawilży dłonie.

Zobacz film: Ziemniaczana maseczka na dłonie krok po kroku

Źródło: klinika urody

Data aktualizacji: 20.03.2020,
Opublikowano: 20.03.2020 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej