Jak sobie poradzić z rozstaniem po długim związku?

Fot: Monkey Business / fotolia.com

Pytanie o to, jak sobie poradzić z rozstaniem, nurtuje prawie każdego człowieka w którymś momencie jego życia. Takie sytuacje bywają niezwykle bolesne i trudne do przetrwania, jeżeli jednak mądrze się do nich podejdzie, można z nich wyjść mądrzejszym i silniejszym.

Wiele popularnych rad na temat tego, jak poradzić sobie z rozstaniem, prowadzi do podejmowania złych wyborów. Choć jest to trudny czas, nie powinno się sięgać po autodestrukcyjne formy ukojenia bólu, ale szukać mądrych rozwiązań.

Jak sobie poradzić z rozstaniem z dziewczyną lub chłopakiem? Dlaczego jest to takie trudne?

Rozstanie po długim związku często wydaje się być najgorszym koszmarem. Ból, rozczarowanie, poczucie skrzywdzenia i złość często potrafią zupełnie sparaliżować. Nie jest to nic dziwnego, bo w dosłownie parę minut traci się najbliższą sobie osobę, z którą planowało się spędzić przyszłość. Zerwanie lub rozwód zawsze niosą za sobą olbrzymie zmiany. Człowiek nie tylko odczuwa brak drugiej osoby, bliskości i możliwości codziennego kontaktu, ale taka sytuacja wpływa też na codzienną rutynę życia. Często trzeba przeformułować wiele zwyczajów, a czasem nawet zmienić miejsce zamieszkania.

Zobacz także: Co to jest szantaż emocjonalny? Jak radzić sobie z nim w bliskim związku?

Dodatkowo przyszłość, która wydawała się choć w przybliżeniu określona, nagle zaczyna być zupełnie nieprzewidywalna. Rozstanie nigdy nie jest proste, ponieważ w grę wchodzą także czynniki biologiczne. Bliski związek, kontakt fizyczny i przebywanie z partnerem sprawiają, że w ciele uwalniane są różne hormony i w pewnym sensie jest się biologicznie uzależnionym od bodźców dostarczanych przez związek. Po zerwaniu brak drugiej osoby odczuwa się więc zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie poradzić z rozstaniem.

Jak sobie poradzić z rozstaniem? Czego nie robić?

Jednym z najczęściej oferowanych przez znajomych sposobów pomocy na to, jak poradzić sobie z rozstaniem z dziewczyną lub chłopakiem, jest wspólne „zapijanie problemu”. Jednak przyjmowanie jakichkolwiek środków psychoaktywnych – alkoholu czy narkotyków – nie jest dobrym sposobem radzenia sobie z rozstaniem. Choć mogą one prowadzić do tymczasowego zapomnienia o problemie, nie pomagają w jego rozwiązaniu. Co więcej spożywanie alkoholu, wbrew powszechnej opinii, nie ma działania uspokajającego albo rozweselającego, a raczej nasila przeżywane w danej chwili emocje. Dlatego istnieje spora szansa, że tylko pogorszy sytuację.

Metoda „klin klinem”, czyli próba szybkiego znalezienia kogoś w zastępstwie, również nie jest zdrowym sposobem, na to, jak sobie poradzić z rozstaniem. Choć zdarzają się udane związki, które powstały w ten sposób, to jest ona bardzo ryzykowna i może skutkować dalszym cierpieniem. Skrzywdzona może zostać też druga osoba, która zostanie potraktowana instrumentalnie, jako środek na zapomnienie.

Krytykowanie, potępianie i obarczanie winą byłego partnera też nie jest dobrym wyjściem. Choć wydaje się logiczne, że zastąpienie miłości negatywnymi emocjami ułatwi rozstanie, to najczęściej tylko przedłuża proces dochodzenia do siebie. Dodatkowo może doprowadzić do utraty cennych relacji ze wspólnymi znajomymi.

Zobacz także: Jak pokonać kryzys w związku partnerskim?

Jak sobie poradzić z rozstaniem? Pomocne rady

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że rozstanie z dziewczyną, chłopakiem czy mężem jest zawsze utratą. Nie można sobie z nim poradzić, nie przechodząc przez proces żałoby. Płacz, trudne emocje i rozpacz będą i powinny towarzyszyć osobie po zerwaniu przez kilka dni, tygodni lub miesięcy. Jednak najtrudniejsza są zawsze pierwsze chwile. Po przebyciu najtrudniejszego bólu i pogodzeniu się z rozstaniem warto symbolicznie zamknąć ten okres w swoim życiu. Można to zrobić poprzez pozbycie się pamiątek z tego okresu, dokonanie delikatnych zmian w wyglądzie czy przearanżowanie mieszkania. Dzięki temu można poczuć się nową osobą, przed którą życie stoi otworem i na którą czekają nowe wyzwania i przygody.

W pierwszych dniach, jak ból jest wyjątkowo silny, żeby poradzić sobie z rozstaniem, warto starać się zająć na pewien czas swoje myśli. Książki i filmy mają silne oddziaływanie terapeutyczne i warto je wówczas wykorzystać. Ich dobór zależy od preferencji danej osoby, ale warto wybrać historie z ciekawą fabuła, w którą łatwo jest się zagłębić. W tym okresie warto też sięgać po drobne przyjemności, takie jak spacery, ciepłe kąpiele czy smaczne jedzenie i dbać o swoje ciało.

Choć jest to często bolesne, warto przeanalizować związek i powód, dla którego skończył się on rozstaniem. Nie chodzi o to, by zapominać o przyjemnych chwilach, ale żeby zrozumieć własne potrzeby, pragnienia, wartości i to, w jaki sposób chce się żyć, dzięki czemu kolejne relacje będą bardziej udane.

Największą pomocą w takich chwilach często są bliscy przyjaciele i możliwość spędzania z nimi czasu. Rozmowa z nimi może być równie skuteczna, jak wizyta u psychologa.

Próbując odbudować równowagę w swoim życiu i poradzić sobie po rozstaniu, warto stworzyć nowe zwyczaje i rutynę działania oraz poszukać nowych przyzwyczajeń, które zastąpią te wykonywane z byłym partnerem. Pomocne jest też uświadomienie sobie swoich pragnień już jako jednostki i tworzenie nowych planów.

Jak sobie poradzić z rozstaniem, gdy żal za długo trwa?

Jeżeli pomimo upływu paru miesięcy od rozstania ciągle odczuwa się stany depresyjne i nie potrafi się pozbierać, warto rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże zrozumieć mechanizmy rządzące tym stanem i znaleźć rozwiązania.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej