Jak skutecznie się zmotywować? Najlepsze sposoby na motywację do ćwiczeń i treningu! 

Fot: nd3000 / fotolia.com

Jak zmotywować się do ćwiczeń - takie pytanie prędzej czy później zadaje sobie każda osoba regularnie wykonująca wysiłek fizyczny. Niezależnie od tego, czy są to treningi na siłowni, bieganie czy inne ćwiczenia ważna jest motywacja. Aby była ona na odpowiednio wysokim poziomie, warto stosować kilka sprawdzonych wskazówek, które mogą w tym pomóc.

Problemy związane z brakiem motywacji do ćwiczeń dotykają zarówno amatorów, jak i zawodowych sportowców. Nie bez powodu w sztabach szkoleniowych profesjonalistów znajdują się psychologowie, których zadaniem jest m.in. dbanie o kondycję psychiczną swoich podopiecznych. Zdarza się jednak i tak, że nawet najlepsi specjaliści w tej dziedzinie nie potrafią znaleźć złotego środka, który zwiększy motywację. Co zatem mają powiedzieć amatorzy, którzy najczęściej muszą radzić sobie sami, ponieważ konsultacje ze specjalistami są zbyt kosztowne? Im pozostają działania na własną rękę. Dobra wiadomość jest taka, że i takie działania przynoszą oczekiwane efekty w krótkim czasie.

Zobacz film: Motywacja do bycia fit. Źródło: Fit bez męki i udręki

Brak motywacji do ćwiczeń: jak z nim walczyć?

Problemy z motywacją do wykonywania ćwiczeń mogą pojawić się na każdym etapie treningów oraz różnym poziomie zaawansowania. Bardzo często pierwsze zderzenie z tym problemem następuje zaraz po rozpoczęciu przygody z regularnym wykonywaniem wysiłku fizycznego. Zdarza się, że już po pierwszym treningu niektórzy dochodzą do wniosku, że to nie dla nich i przedwcześnie kończą ćwiczenia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby takie nie są przyzwyczajone do dużego wysiłku i po prostu nie chcą go wykonywać. Innymi przyczynami braku mobilizacji w pierwszej fazie przygody z treningami mogą być:

  • brak jasno określonego celu,
  • słaba kondycja fizyczna,
  • złe nawyki, np. popołudniowe wylegiwanie się na kanapie kosztem treningu,
  • problemy logistyczne w dotarciu np. na siłownię.

Brak odpowiedniej motywacji do ćwiczeń dotyka w podobnym stopniu kobiety i mężczyzn. Dużo zależy od cech charakteru i nastawienia psychicznego. Osoby, które są uparte i za wszelką cenę stawiają na swoim, mogą mieć większe problemy z pokonywaniem własnych słabości, gdyż nie dadzą się przekonać nawet innym znajomym, którzy trenują. Warto również podkreślić, że niski poziom motywacji jest powszechnym zjawiskiem nawet u osób zaawansowanych treningowo. Taki stan pojawia się u nich najczęściej w momencie braku widocznych efektów ćwiczeń, np. braku przyrostu masy ciała, redukcji wagi ciała czy ogólnej poprawy formy fizycznej.

Jakie ćwiczenia można wykonywać samemu w domu? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu? Źródło: Klinika urody.

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń?

Podstawą każdego treningu powinien być plan treningowy, który będzie określał cel. Stworzenie optymalnego planu polega na jasnym określeniu swoich możliwości, wprowadzeniu odpowiedniej diety i postawieniu sobie celu, który będzie możliwy do zrealizowania w określonym czasie. Nie należy stawiać sobie poprzeczki zbyt wysoko, zwłaszcza na początku przygody z treningami, ponieważ zminimalizuje to szanse na realizację celu, a to z kolei może wpłynąć na brak motywacji do dalszych działań.

Na początkowym etapie treningów zdarza się, że ćwiczenia nie dostarczają przyjemności i satysfakcji, tylko stanowią niejako „zło konieczne”. W takich sytuacjach warto rozważyć możliwość trenowania z kimś znajomym lub branie udziału w zajęciach grupowych. Obie opcje są ciekawymi rozwiązaniami, ponieważ automatycznie dodają do treningów element rywalizacji, który potrafi świetnie działać na nastawienie psychiczne. Dodatkowo, decydując się na treningi z przyjacielem czy dobrym znajomym, można wzajemnie się wspierać i w momentach zwątpienia usłyszeć kilka słów, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie i nastawienie do dalszych ćwiczeń.

Zobacz także: Skakanka – jakie efekty można uzyskać? Przykładowy plan treningowy

Zobacz film: Najlepsze ćwiczenia na zgrabne uda i nogi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Osoby regularnie ćwiczące nieustannie powinny poszukiwać bodźców, które będą ich zachęcały do kolejnych treningów. Dlatego bardzo ważną kwestią jest częste urozmaicanie swoich zajęć. W przypadku zajęć na siłowni warto szachować różnymi zestawami ćwiczeń, z kolei osoby biegające powinny często zmieniać trasy i długości dystansów. Motywacja do ćwiczeń i diety często jest prostsza jeśli zwróci się uwagę na takie kwestie, jak:

  • przygotowanie ulubionej muzyki do treningu,
  • regularne sprawdzanie efektywności treningów, np. wykonywanie pomiarów ciała,
  • korzystanie z aplikacji pozwalających na monitorowanie wyników i pobijanie własnych rekordów,
  • zwiększanie wiedzy na temat danej dyscypliny, np. lektura artykułów na specjalistycznych portalach.

W internecie często można również znaleźć różnego rodzaju cytaty oraz obrazki motywujące. Mogą one w pewien sposób stanowić dodatkowe wsparcie dla ćwiczących z problemami z motywacją.

Zobacz także: Ćwiczenia w domu – jak powinien wyglądać plan treningowy? Jak ćwiczyć, aby osiągnąć efekty?

Motywacja: trening z profesjonalnym trenerem

Jeżeli żadne działanie na tzw. własną rękę nie przyniesie efektu, można zastanowić się nad rozpoczęciem współpracy z trenerem. Wprawdzie wiążą się z tym dodatkowe koszty, ale efekty w kwestii motywacji oraz osiąganych wyników mogą być widoczne w bardzo krótkim czasie. Doświadczony szkoleniowiec będzie w stanie nie tylko ułożyć odpowiedni plan treningowy oraz dietetyczny, ale również będzie mógł wdrożyć profesjonalne metody motywacyjne. 

Zobacz film: Ćwiczenia dla pracowników biurowych. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej