Jak się pozbyć bakterii z ubrań? Praktyczny poradnik nie tylko dla alergików

Fot: Uwe Krejci / gettyimages.com

Większość z nas lubi od razu założyć nowe ubranie. Niestety takie postępowanie może przysporzyć sporych problemów ze skórą. Najwięcej szkody mogą narobić sobie przede wszystkim alergicy. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, aby w przyszłości nie mieć takich kłopotów?

Winę za zmiany skórne, które pojawiają się po założeniu nowych ubrań najczęściej odpowiadają bakterie. Mimo że dopiero co kupione ciuchy wyglądają bardzo ładnie i przyjemnie pachną, to bardzo często są siedliskiem groźnych bakterii. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim piorąc nowe ubrania w odpowiedniej temperaturze i z dodatkiem właściwych detergentów.

Zobaczcie, co znajdziemy na ubraniach i czy warto je prać przed założeniem:

Zobacz film: Zygmunt Chajzer przeprowadza eksperyment: Jakie bakterie znajdują się na ubraniach? Źródło: 36,6

Jak pozbyć się bakterii z ubrań?

Zdaniem dermatologów dolegliwości skórne pojawiają się aż u 20 proc. osób. O praniu nowych ubrań powinni pamiętać przede wszystkim alergicy. Ich skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia czy infekcje. Czasem jednak zdarza się, że mimo wyprania ubrania reakcja alergiczna i tak się pojawia.

Jeśli ubranie zostało uprane np. w proszku, czy płynie, który zawierał jakiś składnik, który uczula daną osobę, to na skórze mogą pojawić się zmiany. W takich sytuacjach konieczna jest zmiana proszku, na taki, który dedykowany jest specjalnie dla alergików.

Warto także przyjrzeć się temu z czego zrobione są ubrania. Wełna jest zupełnie zakazana dla osób z atopowym zapaleniem skóry i innymi problemami skórnymi. Przy bardzo wrażliwej skórze najlepiej sprawdzą się lekkie, miękkie i przewiewne ciuchy. Każde obcisłe ubranie sprzyja powstawaniu wyprysków. Alergicy powinni kupować i nosić ubrania wykonane z bawełny, lnu, jedwabiu. Kiepskim rozwiązaniem są także ciemne i bardzo jaskrawe ubrania. Po praniu puszczają barwnik, który w kontakcie ze skórą może uczulać. Na bardzo kolorowe ubrania powinny uważać także osoby całkowicie zdrowe. Im bardziej ubranie jest zafarbowane lub pachnące, tym więcej ma w sobie chemii i prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej bardzo się podnosi. Ta sama zasada obowiązuje przy doborze kosmetyków.

Alergicy, a w szczególności osoby z atopowym zapaleniem skóry powinni całkowicie zrezygnować z płynów do płukania. Ogromna większość tego rodzaju środków może bardzo silnie uczulać.

Co znajduje się w proszku do prania? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Proszek do prania - różnice w składzie a kraj wykorzystywania. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Temperatura ma znaczenie

Ustawiając temperaturę prania zazwyczaj kierujemy się informacją zawartą na metce. Tymczasem pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza zabija jedynie 14 proc. bakterii. Oznacza to, że tak wyprane ubranie jest czyste i pięknie pachnące, ale niekoniecznie jest higieniczne, co jest szczególnie ważne w przypadku alergików, osób o obniżonej odporności – ludzi starszych czy małych dzieci. Pościel i ręczniki warto prać min. w 60 stopniach Celsjusza, a nie zaszkodzi im i 90 stopni (w przypadku kolorów jasnych i 100 proc. bawełny). W tej ostatniej temperaturze ginie większość bakterii i wirusów. Jeśli decydujemy się na pranie w niskiej temperaturze, warto użyć proszku, w którego składzie są substancje chemiczne niszczące bakterie.

W czym pierzesz?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zobacz film: Eksperyment: Jakie bakterie można znaleźć w kuchni?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że ani wysoka temperatura, ani najlepszej jakości proszek niewiele zdziałają jeśli nasza pralka jest brudna. Wnętrza naszych pralek stwarzają bakteriom czy grzybom idealne warunki do rozwoju. Jeśli urządzenie nie jest właściwe konserwowane groźne patogeny mogą przenosić się na ubrania. Dlatego tak ważne jest regularnie czyszczenie uszczelki w drzwiach pralki i komory na detergenty. Raz w miesiącu warto zrobić tzw. puste pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Warto także skorzystać z dobrego nawyku naszych babć i palta, płaszcze, kurtki oraz pościel wyrzucać co jakiś czas na słońce, aby je „przewietrzyć”. Słońce, czyli promienie ultrafioletowe, niszczy wiele drobnoustrojów chorobotwórczych.

Data aktualizacji: 27.06.2019,
Opublikowano: 09.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej