Jak rzucić palenie? Oto sprawdzone metody na walkę z tym nałogiem

Getty Images

Niszczy zdrowie oraz urodę. I choć w teorii większość palaczy chciałoby zerwać z nałogiem, w praktyce okazuje się, że chęci to czasami za mało. Czy istnieje jakikolwiek skuteczny sposób, by rzucić palenie? Zdecydowanie tak, a najlepsze metody przedstawiamy w naszym artykule.

Są tacy, którzy odpalają papierosa od papierosa, a także ludzie, którzy „dymek” puszczają rytualnie – na przykład przy porannej kawie czy wieczornym drinku. I niezależnie od tego czy w ciągu dnia wypala się paczkę czy też pół, większość palaczy nie jest w stanie zerwać z nałogiem. Czy jest to zadanie niewykonalne? Nic z tych rzeczy. Warto jednak wiedzieć, które metody są w stanie doprowadzić nas do upragnionego celu, czyli mówią krótko… życia bez papierosa. Co to za sposoby? Przedstawiamy te najbardziej skuteczne.

Przeczytaj też: Nikotyna - właściwości, działanie i szkodliwość. Jak wpływa na zdrowie?

Dlaczego palenie uzależnia?

Zanim jednak przedstawiamy ci skuteczne sposoby na rzucenie palenia, podpowiemy, jak to się w ogóle dzieje, że papierosy uzależniają. A zatem? Głównym ich składnikiem jest nikotyna i to właśnie ona należy do grupy substancji silnie uzależniających. Warto też wiedzieć, że kiedy nasz organizm dostaje jej dawkę, zwiększa się produkcja dopaminy i endorfin. W związku z tym czujemy się choć przez chwilę zrelaksowani i szczęśliwsi. Stan jest pożądany, więc organizm dopomina się o więcej i więcej…

Palenie papierosów – skutki

Papierosy mają na swoim sumieniu wiele przestępstw na ludzkim zdrowiu. Do jednych z najpoważniejszych zaliczymy niszczenie płuc, a także znaczne zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Ponadto nałogowi palacze muszą liczyć się z astmą czy rozedmą płuc oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Warto wiedzieć, że palenie powoduje także choroby sercowo – naczyniowe i nadciśnienie. Dodatkowo fatalnie pływają na zęby – stają się one żółte i wpadają. Palacze muszą również liczyć się z obniżoną płodnością, problemami z erekcją, gruźlicą, wrzodami, osteoporozą, wrzodami, silnymi migrenami czy zakrzepicą żył. Przypomnijmy również, że papierosy szkodzą także urodzie – szara cera i włosy bez połysku to tylko niektóre z beauty konsekwencji puszczania dymka.

Przeczytaj też: Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm

Jak rzucić palenie? Oto skuteczne sposoby

Jak zatem można skutecznie rzucić palenie? Dobrych sposobów jest kilka. Miej jednak świadomość, że aby raz na zawsze zerwać z nałogiem, trzeba działać konsekwentnie i postawić przed sobą cel. Dążenie do niego będzie najlepszą motywacją.

Sposoby na skuteczne rzucenie palenia

1. Skorzystaj z tabletek i plastrów dla palaczy

Ta metoda ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niemniej warto sprawdzić ją na własnej skórze. Wystarczy, że zakupisz w aptece odpowiednie preparaty – nawet jeśli nie uda ci się dzięki temu sposobowi całkowicie rzucić palenie, istnieje duża szansa, że chociaż zmniejszysz swój nałóg.

2. Zlikwiduj zapach nikotyny

Palacze często nie zdają sobie sprawy, jak wiele rzeczy przesiąka zapachem nikotyny. Jeśli więc chcesz rzucić palenie, powinieneś wyczyścić tapicerkę, kanapy, wyprać koce, narzuty czy poszewki.

3. Zmień dietę

Kolejna rada? Rzuć nie tylko palenie, ale i złe nawyki żywieniowe. Trzymając się zdrowej diety, dostarczysz organizmowi więcej składników odżywczych i witamin, a co za tym idzie, od razu wzrośnie poziom dopaminy. Jeśli będziesz się lepiej czuł, rzadziej sięgniesz po papierosa. Z czasem być może w ogóle o nim zapomnisz.

Przeczytaj też: Sposoby na zaspokojenie głodu nikotynowego

4. Żuj gumę

Wiele osób mówi, że nawyk sięgania po papierosa zastąpiło… żuciem gumy. Pamiętaj tylko, by wybierać produkty bez cukru– w końcu walczymy teraz też o ładne zęby, prawda?

5. Uprawiaj sport i unikaj stresu

Po papierosa bardzo często chwytamy w stresujących sytuacjach. I choć niełatwo jest je omijać, gdy już się zdarzą, spróbuj sięgnąć najpierw po melisę. Nerwy możesz także zostawić na sali treningowej…

6. Zajmij czymś ręce

Możesz ugniatać gumową kulkę, bawić się długopisem czy składać origami. Rób wszystko, by tylko z nudów nie wyjąć paczki papierosów…

7. Oglądaj filmy dokumentalne

W temacie uzależnienia od nikotyny powiedziało się wiele i… uwieczniło na filmach. Tego typu materiały bardzo często pokazują, jak bardzo papierosy niszczą nasze ciało. Może nieprzyjemne widoki zadziałają i na twoją wyobraźnię?

Przeczytaj też: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę

Zobacz też film: Jak skutecznie rzucić palenie? "Skuteczność leków jest znikoma"

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.06.2020,
Opublikowano: 11.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej