Są tacy, którzy odpalają papierosa od papierosa, a także ludzie, którzy „dymek” puszczają rytualnie – na przykład przy porannej kawie czy wieczornym drinku. I niezależnie od tego czy w ciągu dnia wypala się paczkę czy też pół, większość palaczy nie jest w stanie zerwać z nałogiem. Czy jest to zadanie niewykonalne? Nic z tych rzeczy. Warto jednak wiedzieć, które metody są w stanie doprowadzić nas do upragnionego celu, czyli mówią krótko… życia bez papierosa. Co to za sposoby? Przedstawiamy te najbardziej skuteczne.
Przeczytaj też: Nikotyna - właściwości, działanie i szkodliwość. Jak wpływa na zdrowie?
Dlaczego palenie uzależnia?
Zanim jednak przedstawiamy ci skuteczne sposoby na rzucenie palenia, podpowiemy, jak to się w ogóle dzieje, że papierosy uzależniają. A zatem? Głównym ich składnikiem jest nikotyna i to właśnie ona należy do grupy substancji silnie uzależniających. Warto też wiedzieć, że kiedy nasz organizm dostaje jej dawkę, zwiększa się produkcja dopaminy i endorfin. W związku z tym czujemy się choć przez chwilę zrelaksowani i szczęśliwsi. Stan jest pożądany, więc organizm dopomina się o więcej i więcej…
Palenie papierosów – skutki
Papierosy mają na swoim sumieniu wiele przestępstw na ludzkim zdrowiu. Do jednych z najpoważniejszych zaliczymy niszczenie płuc, a także znaczne zwiększenie ryzyka zachorowania na raka. Ponadto nałogowi palacze muszą liczyć się z astmą czy rozedmą płuc oraz przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Warto wiedzieć, że palenie powoduje także choroby sercowo – naczyniowe i nadciśnienie. Dodatkowo fatalnie pływają na zęby – stają się one żółte i wpadają. Palacze muszą również liczyć się z obniżoną płodnością, problemami z erekcją, gruźlicą, wrzodami, osteoporozą, wrzodami, silnymi migrenami czy zakrzepicą żył. Przypomnijmy również, że papierosy szkodzą także urodzie – szara cera i włosy bez połysku to tylko niektóre z beauty konsekwencji puszczania dymka.
Jak rzucić palenie? Oto skuteczne sposoby
Jak zatem można skutecznie rzucić palenie? Dobrych sposobów jest kilka. Miej jednak świadomość, że aby raz na zawsze zerwać z nałogiem, trzeba działać konsekwentnie i postawić przed sobą cel. Dążenie do niego będzie najlepszą motywacją.
Sposoby na skuteczne rzucenie palenia
1. Skorzystaj z tabletek i plastrów dla palaczy
Ta metoda ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Niemniej warto sprawdzić ją na własnej skórze. Wystarczy, że zakupisz w aptece odpowiednie preparaty – nawet jeśli nie uda ci się dzięki temu sposobowi całkowicie rzucić palenie, istnieje duża szansa, że chociaż zmniejszysz swój nałóg.
2. Zlikwiduj zapach nikotyny
Palacze często nie zdają sobie sprawy, jak wiele rzeczy przesiąka zapachem nikotyny. Jeśli więc chcesz rzucić palenie, powinieneś wyczyścić tapicerkę, kanapy, wyprać koce, narzuty czy poszewki.
3. Zmień dietę
Kolejna rada? Rzuć nie tylko palenie, ale i złe nawyki żywieniowe. Trzymając się zdrowej diety, dostarczysz organizmowi więcej składników odżywczych i witamin, a co za tym idzie, od razu wzrośnie poziom dopaminy. Jeśli będziesz się lepiej czuł, rzadziej sięgniesz po papierosa. Z czasem być może w ogóle o nim zapomnisz.
Przeczytaj też: Sposoby na zaspokojenie głodu nikotynowego
4. Żuj gumę
Wiele osób mówi, że nawyk sięgania po papierosa zastąpiło… żuciem gumy. Pamiętaj tylko, by wybierać produkty bez cukru– w końcu walczymy teraz też o ładne zęby, prawda?
5. Uprawiaj sport i unikaj stresu
Po papierosa bardzo często chwytamy w stresujących sytuacjach. I choć niełatwo jest je omijać, gdy już się zdarzą, spróbuj sięgnąć najpierw po melisę. Nerwy możesz także zostawić na sali treningowej…
6. Zajmij czymś ręce
Możesz ugniatać gumową kulkę, bawić się długopisem czy składać origami. Rób wszystko, by tylko z nudów nie wyjąć paczki papierosów…
7. Oglądaj filmy dokumentalne
W temacie uzależnienia od nikotyny powiedziało się wiele i… uwieczniło na filmach. Tego typu materiały bardzo często pokazują, jak bardzo papierosy niszczą nasze ciało. Może nieprzyjemne widoki zadziałają i na twoją wyobraźnię?
Przeczytaj też: E-papieros a ciąża: wpływ palenia elektronicznego papierosa na ciążę
Zobacz też film: Jak skutecznie rzucić palenie? "Skuteczność leków jest znikoma"