Jak rozpoznać skurcze porodowe? Jak je liczyć i kiedy wiadomo, że rozpoczął się poród?

Fot: Olesia Bilkei / fotolia.com

Skurcze porodowe są przez każdą kobietę odczuwane nieco inaczej. U niektórych ciężarnych zaczynają się w okolicach kości krzyżowej, są silne i rozlewające, a u innych przypominają ból podbrzusza podczas miesiączki o dużo większym nasileniu. Cechują się regularnością i nie ustępują po zmianie pozycji ciała.

Kobiety będące w ciąży po raz pierwszy często zastanawiają się, jak rozpoznać skurcze porodowe. Obawiają się, że nie zdążą do szpitala i poród zacznie się w drodze lub jeszcze w domu. Tymczasem pojawienie się skurczów porodowych wcale nie oznacza, że dziecko za chwilę przyjdzie na świat. Należy udać się do szpitala, dopiero gdy występują regularnie co 10 minut i nie znikają po zmianie aktywności. O rozpoczynającym się porodzie świadczy także odejście wód płodowych – wtedy trzeba jechać do szpitala nawet wtedy, gdy skurcze nie są regularne lub nie ma ich wcale.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze przed porodem są nazywane rozwierającymi, ponieważ ich zadaniem jest rozciągnięcie i poszerzenie szyjki macicy. Wywołują one silny ból w dolnej części brzucha. Początkowo występują nieregularnie, z czasem zaczynają pojawiać się w określonych odstępach czasu. Ból stopniowo nasila się, a gdy skurcze odczuwane są co 10 minut, należy udać się do szpitala.

Skurcze porodowe są bardzo bolesne, często opisywane przez kobiety jako opasające – zwykle odczuwane są w okolicy krzyżowej. Trwają około 30–70 sekund i są coraz dłuższe oraz częstsze. Na ogół występują kolejno co 15, 10, 7 i 5 minut. W ostatniej części pierwszej fazy porodu odczuwane są co 2 minuty, a następnie co 1 minutę. Skurcz porodowy najpierw jest mniej intensywny i stopniowo narasta aż do osiągnięcia szczytu, po czym powoli ustępuje. Częstotliwość skurczów porodowych oraz związany z nimi ból nie ustępuje po zmianie pozycji, co odróżnia je od skurczów przepowiadających.

Oprócz skurczów porodowych na bliski poród wskazują takie objawy, jak:

Kobiety rodzące po raz pierwszy powinny wiedzieć, jak liczyć skurcze porodowe, ponieważ akcja porodowa może trwać nawet kilkanaście godzin. Nie trzeba więc od razu jechać do szpitala, ale należy oszczędzać siły, wziąć kąpiel, poinformować rodzinę o nadchodzącym rozwiązaniu czy zjeść coś lekkiego i pożywnego.

Zobacz także: Wczesne i nietypowe objawy porodu. Jak rozpoznać nadchodzący poród?

W drugim okresie porodu skurcze wypychają dziecko na zewnątrz, dlatego obejmują nie tylko wszystkie mięśnie jamy brzusznej, ale również przeponę. Po urodzeniu dziecka pojawiają się kolejne skurcze, które odpowiadają za wydalenie łożyska. Przez 2–3 tygodnie po porodzie kobieta odczuwa jeszcze bolesne skurcze, dzięki którym macica obkurcza się i powraca do rozmiarów sprzed ciąży.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Skurcze przepowiadające mogą pojawić się już w drugim trymestrze ciąży. Nie zwiastują one rychłego porodu, a jedynie przygotowują do niego organizm i ułatwiają ułożenie się dziecka główką do dołu. Nie są regularne, a ich siła i natężenie nie zwiększają się z czasem. Znikają po zmianie aktywności, np. po wstaniu z leżenia lub po odpoczynku. Najczęściej ustępują po 1–2 godzinach. W trakcie skurczu dziecko zaczyna poruszać się bardziej energicznie.

Skurcze przepowiadające rozpoczynają się w górze brzucha i schodzą na dół, ale nie towarzyszą im inne objawy. Ciepła kąpiel i leki rozkurczające przynoszą szybką ulgę. Pod koniec ciąży skurcze przepowiadające mogą pojawiać się kilka razy dziennie i powtarzać się przez około 2 godziny.

Skurcze do porodu są regularne i nasilają się podczas zmiany pozycji. Ból zaczyna się w okolicy krzyża, po czym rozprzestrzenia się na podbrzusze. Może też promieniować do pachwin i nóg. W wydzielinie pochwowej pojawiają się pasemka krwi. Skurcze porodowe nie ustępują aż do samego porodu.

Zobacz film: Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Źródło: O Matko

Kiedy z powodu skurczów jechać do szpitala?

W przypadku porodu zawsze należy zachować ostrożność, nawet jeśli kobieta dobrze wie, jak liczyć skurcze porodowe i co ile muszą występować, aby uznać je za porodowe. Zawsze należy skontaktować się z lekarzem lub położną, gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego, np.:

  • z pochwy zaczyna sączyć się krew,
  • rodząca odczuwa silny ból głowy,
  • pojawia się gorączka,
  • rodząca nie czuje ruchów dziecka lub są one bardzo silne.

Do szpitala należy udać się, gdy:

  • kobieta rodząca po raz pierwszy ma skurcze co 5 minut lub częściej i trwają one co najmniej 30 sekund,
  • kobieta rodząca po raz kolejny ma skurcze co 10 minut,
  • odeszły wody płodowe, zwłaszcza jeśli były zabarwione krwią, miały barwę zieloną lub brunatną.

Pełne rozwarcie pochwy wynosi 10 cm, a pierwszy poród może trwać nawet 6–12 godzin. W razie potrzeby lekarz może zdecydować o podaniu oksytocyny, która nasila skurcze i przyspiesza akcję porodową. Rodząca może zdecydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe, dzięki któremu poród jest znacznie mniej bolesny.

Zobacz film: Poród domowy - czy to bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn






Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej