Jak rozpoznać skórę naczyniową i jak ją pielęgnować?

Getty Images

Czerwone pajączki na policzkach mogą skutecznie odebrać pewność siebie. Zapytaliśmy się eksperta, jak sobie z nimi radzić.

Jak rozpoznać cerę naczyniową?

Cera naczyniowa charakteryzuje się występowaniem rumienia. Zaczerwienienie to pojawia się zazwyczaj na policzkach oraz nosie. Tego typu cera często reaguje również na czynniki atmosferyczne. Warto wiedzieć, że skóra naczynkowa musi być odpowiednio pielęgnowana. W przeciwnym razie, naczynka będą bardziej widoczne i pojawią się w większej ilości.

Jak powstają charakterystyczne, czerwone pajączki? Naczynia krwionośne w cerze naczyniowej są rozszerzone i znajdują się bardzo płytko. Są niezwykle kruche, mało elastyczne, a co za tym idzie – nie mogą utrzymać ciśnienia krwi i jeszcze bardziej się rozszerzają. Warto mieć świadomość, że przyczyn ich „powiększania” jest naprawdę wiele. Co możemy zaliczyć do tej grupy? Poza wspomnianymi już wcześniej zmianami temperatur, gorące kąpiele, korzystanie z sauny, picie alkoholu, jedzenie ostrych potraw, silne emocje czy nieodpowiednie kosmetyki.

Jakie są objawy cery naczyniowej?

Poza rumieniem mogą to być również drobne plamki, charakterystyczne, małe, czerwone pajączki, częste uczucie swędzenia lub pieczenia, wrażliwość na zmianę warunków atmosferycznych i różnego rodzaju kosmetyki.

Jak należy dbać o skórę naczynkową?

Jak już wspomnieliśmy, odpowiednia pielęgnacja może zmniejszyć ryzyko rozszerzania się naczynek. Co więc trzeba robić? Konieczne okaże się na pewno używanie kremów z filtrem, stosowanie wyłącznie delikatnych peelingów i niepodrażniających kosmetyków (najlepiej jak produkty mają w swoim składzie działające łagodząco składniki). Dobrym pomysłem będzie także wyeliminowanie z diety alkoholu i ostrych potraw oraz wprowadzenie dużych ilości warzyw i owoców z witaminą C, PP oraz K. Niewskazane jest również korzystanie z sauny, solarium i branie gorących pryszniców.

Kim jest nasz ekspert – Elżbieta Zganiacz?

Naszą ekspertkę na co dzień spotkać można w Klinice dr Szczyta. Elżbieta jest magistrem kosmetologii oraz absolwentką wydziału farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest także ekspertem z zakresu zabiegów wykorzystujących technologię Hi-Tech zarówno na skórę twarzy, jak i w zakresie modelowania sylwetki. Nasza specjalistka specjalizuje się też w zabiegach pielęgnacyjnych: terapii anty –anging i problemów skórnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała również asystując podczas zabiegów chirurgii plastycznej.

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 31.03.2020,
Opublikowano: 31.03.2020 r.

Polecamy

Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej