Jak rozpoznać objawy bruksizmu i go leczyć?

Fot: Lydie / stock.adobe.com

Bruksizm polega na nieświadomemu zaciskaniu i zgrzytaniu zębami. Może zdarzyć się każdemu. Nieleczony może stać się zaburzeniem skroniowo-żuchwowym, które powoduje bóle głowy, szyi i szczęki. Często pozostaje niezauważony, aż do momentu uczucia bólu.

Można po prostu nieświadomie zacisnąć zęby po przebudzeniu lub podczas snu. Bruksizm może jednak świadczyć również o innych zaburzeniach, takich jak stres, chrapanie, czy bezdech nocny. Łagodny bruksizm może nie wymagać leczenia, ale u niektórych osób bywa częsty i na tyle niebezpieczny, że prowadzi do zaburzeń w obrębie szczęki, bólów głowy, zębów i innych problemów zdrowotnych.

Zobacz film: Dlaczego zgrzytamy zębami? Źródło: 36,6.

Czym jeszcze może być wywołany bruksizm i jaki są objawy?

Bruksizm może być także skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych rodzajów leków, np. przeciwdepresyjnych, zwanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (ang. selective serotonin reuptake inhibitors - SSRI). Prawdopodobnie wystąpi też, gdy podczas snu rozmawia się lub mamrocze albo zachowuje gwałtownie (wykopywanie lub wiercenie się).

Objawy bruksizmu wykraczają często poza codzienne zgrzytanie lub zaciskanie zębów. Może on wiązać się z innymi objawami, takimi jak:

  • długotrwałe napięcie szczęki i okolicznych mięśni - powoduje często przewlekłe bóle głowy i szyi,
  • pęknięcia lub złamania zębów - powoduje ból przy przeżuwaniu,
  • nadwrażliwość zębów - rozwija się w wyniku zużycia szkliwa chroniącego zęby przed zimnymi lub gorącymi posiłkami i płynami, 
  • dyskomfort fizyczny - może powodować uczucie lęku, depresji czy bezsenności,
  • skumulowany efekt bruksizmu, czyli wieloletnie zaniedbanie objawów zaciskania zębów i szczęki, które w ostateczności mogą prowadzić do poważnego leczenia stomatologicznego.

Zobacz film: Jak przestać zgrzytać zębami? Źródło: 36,6.

Bruksizm - leczenie

Nie ma jednego rozwiązania na bruksizm, ale istnieje wiele zabiegów i terapii medycznych, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu, zapobiegając dalszym konsekwencjom, uszkodzeniom zębów i wpływając na ogólne zdrowie.

Przykładowe sposoby mające na celu złagodzenie bólu i zmniejszenie objawów bruksizmu:

  1. Masowanie mięśni szyi i twarzy w celu złagodzenia ich naprężeń.
  2. Zmniejszenie stresu poprzez ćwiczenia jogi czy nauki głębokiego oddychania.
  3. Codzienne ćwiczenia szczękowe, które pomogą zrelaksować i wzmocnić szczękę. Ćwiczenia wykonuj od 3 do 6 razy, 2 lub 3 razy dziennie, np. świadomie umieść swój język na podniebieniu górnych zębów, co uniemożliwi zaciśnięcie zębów. Ćwiczenia dotyczące świadomości obejmują na przykład nie tylko pomoc w określeniu czynników wyzwalających - takich jak stres, gniew lub znudzenie - ale mogą też pomóc w zapobieganiu zgrzytaniu zębami. Chociaż zgrzytanie i zaciskanie zębów nie wydaje się poważnym problemem, może powodować długotrwałe uszkodzenia, a nawet ostatecznie utratę zębów, dlatego warto porozmawiać z dentystą o ćwiczeniach, które pomogą wyeliminować ten nawyk.
  4. Oduczenie się żucia gum, końcówek ołówków lub długopisów pod wpływem emocji, ponieważ wpływa to na pogorszenie już istniejących objawów.
  5. Unikanie alkoholu, kofeiny, ponieważ zwiększają częstość zgrzytania zębami w nocy. 
  6. Zastosowanie ochraniaczy lub szyn na zęby podczas snu, które tworzą fizyczną barierę między górnymi i dolnymi zębami, chroniąc przed "zjadaniem" zębów czy zmniejszając wrażenie zaciśnięcia zębów. Pomagają również zmniejszyć ból i zapobiegają zużyciu zębów, a także chronią przed dalszymi uszkodzeniami. Istnieją 2 rodzaje ochraniaczy. Pierwszy to wykonana przez dentystę indywidualna, dopasowana do użytkownika wersja ochraniacza, która nie może być używana przez nikogo innego. Drugi dotyczy ogólnodostępnych ochraniaczy, które można kupić w aptece. Mogą one być mniej komfortowe, ponieważ nie są zaprojektowane zgodnie z wymiarami danej szczęki. Mimo to będą spełniać funkcję ochronną zębów, zwłaszcza w nocy.

Zobacz film: Jak leczyć bruksizm? Źródło: 36,6.

    Bruksizm u dzieci

    Zgrzytanie zębów może wystąpić również u dzieci. Jest to związane z pojawieniem się pierwszych zębów dziecka lub zębów mądrości i zwykle kończy się po pełnym uformowaniu zębów. 

    Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub dentystą, jeśli obawiasz się, że zgrzytanie zębów ma wpływ na sen dziecka. Podobnie jak u dorosłych metodą zapobiegawczą zgrzytaniu zębami jest stosowanie doustnych ochraniaczy lub szyn oraz ćwiczenia terapeutyczne.

    Jednym z najpoważniejszych powikłań bruksizmu jest poważne uszkodzenie procesów gryzienia i przeżuwania

    Nieświadomie (zwłaszcza podczas snu) wyzwala się dużą siłę na powierzchniach zębów, dochodzi do ich ścierania i w konsekwencji - ich "zjadania". 

    Dlatego nie należy bagatelizować objawów, nawet zwykłego zgrzytania zębów, i jak najszybciej udać się na konsultację do dentysty. Problemy stomatologiczne, takie jak nieprawidłowy zgryz, krzywe lub brakujące zęby, można leczyć zabiegami stomatologicznymi. Zabiegi te mogą czasami zmieniać powierzchnię żucia zębów i zatrzymać proces zgrzytania nimi

    Zwykle ten rodzaj leczenia dentystycznego może być drogi. W innych przypadkach bardzo często objawy bruksizmu można zminimalizować poprzez wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i dotyczących prawidłowego umiejscowienia ust i szczęki.

    Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

    Data aktualizacji: 15.05.2018,
    Opublikowano: 03.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

    Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

    Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

    Czytaj więcej
    Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

    Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

    Czytaj więcej
    Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

    Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

    Czytaj więcej
    Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

    Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

    Czytaj więcej
    Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

    Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

    Czytaj więcej
    Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

    Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

    Czytaj więcej
    Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

    Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

    Czytaj więcej
    Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

    Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

    Czytaj więcej