Jak rozpoznać i leczyć uszkodzenie torebki stawowej?

Fot: Von Schonertagen / stock.adobe.com

Torebka stawowa tworzy osłonę dla stawu. Gdy dojdzie do jego skręcenia, również torebka stawowa może ulec uszkodzeniu – najczęstsze urazy to naciągnięcie, pęknięcie bądź rozerwanie torebki stawowej. Na kontuzje szczególnie podatne są staw skokowy oraz kolanowy. 

Staw jest miejscem, w którym kości łączą się ze sobą. Stawy różnią się kształtem oraz zasięgiem ruchu. Mają m.in. jamę stawową, więzadła, maź i błonę maziową, chrząstkę szklistą oraz torebkę stawową (łac. Capsula articularis). Ta ostatnia to włóknista pochewka, która łączy ze sobą kości i zamyka jamę stawową. Torebka stawowa otacza staw niczym rękaw, jest więc dla niego osłoną. Składa się z warstwy zewnętrznej (włóknistej) oraz wewnętrznej (maziowej).

Uszkodzenie torebki stawowej

Z torebką stawową mogą być związane różne kontuzje. Uszkodzenie torebki stawowej zazwyczaj związane jest ze skręceniem stawu. Do tego typu urazów najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportu bądź wskutek upadku. Najczęściej występującą kontuzją jest pęknięcie torebki stawowej w kostce (może oznaczać skręcenie stawu skokowego) oraz w kolanie. Niekiedy dochodzi również do uszkodzenia torebki stawowej w nadgarstku albo w palcu.

Objawy uszkodzenia torebki stawowej

Charakterystyczne objawy uszkodzenia torebki stawowej i skręcenia stawu to:

  • znaczna opuchlizna (obrzęk),
  • wylew podskórny (przy poważniejszych urazach),
  • ból (jego intensywność zależy od stopnia urazu),
  • podwyższenie temperatury ciała w miejscu urazu,
  • ograniczenie ruchomości,
  • odczuwanie niestabilności stawu (przy poważniejszych urazach).

Jak zbudowany jest układ kostny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Skręcenie stawu

Wyróżnia się 3 stopnie skręcenia stawu skokowego:

  • I (lekki) – dochodzi do niedużego naciągnięcia torebki stawowej oraz więzadeł. Obrzęk jest nieduży, ból nieznaczny i szybko ustępuje, raczej nie utrudnia przemieszczania się. Nie odczuwa się niestabilności stawu,
  • II (umiarkowany) – dochodzi do pęknięcia torebki stawowej oraz częściowego rozerwania więzadeł. Obrzęk szybko się powiększa, pojawia się wylew podskórny, ból z początku jest znaczny, uniemożliwiający przemieszczanie się, jednak z czasem słabnie. Niestabilność stawu pojawia się zazwyczaj później,
  • III (ciężki) – dochodzi do całkowitego rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł. Obrzęk i wylew podskórny są znaczne, długo się utrzymują. Ból może być początkowo mniejszy niż w przypadku skręcenia II stopnia, jednak trwa dłużej i nasila się podczas próby wykonania ruchu. Przemieszczanie się jest zwykle niemożliwe. Odczuwalna niestabilność stawu.

Zapalenie torebki stawowej

W niektórych przypadkach rozwija się zapalenie torebki stawowej. Może tak się zdarzyć na skutek urazu, przeciążenia czy infekcji (wirusowej, bakteryjnej). Objawy zapalenia torebki stawowej to:

  • dotkliwy ból stawu (narastający w nocy oraz podczas bezruchu),
  • ograniczenie ruchomości,
  • obrzęk,
  • zwiększenie ciepłoty newralgicznego miejsca,
  • wrażliwość na dotyk,
  • pogorszenie samopoczucia.

Leczenie i rehabilitacja uszkodzonej torebki stawowej

Stopień uszkodzenia torebki stawowej można stwierdzić za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Czasem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie (RTG), szczególnie w przypadku urazu stawu skokowego lub kolana.

Postępowanie przy pęknięciu bądź rozerwaniu torebki stawowej zależy od stopnia skręcenia. Jeśli uraz jest lekki, najczęściej wystarcza leczenie domowe. Kończynę z uszkodzoną torebką stawową należy odciążyć i chronić przed przeciążeniem. Miejsce, w którym doszło do kontuzji, trzeba schładzać. Kończyna powinna być unieruchomiona i uniesiona (w urazach stawu skokowego stopę należy trzymać na poduszce bądź zwiniętym kocu, natomiast w urazach stawu kolanowego kolano powinno znajdować się powyżej bioder, a stopa powyżej kolana). Unieruchomienie powinno trwać ok. 3–4 dni. W tym czasie podaje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe (doustnie i miejscowo). Jeśli obrzęk albo ból zaczną się nasilać, należy skontaktować się z lekarzem. Rehabilitacja po urazie I stopnia nie jest niezbędna, może jednak być zalecana. Stosuje się m.in. pole magnetyczne oraz ćwiczenia ruchowe.

Zazwyczaj znacznie poważniejsze są urazy w obrębie kolana. W przypadku naderwania torebki stawowej w tym miejscu lekarz może wykonać punkcję i zlecić kontrolę u ortopedy w celu sprawdzenia, czy w kolanie nie zbiera się płyn.

Kiedy warto odwiedzić ortopedę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Z jakimi dolegliwościami udać się do ortopedy? Źródło: 36,6

Jeśli doszło do urazu torebki stawowej II bądź III stopnia, kończynę unieruchamia się na ok. 2–3 tygodnie; najczęściej poprzez stabilizator stawu albo gips. W przypadku najpoważniejszych uszkodzeń noszenie stabilizatora wydłuża się o kolejne 3 tygodnie. Czasem konieczne jest przeprowadzenie operacji. Poważne urazy torebki stawowej oraz więzadeł wiążą się z koniecznością przeprowadzenia rehabilitacji. Stosuje się m.in. pole magnetyczne, krioterapię, leczenie prądem, jonoforezę, laseroterapię, ćwiczenia ruchowe. Celem tego typu zabiegów jest zmniejszenie bólu oraz powrót do pełnej sprawności.

W przypadku podejrzenia zapalenia torebki stawowej należy spotkać się z lekarzem, który wykona badanie fizykalne, USG i/lub RTG. Specjalista może także zlecić badanie laboratoryjne krwi w celu ustalenia przyczyny zapalenia. Zapalenie torebki stawowej leczy się, stosując farmakoterapię, masaże, ćwiczenia ruchowe, fizykoterapię.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej