Jak radzić sobie z kompleksami? Objawy i przyczyny i sposoby radzenia sobie z błędnymi opiniami na własny temat

Fot: BillionPhotos.com / stock.adobe.com

Kompleks jest informacją, którą na pewnym etapie życia człowiek wyparł do nieświadomości. W psychologii badanie na ten temat rozpowszechnili Zygmunt Freud oraz Gustav Jung. Przyczyny kompleksów wynikają z braku akceptacji ze strony rówieśników lub rodziców. Również kult piękna pokazywany w mediach przyczynia się do tego problemu. Leczenie kompleksów polega na samoafirmacji oraz stopniowym uświadamianiu sobie ich irracjonalności.

Popularne kompleksy to kompleks niższości, kompleks Edypa lub Elektry. Niektóre z nich są naturalnym etapem rozwoju, inne wynikają z problemów powstających na pewnym etapie życia.

Co to jest kompleks?

Kompleksy są wypartą ze świadomości informacją na temat swój lub otoczenia. Mają one zwykle związek z pewną cechą wyglądu lub kompetencją. Kompleksy silnie wpływają na zachowanie człowieka i wpływają na jego reakcje w otoczeniu. Te niechciane stany sprawiają, że człowiek czuje się gorszy oraz jest często zaniepokojony i zalękniony. Zakompleksione osoby mają obniżony nastrój i skupiają się na swoich wadach, nie dostrzegając zalet. Głęboka koncentracja na kompleksach przybliża człowieka do stanów depresyjnych.

Kompleks a psychologia

W psychologii termin kompleks powstał dzięki Josefowi Breuerowi – mentorowi Zygmunta Freuda. Jednak to dzięki Gustavowi Jungowi pojęcie to zagościło na stałe w psychoterapii. Ten uczeń Freuda badał kompleksy poprzez metodę skojarzeń. Kazał on swoim pacjentom wypowiedzieć pierwsze myśli, jakie kojarzą im się z ogólnymi pojęciami, takimi jak matka, śmierć lub ojciec. Odkrył on, że każdy z pacjentów odpowiadał w inny sposób z różną intonacją i odmiennym tonem głosu. Te przeżycia mają swoje jądro wokół kompleksu. 

Dzięki metodzie wolnych skojarzeń można więc wydobyć z człowieka jego kompleksy, jednak odpowiedź na bodziec musi być bardzo szybka, aby świadomość nie wytworzyła mechanizmu obronnego, który stosuje się na co dzień w reakcji na kontakt z matką, ojcem lub śmiercią. Zygmunt Freud uważał również, że kompleks jest naturalną drogą rozwoju. Jednak według niego to pojęcie miało mocno seksualny wydźwięk. Wyróżnił on np. kompleks Edypa, czyli fascynację erotyczną matką w młodym okresie życia dziecka. Kompleks Amazonki natomiast uwidacznia się wg Freuda poprzez poczucie wyższości nad mężczyznami i przyjmowanie męskich ról przez kobiety.

Główne przyczyny kompleksów – trudne dzieciństwo, kult piękna pokazywany w mediach

Powstawanie kompleksów zaczyna się już w dzieciństwie, gdzie dzieci potrafią wyszydzić najdrobniejsze odstępstwa od normy innych – otyłość, okulary, rudy kolor włosów lub piegi. Ma to wpływ na samoocenę piętnowanego, która może przełożyć się na późniejsze życie. Również rodzice w dużej mierze odpowiadają za powstawanie kompleksów. Jeśli nie obdarowują ich wystarczającą bezwarunkową miłością, to dziecko samo wini się za tę sytuację, szukając braków w sobie. Często też, gdy stawia się mu zbyt wysokie wymagania, to wytwarza się w nim poczucie winy, które zwykle formuje się w postaci kompleksu. 

W wieku nastoletnim młodzież często porównuje się do innych, a buzujące hormony powodują niechciane zmiany w postaci trądziku lub innego tonu głosu. W tym etapie życie powstają też pierwsze miłości i rozczarowania, co przyczynia się niekiedy do zrzucenia odpowiedzialności na siebie i kumulowanie w sobie tych przekonań w postaci kompleksów. W życiu dorosłym również ludzie obserwują sukcesy innych, co jest początkiem porównywania się do innych.

Jak pozbyć się kompleksów?

Aby pozbyć się kompleksów, należy przede wszystkim przyznać się przed sobą, że się je posiada. Najłatwiej zrozumieć, jakie się ma kompleksy poprzez analizowanie innych osób. Zwykle bowiem widzi się u ludzi te wady, które w głębi przypisuje się sobie. Następnym krokiem jest próba analizy swoich myśli. W tym celu warto zastanowić się, skąd wzięły się akurat takie kompleksy. Dobrze jest przeanalizować swoje dzieciństwo, jakie było wtedy otoczenie i jak obecne środowisko reaguje na te cechy, które postrzega się w sobie jako złe. 

Następnie należy uświadomić sobie, że problemem nie jest np. zbyt duży nos, tylko ciągłe myśli na ten temat. Ludzie nie patrzą na innych w taki krytyczny sposób, jak wielu osobom się wydaje. Jednak pokonanie kompleksów jest niezwykle trudną kwestią, ponieważ żyje się z nimi przez wiele lat. Kluczem są natomiast odpowiednie polecenia skierowane do podświadomości i zastąpienie starych schematów nowym, świeżym podejściem. Dla lepszego kontaktu z sobą przyczyniają się wszystkie zajęcia, które wykorzystują pracę z oddechem – medytacja, tai-chi lub joga. Te ćwiczenia pozwalają lepiej zsynchronizować umysł z ciałem, dzięki czemu przestaje ono być obiektem kompleksów.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Źródło; Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej