Jak powinna wyglądać profilaktyka raka piersi? Oto kilka prostych kroków

Getty Images

Te czynności warto wykonywać regularnie. Nie zajmą ci wiele czasu, a mogą ocalić życie!

Czy wiesz, że raka piersi diagnozuje się rocznie u 20 000 Polek? Poza tym jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. A jak te dane mają się w procentach? 23% wykrywanych nowotworów to właśnie rak piersi. Jest on również przyczyną 14% zgonów. Dlaczego istnieje tak wiele przypadków jego zachorowań? Cóż, odpowiedź może leżeć głównie w złej profilaktyce, a co za tym idzie, zbyt późnym wykryciu choroby. Poza tym wiele dziewczyn sądzi, że ryzyko jego posiadania pojawia się dopiero w okolicach 50. roku życia.

Warto też wiedzieć, że rak piersi w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Poza tym odpowiednio szybko wykryty, jest uleczalny. A skąd w takim razie można wiedzieć o jego istnieniu? Kluczowa jest profilaktyka. Jak się za nią zabrać? Oto kilka prostych kroków.

1. Badaj się sama za pomocą dotyku. Rób to regularnie, przynajmniej raz na 3 tygodnie. Gdy tylko wyczujesz niepokojącą zmianę, od razu zgłoś się do lekarza.

2. Badaj nie tylko ewentualne zgrubienia czy guzki, ale także obserwuj swoje pieprzyki, wygląd brodawek, kształt i wielkość piersi, a także obrzęki w okolicy węzłów chłonnych pod pachami.

3. Chodź na USG. To badanie powinno wykonywać się między 20. a 30. rokiem życia raz na dwa lata, a po 35. urodzinach raz na rok. Dlaczego trzeba je na stałe wpisać do swojego kalendarza? A chociażby dlatego, że za jego pomocą wykrywa się łagodne i nowotworowe zmiany w piersiach.

4. Nie omijaj też mammografii. To badanie wykonuje się od 40. do 50. roku życia raz na dwa lata. Po 50-tce rób je raz na rok. Dzięki niemu wykrywa się wczesne i małe zmiany. Jest ono w stanie rozpoznać 95% zmian nowotworowych.

5. Ostatni, ale równie ważny punkt, to wprowadzenie zdrowego trybu życia. Unikaj alkoholu, rzuć palenie, postaw na dobrze zbilansowaną dietę i regularnie uprawiaj sport. Takie działania znacznie zmniejszają ryzyko zachorowań na raka!

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 03.03.2020,
Opublikowano: 02.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Deska SUP – Twój plan na tegoroczne wakacje 

Zima to doskonały moment na planowanie letniego urlopu. Zanim najkorzystniejsze oferty noclegów, wczasów i wycieczek zostaną wykupione, warto stworzyć plan wakacyjnego wyjazdu, aby maksymalnie wykorzystać piękną letnią aurę oraz przerwę od pracy i szkoły. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie muszą szukać atrakcji za granicą. W popularnych polskich ośrodkach turystycznych nad morzem, rzekami czy jeziorami możemy aktywnie trenować, poznawać nowe dyscypliny i szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Od kilku sezonów miłośnicy sportów wodnych szaleją na punkcie stosunkowo nowego akcesorium pozwalającego pływać na otwartym morzu, rzekach i zamkniętych akwenach – deski SUP. Czym jest deska SUP? Jaką wybrać, aby dobrze rozpocząć przygodę z nową, fascynującą dyscypliną? Jakie akcesoria do deski SUP podniosą jej funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania? Sprawdź! 

Czytaj więcej
Dlaczego warto mieć materac antyalergiczny? 5 korzyści dla Twojego zdrowia

Jeśli cierpisz na alergię, z pewnością wiesz, jak ważne jest, aby otaczać się przedmiotami, które nie podrażniają Twojej skóry i nie wywołują kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jednym z takich przedmiotów jest materac antyalergiczny, który zapewnia Ci komfortowy i zdrowy sen. W tym artykule dowiesz się, czym jest materac antyalergiczny, jak go wybrać i jakie ma zalety dla Twojego zdrowia. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej