Jak poprawić wzrok? Leczenie, ćwiczenia i dieta

Fot: Dougal Waters / gettyimages.com

Zaburzenia widzenia stanowią powszechny problem. Nie brakuje wśród nich schorzeń wymagających interwencji lekarskiej. Jednak wiele dolegliwości można wyeliminować,zachowując prawidłową higienę pracy, dietę oraz wykonując odpowiednie ćwiczenia.

Poprawa wzroku to dla wielu osób niezwykle istotna kwestia ze względu na związane z widzeniem kłopoty odczuwane podczas codziennych czynności, a zwłaszcza utrudniające pracę. Pierwszym krokiem w stronę rozwiązania problemu powinno być badanie okulistyczne u specjalisty, który może też poradzić, jak systematycznie dbać o wzrok.

Choroby wzroku

Konieczność poprawy widzenia wynika najczęściej z wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, a u osób po 40. roku życia również prezbiopia (starczowzroczność). Zaburzenia te powodują spadek ostrości wzroku. Możliwe konsekwencje to problemy z widzeniem różnych przedmiotów, wykonywaniem nawet prostych czynności, niezdolność do prowadzenia pojazdów czy pracy w niektórych zawodach. Zmiany mają zwykle charakter nieodwracalny, a niekiedy również postępujący.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa oko

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Inną grupę dolegliwości narządu wzroku stanowią choroby zapalne i degeneracyjne. Niektóre z nich mają ostry przebieg, pozostałe rozwijają się stopniowo. Mogą ograniczać zdolność widzenia, a w pewnych przypadkach (np. w zwyrodnieniu plamki, w przebiegu jaskry lub cukrzycy) prowadzą do całkowitej utraty wzroku.

Z powyższych względów decyzja o leczeniu problemów ze wzrokiem domowymi sposobami może być podjęta jedynie po wykluczeniu istnienia procesów chorobowych wymagających interwencji okulisty.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Osoba mająca problemy ze wzrokiem powinna bezwzględnie zgłosić się na badanie okulistyczne m.in. w następujących przypadkach:

  • spadek ostrości wzroku,
  • zniekształcenie widzianych przedmiotów (np. widzenie linii prostych jako zakrzywionych),
  • nawracające mroczki albo rozbłyski przed oczyma,
  • uporczywe bóle głowy, oczu,
  • zawężenie pola widzenia (częste potykanie się, zahaczanie o pobliskie przedmioty, strącanie ze stołu leżących na nim rzeczy),
  • nagła utrata wzroku,
  • urazy oka (m.in. ciało obce),
  • utrzymujące się zaczerwienienie, przekrwienie spojówek lub brzegów powiek, podspojówkowe wylewy krwi.

Chcesz wiedzieć, jak dbać o wzrok? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy, aby się nie męczyły? Źródło: 36,6.

Jak poprawić wzrok przy spadku ostrości widzenia?

Wady refrakcji powodujące spadek ostrości widzenia wymagają dobrania przez okulistę lub optometrystę odpowiednich okularów. Można również zdecydować się na noszenie właściwych soczewek kontaktowych. W niektórych przypadkach wadę (zwłaszcza dużą albo występującą tylko w jednym oku) można w znacznej części lub całkowicie usunąć chirurgicznie. Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest zabieg laserowy. Czasami wykorzystuje się też inne sposoby, np. wszczepienie soczewki wewnątrzgałkowej. Próby leczenia wad refrakcji sposobami domowymi nie przynoszą rezultatów.

Poprawa wzroku domowymi sposobami

Czynniki środowiskowe zaburzają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, długotrwała jazda samochodem, praca przy komputerze czy zapylenie często powodują stany zapalne spojówek i tzw. zespół suchego oka (nieprawidłowego nawilżenia rogówki).

Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości mogą zmniejszyć ich nasilenie dzięki regularnemu, dostatecznemu odpoczynkowi, robieniu przerw w pracy, wietrzeniu pomieszczeń, prawidłowemu oświetleniu miejsca pracy albo (w razie potrzeby) stosowaniu okularów ochronnych.

W zespole suchego oka dużą ulgę przynoszą tzw. sztuczne łzy – dostępne w aptekach (zwykle bez recepty) krople lub żele, które na jakiś czas nawilżają dodatkowo powierzchnię rogówki, poprawiając komfort widzenia.

Co to jest zespół suchego oka? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest zespół suchego oka? Źródło: 36,6.

Ćwiczenia na poprawę wzroku

Należy pamiętać, że normalnym ustawieniem oka jest patrzenie w dal, a koncentrowanie wzroku na przedmiotach bliskich (tzw. akomodacja) wymaga od oka wysiłku. Dlatego osoby pracujące przez długi czas przy komputerze, czytające, wykonujące precyzyjne czynności powinny robić częste przerwy. Oczom pozwala odpocząć patrzenie w dal, za okno – najlepiej na zieleń. Jeśli praca jest wykonywana przy silnym, szczególnie sztucznym, oświetleniu, warto w jej czasie wyjść na zewnątrz. Na wzrok korzystnie wpływa bowiem naturalne światło.

Wzrok koncentruje się zwykle na bardzo małym obszarze. Należy więc często wykonywać dodatkowe ćwiczenia, polegające na cyklicznym patrzeniu daleko na boki, w górę i w dół. Chwila spędzona z zamkniętymi oczyma również może przynieść dużą ulgę. Wpatrywanie się w jeden punkt sprawia, że mruga się rzadziej, co powoduje wysuszanie rogówki. Wykonując działania o takim charakterze, należy od czasu do czasu kilkakrotnie zamknąć i otworzyć oczy.

Jak ćwiczyć wzrok? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: Klinika urody.

Dieta na poprawę wzroku

Proces przetwarzania światła na impulsy elektryczne (który odbywa się w siatkówce oka) wykorzystuje różne reakcje chemiczne. Długotrwała praca, oglądanie telewizji, czytanie, jaskrawe światło powodują czasowe wyczerpywanie się niezbędnych do tego substancji i spadek sprawności wzroku. Oko potrzebuje czasu, by braki te uzupełnić. Służą temu przerwy w obciążających wzrok czynnościach oraz prawidłowy rytm i czas snu. Regeneracja jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy dostateczna jest dostępność w organizmie niezbędnych związków. Właściwa dieta (dostarczająca odpowiednich ilości witaminy A, karotenoidów i luteiny) obejmuje:

  • tłuste ryby (np. łosoś, makrela, dorsz),
  • mięso i podroby,
  • warzywa, takie jak: marchew, szpinak, kapusta, sałata,
  • owoce: brzoskwinie, morele, śliwki, wiśnie,
  • tłuszcze (głównie masło).

W sprzedaży znajduje się wiele różnych suplementów diety, które zawierają korzystne dla wzroku związki.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak dbać o swój wzrok

Zobacz film: Jak dbać o swoje oczy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 04.07.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Karola 28.11.2018r.

Teraz, gdy już jestem po zabiegu laserowej korekcji wzroku, dbam o niego jak nigdy. Stosuję się do Waszych wskazówek i wada nie powraca. Oby jak najdłużej tak było :) Lekarz, który mnie operował (Dr Michnowski z Białegostoku) powiedział jeszcze, że warto robić sobie co godzinę, 15 min przerwy od monitora i popatrzeć w dal, żeby zniwelować skurcz akomodacyjny.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej