Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu? Co zrobić, jeśli nie chce się leczyć?

Fot: gettyimages.com / Yagi Studio

Jak pomóc alkoholikowi? Pomoc osobie uzależnionej to bardzo trudne zadanie, gdyż w większości przypadków alkoholicy wykazują niechęć wobec leczenia. Powikłaniem choroby alkoholowej może być depresja rozwijająca się w trakcie trwania nałogu.

Alkohol to najczęściej używana substancja psychoaktywna. Bywa, iż wraz z uzależnieniem od alkoholu występują zaburzenia depresyjne. Wyróżnia się pierwotny alkoholizm z wtórną depresją i pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. Jak pomóc alkoholikowi? W terapii alkoholowej pomocne jest przede wszystkim wsparcie bliskich i specjalistyczna pomoc.

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Jak pomóc alkoholikowi to pytanie, które zadaje sobie niejeden członek rodziny alkoholowej. Przystąpienie do leczenia uzależnienia musi wynikać z woli alkoholika, który często nie przyznaje się do problemu.

Zobacz film: Jak alkohol wpływa na ciało kobiety, a jak na mężczyzny? Źródło: 36,6.

Osoba uzależniona może skorzystać z pomocy Profesjonalnych Ośrodków Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, Samopomocowych grup Wspólnoty Anonimowych Alkoholików lub Klubu Abstynenta. W placówkach tych korzysta się z pomocy terapeuty lub psychologa, grup wsparcia i terapeutycznych. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Aby osoba uzależniona poddała się leczeniu, należy dać jej do zrozumienia, jakie konsekwencje mają jego czyny. Jeżeli nie ma innego sposobu na to, jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć, sprawę kieruje się do sądu z prośbą o nakaz przymusowego leczenia. Postępowanie wszczyna gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych na wniosek osoby zatroskanej. Do wszczęcia postępowania muszą zaistnieć dwie przesłanki:

  • alkoholik trwa w nałogu bardzo długo i nie chce z własnej woli poddać się leczeniu,
  • alkoholik swoim zachowaniem stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia innych.

Zobacz też: Detoks alkoholowy w szpitalu

Zobacz film: Jak ograniczyć picie alkoholu? Źródło: 36,6.

Jak pomóc alkoholikowi na głodzie?

Głód alkoholowy to nieodparta chęć spożycia alkoholu występująca w połączeniu z napięciem emocjonalnym i somatycznym, czemu towarzyszą bardzo intensywne myśli o alkoholu.

W jego leczeniu pomocne są spotkania grupy AA i sesje z terapeutą, które okażą się wartościowe, jeśli trzeźwiejący alkoholik będzie podchodził do nich poważnie i stosował się do zaleceń specjalisty. Odpowiedzią na pytanie „jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?” mogą być leki zmniejszające chęć spożycia alkoholu, jak:

  • naltrekson, 
  • akamprozat, 
  • nalmefen. 

Rezultaty przynosi unikanie czynnika wyzwalającego głód, czyli sytuacji, które mogą go prowokować. Pozytywne efekty przynosi właściwa dieta – ograniczenie spożycia cukru, kofeiny i nikotyny. Warto prowadzić aktywny tryb życia i wykonywać ćwiczenia fizyczne wyzwalające endorfiny – hormony szczęścia. Innym sposobem radzenia sobie z myślami o piciu jest przypominanie sobie strat i nieprzyjemnych konsekwencji związanych z piciem.

Zobacz też: Detoksykacja alkoholowa naturalnymi sposobami

Zobacz film: Cztery stadia choroby alkoholowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak pomóc alkoholikowi z depresją?

Związek zespołu zależności alkoholowej i zespołu depresyjnego został udowodniony naukowo. Nadmierne spożywanie alkoholu i reakcje depresyjne rozpatruje się dwojako. Z jednej strony uzależnienie bywa odpowiedzialne za stany depresyjne, z drugiej zaś, aby zniwelować objawy depresji, sięga się po alkohol jako alternatywę dla codziennych kłopotów i środek na poprawę samopoczucia.

Zależność przyczynowo-skutkową między tymi zaburzeniami stwierdza się, określając, czy nadużywanie alkoholu poprzedzało zaburzenia depresyjne, czy też depresja pojawiła się przed uzależnieniem. W pierwszym przypadku mówi się o pierwotnym alkoholizmie z wtórną depresją, a zespół zależności alkoholowej rozwijający się na podłożu wcześniej rozpoznanej depresji określany jest mianem alkoholizmu wtórnego, czyli objawowego. Do depresji dojść może także w przebiegu zespołu abstynencyjnego, czyli po nagłym zaprzestaniu spożywania substancji uzależniającej. Ponadto rozwinąć się może wśród osób uzależnionych zachowujących abstynencję jako objaw zawrotu, czyli stanu prowokującego do powrotu do spożywania alkoholu.

Depresji alkoholowej towarzyszą: przewlekły stres, lęki, bezsenność, bóle głowy, rozdrażnienie, brak apetytu, zaburzenie świadomości, pesymizm, przygnębienie, brak poczucia sensu życia, niska samoocena, brak wiary w siebie i poczucie winy.

Zobacz film: Detoks alkoholowy - objawy. Źródło: 36,6.

Występujące razem uzależnienie od alkoholu i depresja to poważny problem medyczny. Często objawy depresji są dobrze maskowane przez problemy z alkoholem i trudno je rozgraniczyć. Celem ich leczenia jest trwała abstynencja i odzyskanie radości z życia bez alkoholu. Prowadzi się najczęściej psychoterapię wspartą farmakologicznie (leki przeciwdepresyjne). Ponieważ grupa uzależnionych to osoby o niskiej samoocenie i charakteryzujące się brakiem motywacji do działania, nieocenionym wsparciem są ich bliscy. Wspólne przezwyciężanie słabości ma większą szansę powodzenia.

Depresja w zestawieniu z alkoholizmem jest o wiele trudniejsza do wyleczenia. Towarzyszy jej wysokie ryzyko zachowań suicydalnych, degradacji społeczno-zawodowej i inwalidyzacji. Trudniej osiągnąć sukces w terapii – niechęć współpracy ze specjalistami, nieufność, nieregularne zażywanie leków, lekooporność, problematyczne stosowanie leków i picie alkoholu, co nasila objawy, skutkuje działaniami niepożądanymi i przedłuża czas trwania choroby.

Jak pomóc alkoholikowi po odwyku?

Jeśli osoba bliska uzależnionemu nie wie, jak pomóc alkoholikowi w domu, powinna polecić mu psychoterapię. Warto skorzystać z porad specjalisty, który pomaga zarówno osobom uzależnionym, jak i bliskim zmagającej się z uzależnieniem osoby. Wsparcie i świeże spojrzenie osoby spoza grupy uwikłanych w problem alkoholowy owocuje często korzystnymi rozwiązaniami i wspólnie ustalonymi strategiami postępowania.

Sprawdź gdzie możesz znaleźć placówki lecznictwa alkoholowego w Polsce.

Zobacz film: Pokonanie nałogu i traumy jest możliwe. Poznaj historię Izy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Bibliografia:

Merikangas KR, Gelernter CS. Comorbidity for alcoholism and depression. Psychiatric Clinics of North America 1990; 13(4): 613-632.

Regier DA, Farmer ME, Rae DS, Locke BZ, Keith SJ, Judd LL, Goodwin FK. Comorbidity of mental disorders with alcohol and other drug abuse. Journal of the American Medical Association 1990; 264(19): 2511-2518.

Korpyś E, Bieńkowski P, Kostkowski W. Od motywacji do “Nagrody”. Eksperymentalne modele “głodu” i nawrotów picia alkoholu etylowego. Alkoholizm i Narkomania 2001; 14(1): 59-76.

Woronowicz B., Na zdrowie! Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu, Media Rodzina, Poznań 2008.


Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej