Jak pokonać ból dziąsła? Przyczyny i metody leczenia

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Ból dziąsła to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości ze strony jamy ustnej. Skutkuje on brakiem przyjemności z jedzenia. Może być spowodowany stanem zapalnym powstałym w wyniku chorób dziąseł lub przyzębia. Innym powodem bólu dziąsła może być niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Ból dziąsła spowodowany stanami zapalnymi może zwiastować paradontozę i wystąpienie poważnych ubytków w stanie uzębienia. Dlatego warto jak najszybciej znaleźć przyczyny bólu dziąseł i poczynić odpowiednie kroki w stronę wyleczenia nieprzyjemnego stanu.

Ból dziąsła – przyczyny

Do bólu dziąseł mogą przyczynić się zakażenia jamy ustnej – wirusowe, bakteryjne lub o podłożu grzybiczym. Występują jako choroby samoistne bądź towarzyszące innym schorzeniom, takim jak cukrzyca lub choroby ogólnoustrojowe, w tym białaczka. Bóle dziąseł mogą zaliczać się też do powikłań po nieleczonej próchnicy. Wywołują je również braki odpowiednich witamin w organizmie, zwłaszcza witaminy C, a także długotrwałe zażywanie niektórych leków, np. zbijających nadciśnienie.

W przypadku kobiet w ciąży ból dziąseł może być spowodowany występowaniem zmian hormonalnych w organizmie. Ta popularna przypadłość to tzw. ciążowe zapalenie dziąseł. Występuje ono w wyniku działania progesteronu i estrogenu, które sprawia, że dziąsła są szczególnie narażone na infekcje i stany zapalne. W takich sytuacjach wizyta u stomatologa nie jest zazwyczaj wymagana, wskazana jest dopiero wtedy, kiedy objawy są bardzo uporczywe. W przypadku lekkich objawów wystarczy ochłodzenie dziąseł, np. woreczkiem z kostkami lodu.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Ból dziąsła a higiena jamy ustnej

Błędy w higienie jamy ustnej mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości w obrębie dziąseł. Podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej w wyniku zbyt intensywnego szczotkowania przy dużym nacisku i używania szczoteczki o zbyt twardym włosiu zazwyczaj powoduje stany bólowe. Przyczynia się do nich także niewłaściwe użytkowanie nici dentystycznej, a u osób nieposiadających naturalnego uzębienia – złe dopasowanie protezy.

Niedokładne oczyszczanie zębów może także przyczynić się do bólu dziąseł. Płytka nazębna, która osadza się na ich powierzchni powinna być regularnie usuwana we właściwy, dokładny sposób. Po pewnym czasie płytka twardnieje i przybiera postać kamienia nazębnego. Ten często wypełnia przestrzenie między zębem i dziąsłem, a wraz z nim pojawiają się obrzęki i krwawienia z dziąseł. Stan zapalny powodują bakterie. Zaniechanie leczenia może doprowadzić do paradontozy i utraty zębów. W obliczu takiego zagrożenia niezbędna jest wizyta u dentysty, w celu profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego.

Jak zapobiegać bólowi dziąseł i walczyć z nim?

  • Odpowiednia dieta

Spożywanie produktów bogatych w witaminę C może zapobiegać pojawianiu się bólu dziąseł. Do diety warto włączyć owoce cytrusowe, paprykę i kapustę – także kiszoną. Sięgać można także po porzeczki. Warzywa i owoce podczas obróbki termicznej tracą witaminę C, dlatego najlepiej spożywać je w surowej postaci.

  • Właściwa higiena jamy ustnej

Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej można ustrzec się od bólu dziąseł, a dzięki temu – od poważniejszych stanów chorobowych.

Należy rozpoczynać ją od starannego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej. Ucięty kawałek nitki z końcami owiniętymi wokół palców obu dłoni trzeba wsunąć między zęby i poruszać, owinąwszy podstawy sąsiadujących zębów. Nitkowanie każdej przestrzeni międzyzębowej powinno trwać około minuty i niezbędne jest każdorazowe stosowanie świeżego kawałka nitki, aby nie roznosić bakterii.

Po etapie nitkowania można przystąpić do szczotkowania zębów, zaczynając proces od ich zewnętrznej powierzchni, po czym przejść do części żujących i wewnętrznej strony zębów. Najskuteczniejszą techniką szczotkowania zębów jest wymiatanie – główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów i wymiatać od strony dziąseł do zakończeń zębów. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu języka, które wykonuje się przy pomocy szczoteczki lub specjalnych skrobaczek. W przeciwnym razie bakterie na języku będą się mnożyć i w konsekwencji mogą przyczynić się do chorób jamy ustnej.

  • Zabiegi dentystyczne i w domowym zaciszu

W celu zapobiegania bólowi dziąseł i późniejszemu powstawaniu chorób, takich jak paradontoza, warto odwiedzać dentystę co najmniej dwa razy w roku, aby usunąć kamień nazębny. Osoby palące tytoń powinny robić to częściej. Dentysta może wypolerować korzenie zębowe dzięki specjalnym przyrządem wysyłającym ultradźwięki i dzięki temu zapobiec namnażaniu płytki nazębnej i zapaleniom dziąseł.

W domowym zaciszu należy masować dziąsła tak, by poprawić krążenie krwi wewnątrz nich. Pomocne będą w tym celu szczoteczki z gumowymi wypustkami przeznaczone dla niemowląt.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej