Jak odbudować zniszczone włosy? Profesjonalne zabiegi i domowe sposoby na odbudowanie włosów

Ada Summer/getty images

Odbudowa zniszczonych włosów wymaga cierpliwości i systematyczności. Niekiedy konieczne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów fryzjerskich, które przyspieszają regenerację. Do najbardziej znanych i polecanych metod należą: diamentowa i keratynowa odbudowa włosów i sauna parowa. Niezwykle ważna jest także domowa pielęgnacja.

Zdrowe i zadbane włosy mają ogromne znaczenie i wpływ na wizerunek. Niestety nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, suszenie, prostowanie, farbowanie i rozjaśnianie znacznie osłabiają ich strukturę, pogarszają ogólny wygląd i powodują nadmierne wypadanie. Receptą na ich regenerację są zabiegi odbudowujące włosy oferowane przez salony fryzjerskie oraz domowe i naturalne sposoby.

Czy zniszczone włosy da się odbudować?

Każdy włos zbudowany jest z wystającej ponad skórę głowy łodygi i umieszczonego w mieszku włosowym korzenia zakończonego cebulką. Podstawowym składnikiem budulcowym włosów jest keratyna – białko fibrylarne o strukturze włókienkowej wytwarzane przez keranocyty znajdujące się w naskórku. Za ich kolor natomiast odpowiada melanina. Średnio na głowie człowieka znajduje się do 150 tysięcy włosów.

Struktura włosa może zostać poważnie naruszona lub uszkodzona przez różnego rodzaju zabiegi – prostowanie, farbowanie, rozjaśnianie, a także promienie słoneczne i nieodpowiednie kosmetyki. Wówczas stają się one łamliwe, suche, cienkie i pozbawione blasku. Odbudowa włosów u fryzjera lub w domowych warunkach jest jedynym sposobem na poprawę ich kondycji i wyglądu.

W zależności od stopnia zniszczenia oraz wykonanych zabiegów odbudowa włosów może dać różny efekt. Niemniej jednak ich regeneracja jest możliwa, a nawet wskazana. Należy jednak liczyć się z tym, że wymaga ona czasu, cierpliwości, systematyczności, a niekiedy także nakładów finansowych.

Keratynowa odbudowa włosów

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów regeneracyjnych jest odbudowa keratynowa. Polega on na uzupełnieniu niedoborów naturalnej keratyny w strukturze włosów. Dzięki temu stają się one gładkie, miękkie, nawilżone i intensywnie odżywione. Nie puszą się, są błyszczące i podatne na układanie. Nie tylko wyglądają zdrowo, ale przez pewien czas są chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – promieniowaniem ultrafioletowym (UV), wysokimi temperaturami i twardą wodą. Keratynowa odbudowa włosów jest zabiegiem polecanym szczególnie dla włosów zniszczonych farbowaniem, rozjaśnianiem, zabiegami chemicznymi i codziennym prostowaniem. Chętnie wykonują go także kobiety, które mają problem z ich ułożeniem.

Odbudowa keratynowa odbywa się przy pomocy specjalnych preparatów, które poza keratyną zawierają substancje odżywcze, antyoksydanty, witaminy i naturalne wyciągi z roślin. Nie obciążają one włosów, a efekty, które można dzięki nim osiągnąć, utrzymują się od 3 do 5 miesięcy.

Zabieg odbudowy włosów przy pomocy keratyny trwa od 2 do 3 godzin (w zależności od grubości i długości włosów). Należy umyć je specjalnym szamponem, nałożyć preparat z keratyną, wysuszyć i wyprostować ceramiczną prostownicą ustawioną na temperaturę 220℃. Przez 2 dni po zabiegu nie wolno moczyć ani związywać włosów.

Diamentowa odbudowa włosów

Diamentowa odbudowa włosów jest zabiegiem, który polega na ich oczyszczeniu i nałożeniu specjalnej mieszanki zawierającej kwas hialuronowy, witaminy A i PP, aminokwasy, kawior i glicerynowe ekstrakty z granatu. Składniki te pobudzają produkcję keratyny i kolagenu, a tym samym regenerację włosa.

Diamentowa odbudowa włosów powoduje, że stają się one lśniące, miękkie, głęboko odżywione, mocniejsze, gładkie i wyraźnie zdrowsze. Znika także problem z ich układaniem. Efekt regenerujący widoczny jest już po pierwszym zabiegu, jednak dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zalecane jest wykonanie 3–4 zabiegów w odstępach 15 dni.

Jak odbudować zniszczone włosy domowymi sposobami?

Przy regeneracji zniszczonych włosów duże znaczenie ma ich codzienna pielęgnacja. Warto zrezygnować z domowych zabiegów takich jak: samodzielne farbowanie i rozjaśnianie, suszenie przy pomocy wysokiej temperatury i prostowanie. Ważne są także odpowiednie kosmetyki do odbudowy włosów – szampony, odżywki i maski, które zawierają naturalne składniki i witaminy, natomiast pozbawione są alkoholu i silikonów. Dobrze jest zdecydować się na produkty apteczne, których działanie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Domowe sposoby na odbudowę zniszczonych włosów to także:

Bibliografia:

1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2014.

2. A. Bochenek, M. Raicher, Anatomia człowieka, t. V, PZWL, Warszawa 2007.

Zobacz film: Oto domowe sposoby na piękne i zadbane włosy

źródło: x-news

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 01.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej