Jak objawia się osobowość narcystyczna? Związek i życie z narcyzem

Fot: Kzenon / fotolia.com

Osobowość narcystyczna objawia się m.in. brakiem empatii, przesadnym poczuciem własnej wartości, instrumentalnym traktowaniem innych oraz manipulacją ludźmi. Gdy ma się wątpliwości, czy cierpi się na to zaburzenie, warto zrobić test na bycie narcyzem. Osobowość narcystyczna w związku objawia się egoizmem, brakiem miłości i bezlitosnym wykorzystywaniem partnera.

Określenie narcyz wzięło się od mitu o Narcyzie. Gdy młodzieniec zranił uczucia jednej z nimf, bogowie sprawili, że zakochał się w sobie, przez co ciągle patrzył w swoje odbicie w wodzie.

Zobacz także: Zaburzenia osobowości - ich rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Osobowość narcystyczna – cechy

Człowiek z osobowością narcystyczną jest zadufany w sobie i myśli, że cały świat kręci się wokół niego. Ma wygórowane zdanie na temat własnych umiejętności i możliwości. Gdy rozmawia się z nim, to odnosi się wrażenie, że poniża innych i deprecjonuje ich cechy. Narcyz ciągle czuje, że musi przewodzić grupą i dominować wszędzie, gdzie się znajduje. Nie ma również żadnych wyrzutów sumienia za krzywdy wyrządzone innym i nigdy nie przeprasza. Traktuje też wszystkich wkoło instrumentalnie, tzn. widzi w ludziach środki do osiągnięcia własnych celów. Zrywa wszystkie kontakty, przyjaźnie i związki, które nie dają mu realnych korzyści. Potrafi zauroczyć innych tylko po to, aby ostatecznie wykorzystać ich. Nawet w relacji z partnerem narcyz ciągle oczekuje czegoś w zamian za pomoc. Nie potrafi być bezinteresowny i szczery. Doskonali techniki manipulacji, ponieważ według niego to jest najlepsza metoda kontaktu z innymi. Ma przerośnięte poczucie własnej wartości i uważa, że należy mu się więcej niż pozostałym ludziom. Nie ma skrupułów przed wykorzystaniem też swojej rodziny, nawet jeśli miałoby się to wiązać dla nich z problemami prawnymi. Jeśli ktoś zaczyna go krytykować, to staje się wściekły i agresywny, traci też nad sobą kontrolę. Uwielbia podrywać i zdobywać nowych partnerów, którymi się chwali znajomym. Myśli o sobie jako o świetnym kochanku i uwodzicielu. Ludzie z osobowością narcystyczną szukają w człowieku słabości, żeby je wykorzystać i zyskać nad nimi przewagę. W drodze do własnego celu nie liczą się z niczyim zdaniem. Często ubierają się ekstrawagancko i wyzywająco, po to aby zwrócić na siebie uwagę. Potrafią wydać ostatnie pieniądze na drogie ubrania i dodatki, ponieważ według nich to świadczy o jakości człowieka. Narcyz dzieli ludzi na lepszych i gorszych. Wszystkich, którzy nie spełniają jego kryteriów, traktuje z niższością, pogardą i brakiem szacunku. Nie widzi nigdy swoich błędów i się do nich nie przyznaje.

Zobacz także: Objawy zaburzenia osobowości typu borderline – definicja, przyczyny i leczenie

Jak zdiagnozować osobowość narcystyczną?

Według Amerykańskiego systemu klasyfikacji psychiatrycznej DSM-IV osobowość narcystyczna to „utrwalony wzorzec poczucia własnej wielkości, potrzeby podziwu ze strony innych i braku empatii, który pojawia się we wczesnej dorosłości i ujawnia się w różnych kontekstach.” Aby stwierdzić to zaburzenie, osoba musi spełnić minimum 5 z następujące kryteriów:

  • przesadne poczucie własnej wartości,
  • fantazje o mocy i wybitnych zdolnościach,
  • przekonania na temat unikatowości, które rozumie tylko sam chory,
  • podziw dla samego siebie,
  • poczucie wyjątkowych uprawnień do podporządkowania sobie innych,
  • traktowanie innych instrumentalnie,
  • częsta zazdrość wobec innych,
  • arogancja i wyniosłość.

Zobacz także: Jakie są objawy osobowości histrionicznej? Leczenie, objawy i test

Osobowość narcystyczna – test

Aby przekonać się, czy jest się osobą narcystyczną, warto zrobić test psychologiczny. Można też go podsunąć komuś, kogo podejrzewa się o to zaburzenie. Poniżej jest przedstawione 16 pytań, na które odpowiada się tylko „tak” (1 punkt) lub „nie” (0 punktów).

  • Lubię występować publicznie.
  • Przez całe życie czułem/am się wyjątkowy/a.
  • Znacznie częściej ja odrzucam od siebie innych niż oni odtrącają mnie.
  • Często nie rozumiem zachowań i reakcji innych.
  • Wiele osób zazdrości mi mojego życia i cieszy się, gdy mi się coś nie uda.
  • Lubię oglądać siebie w lustrze.
  • Tak naprawdę jestem lepszy od większości ludzi.
  • Nie lubię, gdy ktoś opowiada o sobie i często „wyłączam się” z rozmowy i myślę o czymś innym.
  • Nie potrafię budować bliskich relacji z innymi.
  • Gdy ktoś opowiada mi o swoich przeżyciach, często mówię jak to wyglądało u mnie.
  • Rzadko odczuwam poczucie winy.
  • Mam potrzebę bycia ciągle docenianym.
  • Czuję się zbyt mało doceniony.
  • Dobieram takich znajomych, którzy zasługują na moją przyjaźń.
  • Nie cierpię krytyki.
  • Zrywam relacje, w których czuję się zbytnio ograniczony

Zobacz także: Osobowość dyssocjalna (psychopatia) - przyczyny, objawy, leczenie

Gdy na minimum 10 pytań odpowiedziało się twierdząco, może to wskazywać na rys narcystyczny. W takim wypadku warto spotkać się z psychoterapeutą, który może pomóc zmniejszyć i złagodzić ten stan.

Zobacz także: Osobowość schizoidalna - przyczyny, objawy i leczenie zaburzenia

Osobowość narcystyczna w związku

Narcyzi na początku są pociągający, dominujący i pewni siebie. Wiele kobiet jest zafascynowanych nimi na wstępie relacji, więc mają wiele partnerek. Z biegiem czasu narcyz będzie domagał się dowodów miłości. Cały związek będzie się kręcił wokół niego. Najczęściej ludzie z osobowością narcystyczną szukają sobie partnerek, które zapomną o swoich potrzebach, spełniając tylko ich zachcianki. Żona (lub mąż) narcyza będzie się użalać na swoim losem, jednak nie będzie mieć odwagi, aby skończyć ten toksyczny związek. Pewne jest natomiast, że sytuacja z jego strony się nie zmieni. Narcyz podczas terapii na początku będzie idealizował terapeutę, a z biegiem czasu zauważy, że nic mu to nie daje i zrezygnuje z niej. Dlatego najczęściej najlepszą radą dla partnera narcyza jest jak najszybsze zerwanie relacji.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ania 11.08.2020r.

Jesteście naiwni...przecież natura narcyzstyczna jest bardzo wygodna dla narcyza... A jak wygodna to przeciez nie pójdzie się terapeutyzować, żeby ją zmienić i aby było mu gorzej. Narcyz nie dopuszcza a często i nie ma świadomości swojej choroby. Dla niego to stan normalny. To rodzaj psychopatii, wynikającej z budowy mózgu, a tego się nie da wy leczyć. Znam kilka takich przypadków i jak całe życie były kur...to i takimi umarli, niszcząc po drodze innych. I nigdy nie przyszło im do głowy że coś z nimi nie tak.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej