Jak działa pas przepuklinowy? Rodzaje i zastosowanie

Fot. Staras / Getty Images

Pas przepuklinowy jest przyrządem medycznym, którego głównym zadaniem jest stabilizacja powłok ciała i zapobieganie przemieszczaniu się narządów jamy brzusznej (głównie jelit) do istniejącego worka przepuklinowego.

Pasy przepuklinowe mają zastosowanie przy leczeniu zachowawczym przepuklin brzusznych: pachwinowych, udowych, pępkowych czy okołostomijnych. Produkowane są z różnych materiałów i – w zależności od potrzeby – mogą być stosowane jedno- lub dwustronnie.

Czym jest przepuklina brzuszna?

Przepuklina jest patologicznym stanem, jaki powstaje wskutek zwiotczenia lub uszkodzenia powłok. Pod wpływem podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej (tzw. tłoczni brzusznej) powłoki uwypuklają się i powstaje tzw. worek przepuklinowy. Mogą wnikać do niego narządy jamy brzusznej, najczęściej odcinki jelit.

Przepukliny powstają w miejscach, gdzie powłoki brzucha są najsłabsze. Najczęściej spotykane są przepukliny:

  • pachwinowe,
  • udowe,
  • pępkowe,
  • w kresie białej (czyli w linii pośrodkowej ciała),
  • pooperacyjne i powstające w okolicy stomii wytworzonej w powłokach brzucha.

Zaawansowaną postacią przepukliny pachwinowej u mężczyzn jest przepuklina mosznowa – część zawartości przepukliny przechodzi wtedy przez cały kanał pachwinowy i dociera aż do worka mosznowego.

Polecamy: Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Zastosowanie pasa przepuklinowego

Pas przepuklinowy brzuszny jest elementem, który stosuje się w dwóch przypadkach:

  • gdy nie ma możliwości leczenia operacyjnego przepukliny z powodu bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu,
  • w okresie pooperacyjnym – dla zabezpieczenia operowanej okolicy przed działaniem tłoczni brzusznej i nawrotem schorzenia.

Dzięki zastosowaniu pasa przepuklinowego u chorych leczonych zachowawczo unika się przede wszystkim powiększania się worka przepuklinowego. Rzadziej dochodzi również do powstania powikłań takich jak:

  • przepuklina nieodprowadzalna (czyli taka, w której zawartość jest przyrośnięta do wewnętrznej części worka i nie daje się odprowadzić do brzucha),
  • uwięźnięcie zawartości przepukliny, które może grozić niedrożnością jelit lub odcinkową martwicą jelita zaciśniętego w worku i kanale przepukliny.

Pas przepuklinowy pooperacyjny

Po zabiegu usunięcia przepukliny i wykonaniu plastyki powłok brzucha chory musi zachowywać przez dłuższy czas ostrożność, gdyż proces zrastania się powięzi i innych elementów łącznotkankowych w ścianie jamy brzusznej może trwać nawet kilka miesięcy. Dopiero po takim czasie uzyskują one całkowitą wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych i chronią przed nawrotem choroby. Oprócz zaleceń zachowania odpowiedniej diety, powstrzymania się od wysiłku, ciężkiej pracy, uprawiania sportu oraz kontrolowania w miarę możliwości kichania i kaszlu, chirurg może zaproponować choremu noszenie pasa przepuklinowego, który będzie zabezpieczał miejsce operacji przed wpływem ciśnienia panującego w jamie brzusznej i przed ponownym naruszeniem powłok.

Rodzaje pasów przepuklinowych

Budowa pasów przepuklinowych dostosowana jest do miejsca występowania przepukliny. Do ich konstrukcji używa się teraz najczęściej przewiewnych, elastycznych materiałów, zapewniających ciału komfort i wentylację, a jednocześnie odpowiednio wytrzymałych. Zapięcie ma zwykle postać rzepa o dużej powierzchni. Właściwą siłę ucisku w miejscu przepukliny uzyskuje się dzięki specjalnie wyprofilowanym poduszkom (tzw. pelotom), które albo są integralną częścią pasa, albo mogą być do niego mocowane w odpowiednim miejscu. Pas przepuklinowy może być lewo-, prawostronny lub dwustronny (w zależności od lokalizacji schorzenia).

Polecamy: Przepuklina brzuszna – objawy i leczenie

Pas przepuklinowy damski i męski

Pas przepuklinowy dla kobiet i mężczyzn może mieć identyczną budowę (szczególnie jeśli jest to pas stomijny lub na przepuklinę pępkową). Odmiennie konstruowane są jednak niektóre modele na przepuklinę pachwinową lub udową. Uwzględniają inną budowę miednicy u kobiet i mężczyzn, a w części kroczowej dopasowane są tak, by przy prawidłowym ucisku na wrota przepukliny nie stwarzały dyskomfortu w okolicy narządów płciowych.

PolecamyOperacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg?

Pas przepuklinowy sprężynowy

Pas przepuklinowy na przepuklinę udową lub pachwinową może mieć konstrukcję sprężynową. Sprężysty, metalowy lub plastikowy element opasuje dolną część brzucha i dociska pelotę do wrót przepukliny z siłą, którą można indywidualnie dobrać. Pas sprężynowy znajduje zastosowanie u pacjentów otyłych, u osób, u których siła docisku musi być bardzo duża albo wówczas, gdy nie można otoczyć brzucha elastycznym pasem utrudniającym oddychanie. Aby noszenie pasa sprężynowego było komfortowe, jest on odpowiednio wyłożony skórą, filcem lub innymi miękkimi materiałami.

Pas na przepuklinę pępkową dla niemowląt

Niektóre dzieci rodzą się z przepukliną pępkową lub powstaje ona w okresie noworodkowym na skutek nieprawidłowego zarastania kikuta pępowiny. U noworodków powłoki brzucha zabezpiecza się często doraźnie – przy pomocy niealergizujących, przepuszczających gazy i płyny plastrów. Jeśli przepuklina utrzymuje się, zaleca się stosowanie w okresie niemowlęcym szerokich, elastycznych pasów okalających brzuch, które w razie potrzeby można wyposażyć w niewielką pelotę pokrywającą okolicę pępkową.

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 07.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej