Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

Zobacz film: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Na stopach spoczywa całe nasze ciało, jesteśmy niczym odwrócona piramida. Nasze stopy mają bardzo skomplikowaną budowę, znajduje się w nich 28 kości oraz aż trzynaście mechanizmów amortyzacyjnych. Co ciekawe - stopa boli na końcu. Na co zwrócić uwagę? Jakie sygnały świadczą o tym, że coś się dzieje? Kiedy udać się do ortopodologa?

Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta i ortopodolog, w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała o swojej pracy oraz o tym, jak wiele zależy od stóp. Przede wszystkim podzieliła problemy ze stopami na dwa rodzaje. Pierwszym są wady z dziedziny estetycznej i pogranicza mikrochirurgii - pękające pięty, modzele, wrastające paznokcie, a drugim, dużo poważniejszym - problemy ortopedyczne. Niestety stopy zaczynają boleć nas na samym końcu. W pierwszej kolejności możemy doświadczać np. bóli kręgosłupa lub innych narządów ruchu.

Podologia ortopedyczna zajmuje się między innymi koślawymi paluchami, zaburzeniami biomechaniki stopy, ostrogą piętową, zapaleniem ścięgna Achillesa, stanami przeciążeniowymi, płaskostopiem. Joanna Stodolna-Tukendorf przestrzega:

Stopami interesujemy się u małych dzieci. Jeśli wszystko jest dobrze, odpuszczamy na kilkadziesiąt lat! Zwykle jest tak, że około 50. roku życia stopy przypominają nam o sobie. Drobnymi zmianami, jakimi są wkładki formowane bezpośrednio pod stopy pacjenta jesteśmy w stanie zniwelować dolegliwości, poprawić biomechanikę, tor przetaczania się stopy, pracę stopy, kolana i biodra, a co za tym idzie - to się przekłada na kręgosłup. 

Haluksy

Koślawe paluchy wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale mogą uprzykrzać życie. Dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf zaznacza, że w przypadku haluksów operacja jest ostatecznością. Należy wykorzystać wszystkie inne dostępne środki mające za zadanie wyprostować palce. 

Haluks jest tylko objawem,  nie przyczyną. Dlatego tak duża jest nawrotowość haluksów po operacji. Spektrum działania jest tu szerokie.

Jak szerokie? Zobaczcie na filmie! Dr n. med Joanna Stodolna-Tukendorf pracuje w sieci klinik FootMedica - Klinika Zdrowej Stopy.

Zobacz film: Ziołowa kąpiel na zmęczone stopy. Źródło: Klinika Urody.







Data aktualizacji: 12.04.2018,
Opublikowano: 01.12.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Arletta 10.12.2017r.

Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję!

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej