Jak dbać o kręgosłup?

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Możemy dbać o swój kręgosłup nawet podczas pisania SMS-ów! Warto o tym pamiętać, w końcu poważna kontuzja może być trudna do wyleczenia.

Kręgosłup jest wyjątkowo ważny, a prawie każdy z nas w ogóle o niego nie dba. Niedbała pozycja w pracy, brak ruchu, zła dieta, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem, a nawet stanie w złej pozycji - wszystko to sprawia, że nasze plecy bolą coraz bardziej. Zwykle bagatelizujemy ból, a zamiast zmiany trybu życia bierzemy środki przeciwbólowe.

Bardzo ważne jest, aby dolny odcinek kręgosłupa był odpowiednio wygięty. Lordoza, bo to o niej mowa, sprawia, że na nasz kręgosłup jest mniej obciążony. Dla przykładu niewłaściwie podnosząc dziecko, z zachowaniem prostych pleców, a nie wygiętych, sprawiamy, że na nasz kręgosłup oddziałuje siła rzędu około 300 kilogramów! Dlatego pamiętajmy, żeby dźwigać ciężary na ugiętych nogach.

Niewłaściwa pozycja siedząca również niepotrzebnie obciąża nasz kręgosłup. Szacuje się, że w pracy, siedząc, spędzamy nawet 10 lat. Warto zatem zadbać o odpowiednią pozycję. Zadanie ułatwią nam specjalne krzesła ortopedyczne lub siedzenie na piłce.

O nasz kręgosłup możemy zadbać także podczas mycia naczyń czy pisania SMS-ów. O czym wtedy należy pamiętać? Przede wszystkim o właściwej postawie. O kręgosłup można zadbać nawet podczas snu - tutaj pomoże nam wybór odpowiedniego materaca. A co, jeśli zbagatelizujemy problem i nie zainteresujemy się naszym kręgosłupem?

Zobacz także: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy

Zaczyna się od napięć mięśniowych, a potem dochodzi do zmian zwyrodnieniowych. Zmiany te prowadzą do dyskopatii.

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego, jest pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Można jej zapobiegać, poprzez odpowiednie ćwiczenia i właściwą postawę, jak najmniej obciążającą kręgosłup.

Dyskopatia najczęściej obejmuje odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, objawia się bólem w chorej okolicy, potem ból zaczyna promieniować dalej, w przypadku dyskopatii lędźwiowej - do kończyn dolnych. Mogą pojawić się drętwienia, a nawet zaburzenia w funkcjonowaniu zwieraczy pęcherza i odbytu oraz zaburzenia potencji.

Zobacz także: Co to jest spondyloza i czym jest spowodowana? Objawy i leczenie spondylozy kręgosłupa

Leczenie dyskopatii polega na rehabilitacji kręgosłupa, w cięższej postaci przeprowadza się nieinwazyjne zabiegi laserowe, bywa, że konieczne staje się przeprowadzenie endoskopowej operacji.

Data aktualizacji: 20.12.2017,
Opublikowano: 09.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej