Jak dbać o brodę? Czym różni się pielęgnacja krótkiego od długiego zarostu?

Fot. Thomas Barwick / Getty Images

Mężczyźni coraz częściej kupują specjalne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji zarostu. Jeszcze kilkanaście lat temu o brodę dbało się wyłącznie przycinając ją i tym samym nadając jej odpowiedni kształt. Te czasy jednak minęły. Współcześnie zadbany mężczyzna poddaje zarost co najmniej kilku zabiegom pielęgnacyjnym wykraczającym poza strzyżenie. Jak więc prawidłowo dbać o brodę?

Krótki zarost nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Zarówno wąsów, jak i brody w początkowym stadium nie podcina się nożyczkami ani nie smaruje woskiem. Aby utrzymać pożądany kształt, wystarczy zwykły trymer. Jeśli jednak zdecydujemy się na odrobinę ekstrawagancji, jak dbać o brodę, by wyglądała atrakcyjnie?

Jak dbać o brodę, czyli jak dbać o jej skórę?

Aby odpowiednio zadbać o skórę twarzy, należy używać dobrze dobranych kosmetyków. Sporo mydeł zawiera SLS (Sodium Laureth Sulfate) oraz ALS (Ammonium Lauryl Sulfate). Są to dość silne detergenty, które przesuszają skórę, powodują zaczerwienienie, obrzęk czy łuszczenie się. Dobrze jest wystrzegać się kosmetyków zawierających te substancje. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy zarost i skórę myje się mydłem, szamponem czy żelem pod prysznic pod warunkiem, że ma przyjazny, łagodny skład.

Od czasu do czasu skórze na twarzy przydałby się peeling. Można skorzystać z różnego rodzaju gotowych peelingów – solnych, cukrowych, z kawałkami pestek czy nasion lub sporządzić własny. Peelingowanie ma na celu złuszczenie martwego naskórka i pobudzenie cebulek włosów do pracy.

Dodatkowo można od czasu do czasu używać wcierek, zwłaszcza jeśli akurat zapuszcza się zarost. Wcierkę wmasowuje się w skórę. Ma ona na celu odżywienie zarostu i sprawienie, że będzie szybciej rosnąć. Wcierki bywają tworzone na bazie olejów – łopianowego, lnianego czy nawet musztardowego. Istnieją także wcierki na bazie alkoholi, tych jednak powinieneś wystrzegać się, jeśli masz problem z przesuszaniem się skóry. Wtedy także warto stosować kremy nawilżające do twarzy.

Zobacz nasz film i poznaj prosty przepis na naturalny krem do ciała: 

Zobacz film: Jak przygotować domowy i całkowicie naturalny krem do ciała? Źródło: Klinika urody.

Jak dbać o wąsy i brodę? Jak je przycinać?

W przeciwieństwie do włosów na głowie, które przycina się na mokro, zarost powinien być skracany na sucho. Łatwiej wtedy osiągnąć określoną długość i kształt brody czy wąsów. Zatem jak dbać o wąsy i brodę, podcinając je?

Nie powinno się przycinać zarostu zwykłymi nożyczkami. Zazwyczaj nie są wystarczająco ostre do tego typu zabiegu. Istnieją specjalne nożyczki do brody i wąsów, jednakże można używać także niewielkich nożyczek fryzjerskich.

Przycinając zarost, należy pamiętać nade wszystko, aby skupiać się na okolicy ust – powinny być odcięte od ust. Kształt zarostu musi także być symetryczny.

Polecamy: Chcesz mieć ładną brodę? Wypielęgnuj ją olejkami przeznaczonymi specjalnie dla mężczyzn!

Jak dbać o zarost – kosmetyki do zarostu

Jak dbać o zarost i jakich kosmetyków używać? Zdecydowanie nie powinno się używać kosmetyków w stylu szampon i odżywka do zarostu – dwa w jednym. Zasada jest taka, że szampon powinien myć i wobec tego należy go stosować w miarę krótko i głównie wmasowując w skórę. Odżywkę natomiast trzyma się dłużej, co najmniej kilka minut. Większość odżywek do zarostu jednocześnie dobrze radzi sobie ze zmywaniem olejków, a nawet wosków.

Jak dbać o wąsy i brodę? Olejki do zarostu zapewniają odpowiednie nawilżenie włosów, sprawiają, że broda i wąsy wyglądają zdrowo i lśniąco. Nie należy z nich rezygnować, zwłaszcza, że zdecydowana większość dostępnych na rynku olejków do zarostu dodatkowo odznacza się przyjemnym zapachem i działaniem przeciwłupieżowym.

Do układania zarostu służy wosk. Odpowiednie nałożenie nada brodzie pożądany, symetryczny kształt. Woskiem też można układać wąsy, zakręcać je, aby wydawały się cieńsze i bardziej proste.

Czy broda u mężczyzn jest oznaką męskości?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jaki grzebień do zarostu?

Zarówno brodę, jak i wąsy należy codziennie rozczesywać. Jak dbać o zarost? Pomijając kwestie estetyczne, długa broda może mieć tendencję do kołtunienia się. Warto przy tym pamiętać, że zarost składa się z włosów grubych, skręconych, a przez to trochę trudniejszych w rozczesywaniu. Długą brodę należy rozczesywać na mokro lub po wmasowaniu olejku, zaczynając od dolnych partii i przesuwając się ku górze. Zapobiegnie to powstawaniu supłów.

Czesać brodę można praktycznie każdym grzebieniem z wąsko rozstawionymi zębami. Istnieją specjalne grzebienie do pielęgnacji zarostu – są one mniejsze i poręczniejsze, a przez to łatwiej nimi osiągnąć zamierzony efekt. Wyjątkowo dobre rezultaty daje także czesanie zarostu grzebieniem drewnianym.Plazmafereza jest zabiegiem polegającym na pobraniu pewnej ilości krwi, rozdziale elementów komórkowych od osocza i reinfuzji (zwróceniu) krwi do organizmu. Plazmafereza lecznicza ma na celu usunięcie niektórych niechcianych elementów z krwi w postaci autoprzeciwciał, kompleksów autoimmunologicznych, enzymów, białek, czynników krzepnięcia czy czynników prozapalnych. Plazmafereza może jednak zostać wykorzystana celem późniejszej produkcji preparatów osoczowych. Zabieg ma dość szerokie zastosowanie, uznany jest za procedurę bezpieczną pod warunkiem zastosowania właściwych zasad przeprowadzania. Niesie również niewielki odsetek powikłań.

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 31.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej