IPL, czyli depilacja światłem – fotoodmładzanie skóry, leczenie trądziku

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

IPL to depilacja (fotoepilacja) z wykorzystaniem intensywnego pulsu światła. Zabiegi IPL wykonywane są w gabinecie kosmetycznym, medycyny bądź dermatologii estetycznej; depilator IPL można też kupić na własny użytek. Dzięki IPL przeprowadza się również fotoodmładzanie skóry twarzy.

Istnieje wiele metod usuwania zbędnego owłosienia. Najczęściej w tym kontekście mówi się o depilacji, którą można przeprowadzić samodzielnie w domu. Depilacja oznacza usunięcie włosów znajdujących się nad powierzchnią skóry (maszynką, depilatorem, woskiem, pastą cukrową, kremem itp.), natomiast usuwanie całych włosów, razem z cebulką, która znajduje się w skórze właściwej, nosi nazwę epilacji.

Depilacja IPL – w gabinecie i w domu

Jedną z najnowocześniejszych technik depilacji czy właśnie epilacji jest IPL (ang. intense pulsed light); określenie „depilacja IPL” jest powszechnie stosowane i nie jest uważane za błąd. Zabieg IPL polega na trwałym (przynajmniej na jakiś czas) usunięciu włosów z wybranej części ciała. Jest to tzw. fotodepilacja, ponieważ IPL wykorzystuje impulsywne światło.

IPL bywa mylnie uważane za laser. I choć podobnie jak laser na stałe usuwa zbędne włosy (co jakiś czas trzeba wykonać zabieg utrwalający efekty), to wykorzystuje spektrum fal działających w różnych kierunkach, o różnej długości. Podczas zabiegu dzięki działaniu światła zawierający melaninę (ciemny barwnik) korzeń włosa zostaje rozgrzany, a następnie zniszczony.

Jaki wybrać depilator IPL?

O ile depilacja IPL przeprowadzana jest w profesjonalnych gabinetach, o tyle depilator IPL może być stosowany samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, a ich cena waha się od kilkuset złotych nawet do 2–3 tysięcy. Depilatory IPL usuwają włosy przy użyciu światła w taki sposób, że „usypiają” mieszki włosowe, co prowadzi do zatrzymania cyklu odrastania. Depilatory IPL wyposażone są m.in. w regulację prędkości i czytnik kolorytu skóry (dzięki któremu urządzenie automatycznie dopasowuje właściwą intensywność światła).

Depilatorem IPL można usuwać owłosienie z rąk, nóg, pach, twarzy (wąsik, broda, linia żuchwy), okolic bikini. Depilację w domu wystarczy przeprowadzać raz na kilka tygodni. Ponieważ światło emitowane przez depilator IPL jest ciepłe, znacznie zmniejsza się uczucie dyskomfortu, jakie zwykle towarzyszy używaniu zwykłego depilatora.

Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: 36,6

Depilacja IPL – zasady

Depilacja światłem IPL nie jest niestety tak skuteczna, jak depilacja laserowa – przyjmuje się, że 1 zabiegowi depilacji laserowej są równoważne trzy zabiegi depilacji IPL. Zwykle należy wykonać kilka (najlepiej ok. 6–8) zabiegów, żeby trwale usunąć owłosienie z wybranej partii. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić 4–8 tygodni.

Uwaga! „Trwale” nie znaczy „na zawsze”. Skuteczność zabiegu zależy od różnych czynników, m.in. do grubości i koloru włosów, karnacji, tempa wzrostu włosów. Depilacja IPL jest skuteczniejsza w przypadku osób o ciemnych, grubszych włoskach. Zaleca się, aby zabieg utrwalający efekty przeprowadzać, w zależności od potrzeb, mniej więcej raz na rok.

Depilacja IPL w gabinetach jest kosztowna – w zależności od liczby zabiegów może kosztować kilka tysięcy złotych.

Zabieg IPL – nie tylko depilacja

IPL przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach nie służy wyłącznie usuwaniu zbędnego owłosienia. Dzięki intensywnemu pulsowi światła można przeprowadzić fotoodmładzanie, co daje takie efekty, jak:

  • spłycenie i wygładzenie zmarszczek,
  • wygładzenie bruzd,
  • zamknięcie porów,
  • zamknięcie rozszerzonych naczynek,
  • poprawa owalu twarzy,
  • zwiększenie elastyczności i napięcia skóry,
  • zlikwidowanie przebarwień i blizn po trądziku,
  • przywrócenie skórze blasku,
  • wyraźne odmłodzenie skóry.

Jest to możliwe, ponieważ światło IPL pobudza produkcję kolagenu, który jest głównym białkiem tkanki łącznej i odpowiada za elastyczność, sprężystość oraz gładkość skóry. Ubytek kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek. Zabiegi IPL mogą być przeprowadzane na różnych typach i odcieniach skóry (nie powodują poparzeń ani podrażnień).

Światło IPL może być również wykorzystane na trądzik – niszczy bakterie, które powodują stan zapalny skóry. W tym celu wykonuje się serię kilku zabiegów mniej więcej w tygodniowych odstępach.

Zobacz film: Soprano Ice – epilacja laserowa. Źródło: W dobrym stylu

Przeciwwskazania do zabiegu

Depilacji, fotoodmładzania skóry czy leczenia trądziku metodą IPL nie stosuje się w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią,
  • opryszczki,
  • chorób skóry (łuszczycy, bielactwa),
  • nowotworów skóry,
  • cukrzycy,
  • padaczki,
  • wszczepionego rozrusznika serca,
  • nadwrażliwości skóry na światło,
  • zaburzeń krzepliwości krwi,
  • leczenia retinoidami,
  • stosowania kosmetyków zawierających hormony czy witaminę A,
  • stosowania indywidualnej terapii hormonalnej,
  • skłonności do przebarwień,
  • świeżej opalenizny (należy odczekać ok. 4–6 tygodni po ekspozycji na promienie słoneczne lub na lampy w solarium; również opalenizna uzyskana dzięki samoopalaczom jest przeciwwskazaniem do depilacji IPL),
  • antybiotykoterapii (zabieg IPL można przeprowadzić 2 tygodnie po odstawieniu antybiotyków),
  • przeziębienia,
  • przebytych operacji w znieczuleniu ogólnym (należy odczekać 3 miesiące).

Zobacz film: Która metoda depilacji jest najlepsza? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 21.06.2018,
Opublikowano: 14.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej