Introspekcja – wgląd w siebie jako metoda samopoznania

Fot: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Introspekcja (od łac. słowa introspectare) oznacza „patrzenie do wnętrza”, czyli wgląd w samego siebie – obserwowanie i analizowanie własnych myśli, uczuć, emocji. Metoda ta, od wieków wykorzystywana w filozofii, obecnie uznawana jest za bardzo pomocne narzędzie psychoterapii.

Introspekcja stanowi metodę interpretacji życia psychicznego jednostki, ale nie wymaga szczególnego przygotowania, znajomości określonych technik pracy z własną świadomością. Wgląd w siebie dostępny jest każdemu człowiekowi. Wyciąganie wniosków z samoobserwacji ułatwia rejestracja przemyśleń.

Introspekcja w filozofii i psychologia introspekcyjna

Introspekcja jest techniką stosowaną od zarania filozofii. Już jedni z pierwszych starożytnych myślicieli, Sokrates i jego uczeń Platon, upatrywali we wglądzie w siebie nie tylko metody samopoznania, ale i zrozumienia świata. Wielu późniejszych filozofów, Kartezjusz czy Immanuel Kant, czyniło z analizy świadomości punkt wyjścia do swoich koncepcji. Niektórzy uznawali treść introspekcji za jedyną pewną wiedzę.

Nurt nazywany introspekcjonizmem zapoczątkował w drugiej połowie XIX w. Wilhelm Wundt. Uważał, że bezpośrednie badanie świadomości indywidualnej to metoda empiryczna, która może posłużyć naukowemu wyjaśnieniu zjawisk psychicznych. Potraktowana początkowo za obiecujące narzędzie nowej dziedziny wiedzy – psychologii – introspekcja z czasem została poddana krytyce. Zakwestionowano wartość ekstraspekcji – wnioskowania na temat fenomenów ludzkiej psychiki przez analogię do stanów zaobserwowanych u samego siebie. Wgląd w siebie uznano za technikę skazaną na subiektywizm, nieprzydatną z punktu widzenia badań naukowych, dążących do obiektywnych wyników. W XX w. behawioryści, odchodząc od nurtu psychologii introspekcyjnej, zajęli się badaniem i opisem ludzkich zachowań – porównywalnych i poddających się obiektywnej obserwacji. Obecnie jest to podstawowa metoda wykorzystywana w rozwijaniu wiedzy psychologicznej. Nie oznacza to, że introspekcja całkowicie straciła na znaczeniu. Wciąż stanowi przydatne narzędzie w procesie psychoterapii i często zalecana jest jako metoda samodzielnej pracy, służącej rozwiązaniu problemów.

Na czym polega introspekcja i jak jej dokonać?

Introspekcja, jak sama nazwa wskazuje, to przyglądanie się własnym doznaniom, odczuciom, spontanicznie powstającym myślom (tj. „zastanym”, a nie wytworzonym stanom umysłu), pragnieniom, lękom. Jest wnikliwym wglądem w osobiste motywacje, decyzje, zachowania, interakcje, w jakie wchodzi się z otoczeniem. Stanowi indywidualną perspektywę rozumienia doświadczeń, w których się uczestniczy. Opiera się głównie na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania „dlaczego” i „w jakim celu” w życiu jednostki dokonują się takie, a nie inne zmiany, wybory itp. Dociekać należy tak długo, aż dotrze się do pierwotnej przyczyny, rozwiązania, którego nie sposób rozłożyć na prostsze czynniki.

Czynność introspekcji jest swego rodzaju autopsychoanalizą. Nie polega jedynie na „zanurzeniu się” w strumieniu świadomości. Celowy wgląd w siebie wymaga usystematyzowania i analizy dokonanych obserwacji oraz wyciągania z nich wniosków, które – niezależnie od ich subiektywnego charakteru – powinny docierać do prawdy na temat danej osoby. Nie istnieją jednoznacznie określone techniki introspekcji, ale można wykorzystać wiele narzędzi, by jej efektywnie dokonać. Poznaniu samego siebie służy werbalizacja, porządkowanie, a także rejestrowanie myśli:

  • pisanie, np. pamiętnika, bloga, listów do najbliższych lub do osób, z którymi ma się nieprzepracowane problemy (nie ma konieczności wysyłania ich po napisaniu),
  • głośna rozmowa z samym sobą (dobrze jest ją nagrywać na dyktafon, a następnie poddać analizie),
  • rozmowa z osobą, która nie ocenia, nie udziela rad, a jedynie zadaje pytania i towarzyszy procesowi introspekcji, ponieważ jednostka dokonująca jej musi samodzielnie wyciągnąć wnioski ze swoich przemyśleń, dotrzeć do rozwiązań swoich problemów (tę metodę często wykorzystuje się w psychoterapii indywidualnej),
  • udział w psychoterapii zespołowej, gdzie rozmowy o problemach innych osób, podobnych do własnych, stają się inspiracją do wewnętrznych poszukiwań,
  • czytanie literatury czy oglądanie filmów poświęconych problemom zbliżonym do własnej sytuacji życiowej, co także pozwala „przejrzeć się” w innych ludziach i lepiej zrozumieć siebie,
  • retrospekcja, czyli przywoływanie wydarzeń i przeżyć z przeszłości, co daje materiał porównawczy i umożliwia analizę własnych wyborów i motywacji w szerszym kontekście.

Autorefleksja niewątpliwie wymaga pewnej wrażliwości, wyobraźni, zdolności kojarzenia, wnioskowania i dystansowania się do samego siebie. Płynące z niej konkluzje bywają trudne do zaakceptowania, a nawet bolesne. Wobec powyższego często dobrym wyborem jest podjęcie wglądu w siebie w obecności wykwalifikowanego terapeuty, który nie tylko pomoże uporządkować wyniki samoobserwacji, ale też odkryć rozwiązania sprecyzowanych problemów (co mogą utrudniać towarzyszące procesowi introspekcji emocje).

Czemu służy poznanie samego siebie?

Zdecydowanie ważniejsze od samej procedury introspekcji jest podejście do prowadzonej autoanalizy. Ma ona sens wówczas, gdy traktuje się ją jako naturalny, pożądany stan umysłu, uprawia jak najczęściej, czyniąc z niej nawyk służący higienie psychicznej, nie mniej istotnej niż pielęgnacja ciała. Niekiedy wprawdzie introspekcja prowadzi do niewygodnych wniosków, ale zawsze pozwala na odkrycie prawdy o samym sobie, co daje możliwość skutecznego rozwiązywania osobistych problemów. Jest także podstawą świadomego funkcjonowania – dojrzałych decyzji i odpowiedzialnych działań. Ostatecznie wgląd w siebie daje rezultat w postaci równowagi psychicznej i satysfakcji z życia w zgodzie z samym sobą.

Zobacz film: Dlaczego pary nie chcą skorzystać z pomocy terapeuty? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 25.05.2018,
Opublikowano: 25.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej