Infekcja bakteryjna czy wirusowa – jak je odróżnić? Objawy, morfologia, test

Fot. vladans / Getty Images

Infekcja bakteryjna jest zdecydowanie rzadsza niż wirusowa. Odpowiednie rozpoznanie pozwala na właściwe leczenie. Przykładowo w zapaleniu gardła i migdałków infekcję bakteryjną od wirusowej można odróżnić nie tylko na podstawie badania fizykalnego, ale również szybkiego testu bądź wymazu.

Szczególnie w okresie jesienno-zimowym człowiek narażony jest na infekcje górnych dróg oddechowych. Czasami trudno odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej, co jest bardzo istotne z punktu widzenia wyboru terapii. Jedynie infekcje bakteryjne wymagają leczenia antybiotykami, a nierozpoznane i nieodpowiednio leczone mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Infekcja bakteryjna a wirusowa

Większość infekcji stanowią zakażenia wirusowe. Szczególnie dotyczy to górnych dróg oddechowych i sezonowych przeziębień. Do wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych zalicza się rynowirusy, wirusy grypy i paragrypy czy adenowirusy. Zdarza się, że w przebiegu infekcji wirusowej dochodzi do nadkażenia bakteriami. Dlatego też infekcje bakteryjne i wirusowe nie są zupełnie odrębnymi schorzeniami, mogą współistnieć ze sobą, dając różny obraz kliniczny.

Infekcja bakteryjna górnych dróg oddechowych wysyła objawy w postaci wysokiej gorączki, nalotów na migdałkach, zaczerwienienia i obrzęku błon śluzowych gardła. W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych wydzielina z nosa ma kolor żółtozielony. Infekcje wirusowe przebiegają zazwyczaj z niższą gorączką, choć oczywiście nie jest to reguła. Zakażenia, np. wirusem Epsteina-Barr, wywołujące mononukleozę zakaźną, powodują również  wysoką gorączkę. W infekcjach bakteryjnych częściej ulegają powiększeniu węzły chłonne przednie, natomiast w wirusowych – szyjne tylne. Częściej w zakażeniach wirusowych niż bakteryjnych pojawiają się objawy w postaci nieżytu nosa, kaszlu, bólu mięśni i stawów. Należy też pamiętać o niespecyficznym przebiegu infekcji bakteryjnych i wirusowych, szczególnie u dzieci. Mogą one prezentować objawy wyłącznie w postaci bólu brzucha bądź głowy. Bardzo często gorączkują również w przebiegu infekcji wirusowych.

Zobacz film: Czy środki czystości, których używamy każdego dnia, mogą być niebezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

Rozróżnienie infekcji bakteryjnej od wirusowej często jest możliwe już na podstawie badania klinicznego. Ponadto w sytuacji wątpliwej lekarz rozpoczyna leczenie empiryczne względem najbardziej prawdopodobnego rozpoznania. Istnieją metody laboratoryjne wykorzystywane w diagnostyce różnicowej. Przy infekcji niespecyficznym markerem jest białko C-reaktywne (CRP). Wskazuje na to, że w organizmie rozwija się stan zapalny, jednak nie różnicuje, jaka jest etiologia zapalenia. W infekcjach bakteryjnych częściej morfologia krwi z rozmazem pokazuje wzrost odsetka neutrofilii. W wirusowych zdecydowanie dominują w rozmazie limfocyty.

Kolejną metodą diagnostyczną dla różnicowania infekcji bakteryjnych i wirusowych jest wymaz z ogniska zakażenia i posiew. Pozwala to nie tylko na potwierdzenie infekcji bakteryjnej, ale również na identyfikację czynnika etiologicznego. Jeśli objawy skłaniają ku rozpoznaniu infekcji wirusowej, nie wykonuje się wymazu. Wynika to z tego, że często osoby są nosicielami np. paciorkowców beta-hemolizujących grupy A, które są czynnikami sprawczymi anginy ropnej. Jeśli nie ma objawów, nie ma potrzeby, by je eliminować, ponieważ mogą stanowić część flory fizjologicznej.

W warunkach gabinetowych dostępne są szybkie testy przesiewowe w kierunku zakażenia paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A. Przy obecności objawów świadczących o infekcji bakteryjnej można wykonać taki test. Wynik dodatni pozwala na potwierdzenie rozpoznania u osoby dorosłej i wdrożenie antybiotykoterapii. U dzieci mimo dodatniego wyniku testu konieczne jest wykonanie wymazu z posiewem.

Infekcja bakteryjna a antybiotyk

Większość infekcji bakteryjnych, podobnie jak wirusowych, ustępuje po kilku dniach, nawet jeśli leczona jest bez antybiotyku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nieodpowiednio leczona infekcja bakteryjna może prowadzić do wielu powikłań. Nawracające infekcje bakteryjne gardła i migdałków podniebiennych mogą skutkować pojawieniem się ropni. Ponadto zakażenie bakteryjne może szerzyć się na sąsiednie tkanki, a nawet wywołać zakażenie uogólnione w postaci posocznicy i sepsy, czyli stanów zagrożenia życia.

Zdarza się, że mimo podania antybiotyku infekcja bakteryjna nie ustępuje. Dlatego też warto przed rozpoczęciem antybiotykoterapii wykonać wymaz, by wiedzieć, z jaką bakterią ma się do czynienia, a dodatkowo antybiogram pozwala na określenie wrażliwości bakterii na określone antybiotyki. Terapię rozpoczyna się od tzw. leczenia empirycznego, ponieważ wyniki posiewu i antybiogram otrzymuje się dopiero po kilku dniach. Wtedy też można rozpocząć leczenie celowane, zmieniając stosowany lek, jeśli dotychczasowy nie przyniósł efektu terapeutycznego.

Zobacz film: Grypa czy przeziębienie? Jak je odróżnić? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 12.07.2018,
Opublikowano: 19.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej