Imupret N (tabletki) – jak działa lek i kiedy warto go stosować?

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Imupret N to lek polecany przede wszystkim tym osobom, które zmagają się przeziębieniem. Co znajduje się składzie leku? Jak działa i jak go przyjmować, aby lek zadziałał prawidłowo?

Imupret N to preparat roślinny, który stosowany jest w leczeniu przeziębienia. Lek ma postać tabletek. Jedna tabletka zawiera substancje czynne:

  • ziele skrzypu (Equisetum arvense L., herba)- 10,00 mg;
  • ziele krwawnika pospolitego (Achillea millefolium L., herba) - 4,00 mg;
  • korzeń prawoślazu (Althaea officinalis L., radix) - 8,00 mg;
  • liście orzecha włoskiego (Juglans regia L., folium) - 12,00 mg;
  • ziele mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale F. H. Wigg., herba) - 4,00 mg;
  • kwiat rumianku (Matricaria recutita L., flos) - 6,00 mg;
  • kora dębu (Quercus robur L., Q. petraea (Matt.) Liebl., Quercus pubescens Willd., cortex ) - 4,00 mg.

Dodatkowo w skład leku wchodzą wapnia węglan, glukoza jednowodna, glukoza ciekła suszona rozpyłowo, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, wosk glikolowy Montana, powidon K25, powidon K30, olej rycynowy z pierwszego tłoczenia, szelak, dekstryna, krzemionka koloidalna bezwodna, kwas stearynowy , sacharoza, talk, sztuczne barwniki: indygotyna (E132), tytanu dwutlenek (E 171).

Imupret N (tabletki) – przeciwwskazania

Mimo że lek powstał na bazie całkowicie naturalnych substancji i związków, to nie każdy chory z przeziębieniem może po niego sięgnąć. Przeciwwskazaniem do podania leku są uczulenie na jedną z substancji czynnych lub inny składnik leku. Preparat nie powinien być stosowany przez osoby, które są uczulone na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae (dawniej złożonych Compositae).

Lek nie może być podawany dzieciom poniżej drugiego roku życia. Imupret N nie jest wskazany również kobietom w ciąży oraz tym, które planują zajść w ciąże lub karmią dziecko piersią. W ich przypadku decyzję o przepisaniu jakiegokolwiek leku może podjąć tylko lekarz.

Imupret N (tabletki) – dawkowanie

Lek Imupret N należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli specjalista nie określił schematu działania, chorzy powinni trzymać się  zasad zawartych w ulotce. Dawkowanie zależy przede wszystkim od wieku pacjenta oraz stopnia nasilenia choroby. Przy nasilonych objawach dzieci między 6 a 11 rokiem życia powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę. Dobowa dawka nie powinna przekraczać 5-6 tabletek. Dzieci powyżej 12 roku i dorośli powinny przyjmować jednorazowo jedną tabletkę. W ich przypadku dobowa dawka nie powinna przekraczać 10-12 tabletek.

Lek należy stosować możliwie jak najkrócej. Jeśli po upływie 7 dni dolegliwości nie ustąpią lub znacznie się nasilą, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

W przypadku pacjentów, u których objawy zaczęły ustępować zaleca się zmianę schematu przyjmowania leku. W przypadku dzieci między 6 a 11 rokiem życia zaleca się przyjmowanie jednorazowo jednej tabletki. Dzienna dawka nie powinna przekroczyć trzech tabletek. 

U starszych dzieci (powyżej 12 roku życia) i dorosłych zaleca się przyjmowanie jednorazowo dwóch tabletek. W ciągu doby nie mogą oni przyjąć więcej niż 6 tabletek. Tabletki przyjmuje się doustnie. Nie można ich dzielić ani rozgryzać. Lek należy popić szklanką wody.

Uwaga! Schemat dawkowania leku może być inny u tych osób, które zmagają się z niewydolnością nerek lub wątroby. W ich przypadku o zasadności stosowania leku może zdecydować tylko lekarz i tylko on może zalecić schemat przyjmowania leku.

Mimo że nie ma żadnych danych o zatruciach po przyjęciu zbyt dużej dawki leku, to nie należy przyjmować dawek podwójnych. Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny skonsultować się z lekarzem. Całkowity czas przyjmowania leku nie powinien być dłuższy niż 14 dni.

Jak bezpiecznie stosować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Imupret N (tabletki) – interakcje z innymi lekami

Nie ma badań, które potwierdziłyby, że lek Imupret N może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Mimo to osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki (także te wydawane bez recepty) powinny w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Należy pamiętać, że lek powstał na bazie roślin i może mieć wpływ na działanie innych preparatów ziołowych czy roślinnych. Podczas równoczesnego stosowania farmaceutyków zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.

Imupret N (tabletki) – działania niepożądane

Imupret N – tak samo, jak każdy inny lek – może wywoływać szereg działań niepożądanych. Na szczęście efekty uboczne przyjmowania leku zdarzają się rzadko i nie muszą wystąpić u każdego pacjenta. Do zgłaszanych działań niepożądanych należą zaburzenia przewodu pokarmowego, reakcje uczuleniowe (alergiczne).

U części pacjentów przetwory z kwiatów rumianku mogą wywoływać nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości należy przerwać kurację.

Data aktualizacji: 26.09.2019,
Opublikowano: 15.09.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej