Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?

Fot: gustavofrazao / fotolia.com

To, ile człowiek potrafi przeżyć bez wody i jedzenia, jest sprawą bardzo indywidualną. Wszystko zależy od jego aktualnego stanu zdrowia, współistniejących chorób, wieku, a także warunków, w jakich przyjdzie mu zmierzyć się z danym ograniczeniem.

Człowiek jest w stanie przystosować się do wielu warunków życia. Są jednak czynniki, bez których nie jest w stanie przeżyć. Są to: jedzenie, woda i tlen. Przyjęto tzw. zasadę trójki. Mówi ona o tym, że człowiek jest w stanie przeżyć do 3 minut bez tlenu, do 3 dni bez wody i do 3 tygodni bez jedzenia,

Ile człowiek wytrzyma bez jedzenia?

Ciało do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jedzenia, a konkretnie kalorii. Każdy człowiek ma tzw. podstawową przemianę materii, czyli ilość kalorii przypadającą na każdy kilogram ciała. Diety redukcyjne, ograniczające przyjmowanie kalorii, powodują stopniowy spadek masy ciała. Całkowita eliminacja źródeł energii i składników odżywczych może okazać się fatalna w skutkach. To, ile człowiek jest w stanie wytrzymać bez jedzenia, jest sprawą indywidualną. Każdy bowiem dysponuje różnymi zapasami energetycznymi w organizmie, każdy ma inne zapotrzebowanie, a dodatkowo wszystko zależy od tego, jak funkcjonuje w okresie nieprzyjmowania pokarmu. Szybciej bowiem zużywane są zapasy energetyczne, gdy człowiek wykonuje aktywność fizyczną, a zdecydowanie wolniej, gdy jest w spoczynku. Każdy ma więc inną tolerancję dla czasu przeżycia bez jedzenia. Początkowo człowiek zużywa rezerwę glikogenową z wątroby. Szybko jednak dochodzi do jej zużycia, a dalej organizm czerpie energię z nagromadzonych w organizmie tłuszczów i białka. W którymś momencie dochodzi do wyczerpania rezerw ustrojowych i zaburzenia procesów fizjologicznych i biochemicznych.

Skutki niedożywienia lub całkowitej głodówki:

  • osłabienie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • niedokrwistość,
  • spadek temperatury ciała,
  • zaburzenia funkcji oddychania, krążenia,
  • obrzęki,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Glikogen zmagazynowany w wątrobie wystarcza na około 24 godziny. Kiedy organizm nie otrzymuje związków odżywczych, energia jest pozyskiwana z aminokwasów mięśniowych, mleczanów i tkanki tłuszczowej. Z czasem pojawiają się w organizmie związki ketonowe, doprowadzając do rozwoju kwasicy ketonowej i śpiączki.

Rekord w ilości dni bez jedzenia, a konkretnie strajku głodowego, osiągnął Terence MacSwiney, który ostatecznie zmarł z wycieńczenia w 1920 r.

Ile wody powinniśmy wypijać w ciągu dnia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Ile wody powinniśmy pić każdego dnia? Źródło: 36,6.

Zobacz też: Zatrzymanie wody w organizmie - przyczyny i leczenie

Ile człowiek może wytrzymać bez wody?

Człowiek potrafi przeżyć bez wody nawet tydzień, jednak muszą być zapewnione bardzo komfortowe warunki. Dość rekordowy wynik osiągnął w 1979 r. Andreas Mihavecz, wytrzymując 18 dni bez jedzenia i wody w celi. Średnio przyjmuje się, że młody i zdrowy człowiek byłby w stanie wytrzymać bez wody około 4 dni.

Prawidłowo człowiek powinien dostarczyć codziennie 1,5 l do nawet 3 l wody do organizmu. Wszystko zależy od jego aktywności, a także masy ciała. Odwodnienie organizmu jest stanem bardzo niebezpiecznym dla człowieka, a szczególnie dla dziecka i osoby starszej.

Trudno dokładnie określić, ile człowiek przeżyje bez wody. Wszystko zależy od stanu zdrowia danej osoby, wieku i indywidualnych predyspozycji. Do odwodnienia może dojść nie tylko przy ograniczeniu podaży wody, ale także przy jej znacznej utracie. W związku z tym, jeśli człowiek nie dostarcza wody do organizmu, a dodatkowo ma biegunkę, gorączkę, przyjmuje leki odwadniające czy cierpi na choroby zwiększające wydzielanie moczu, jest bardziej predysponowany do wystąpienia odwodnienia.

Objawy odwodnienia zależą od jego stopnia. Początkowo człowiek zaczyna odczuwać intensywne pragnienie i tracić masę ciała. Dalej pojawia się suchość w ustach, ból i zawroty głowy, osłabienie, zatrzymanie moczu, mroczki przed oczami, nudności, spadek ciśnienia krwi, przyspieszony oddech i tętno, suchość błon śluzowych, utrata elastyczności skóry, zapadnięcie oczu.

W ciężkich stanach odwodnienia pojawiają się: senność, obrzęki, drgawki, zaburzenia świadomości. Nieleczone odwodnienie prowadzi do śmierci.

Zobacz też: Negatywne skutki jedzenia słodyczy

Ile człowiek wytrzyma bez tlenu?

W tej kategorii bito rekordy. Stosowano różne techniki, oddychając wcześniej czystym tlenem, a następnie wstrzymując oddech. Światowy rekord ustanowiony został w 2009 r. Niejaki Stéphane Mifsud wytrzymał na bezdechu 11 minut i 35 sekund. Wynik ten został pobity w 2012 r. przez Toma Sietasa, który wcześniej oddychał przez dłuższy czas czystym tlenem.

Normalny człowiek, nietrenujący i nieprzygotowany, jest w stanie przeżyć bez tlenu do 3 minut. Niestety, po tym czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian wynikających z niedotlenienia mózgu. Jest to mechanizm nie tylko dotyczący przebywania pod wodą, ale również mechanizm zgonu osób, u których dochodzi do zatrzymania oddechu czy krążenia, kiedy mózg nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 16.09.2017 r.

Komentarze (11)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Miro 07.03.2021r.

Słaby artykuł, wedle niego to już znajomy powinien co roku umierać po swoich 40 dniowych głodówkach leczniczych, a on jeszcze chodzi do pracy fizycznej. Piszecie ktoś tam nie jadł i ileś tam wytrzymał, napiszcie ile dni konkretnie a to takie lelum polelum. Pozdro



Januszek 17.09.2020r.

Byle jak i pobieżnie napisany artykuł. Szkoda, bo według najnowszych badań głodówki uruchamiają "gen" długowieczności.

Marek 03.09.2019r.

bullshit. Glodowki lecznicze trwaja po 21-40 dni i nikt nie umiera. BRAK WIEDZY

Redakcja serwisu 09.05.2019r.

W 1965 początek, trwała 73 dni.

Paweł 13.03.2019r.

A kiedy rozpoczął głodówkę Terence MacSwiney? W 1919?

Redakcja serwisu 04.12.2018r.

Dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Gościu 28.11.2018r.

Macie błąd w teksie, a specjaliści tego nie widzą? Haha, Stéphane Mifsud wytrzymał 11 min. i 35 sek, a nie 111 min. czyli prawie 2 godziny....Kosmita jakiś

Anonim 27.11.2018r.

Pff, wytrzymał 18 dni? To byłby cud… Uwazam to za nieprzydatny artykul

Jadwiga 23.08.2018r.

Właśnie? Nie rozumiem tego, cud, że w ogóle przeżył. Nawet nie chcę myśleć, jakie spustoszenie ta głodówka zrobiła w jego organizmie!

Jan58 20.08.2018r.

Nawet nie próbuję sobie tego wyobrazić. Po co w ogole się głodzić? Co ten człowiek chciał udowodnic ?

Grażyna, Kraków 17.08.2018r.

„rekordowy wynik osiągnął w 1979 r. Andreas Mihavecz, wytrzymując 18 dni bez jedzenia i wody w celi” WOW nie wyobrażam sobie tego…

Zobacz wszystkie 11 komentarzy
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej