Ile kosztują plastry antykoncepcyjne? Czy warto jest stosować?

Fot: Magdalena Żurawska / fotolia.com

Plastry antykoncepcyjne są formą antykoncepcji hormonalnej. Wykazują bardzo dużą skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Ich cena waha się od 50 do 90 zł. Można je nabyć na receptę, po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Istnieją liczne przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych.

Plastry antykoncepcyjne to popularna metoda nowoczesnej antykoncepcji, która polega na podawaniu do organizmu kobiety hormonów drogą przezskórną. Stosowanie tej metody niesie za sobą korzyści, ale i ma swoje wady.

Rodzaje i cena plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne (znane są także pod nazwą transdermalny system antykoncepcyjny), tak jak wszystkie pozostałe środki hormonalne, można nabyć tylko na receptę.

Wystawia ją lekarz ginekolog po wcześniejszym wywiadzie, badaniu ginekologicznym, badaniu piersi, cytologii i pomiarze ciśnienia tętniczego krwi. Specjalista powinien także poddać kobietę badaniom laboratoryjnym, na podstawie których możliwa będzie ocena pracy układu krzepnięcia, czynności wątroby i stanu gospodarki węglowodanowej i lipidowej. 

Brak przeciwwskazań predysponuje do podjęcia stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Konieczne są wizyty kontrolne, a pierwsza z nich odbywa się 2 miesiące od momentu rozpoczęcia tej formy terapii hormonalnej. Kolejne wizyty mają zazwyczaj miejsce co 3-4 miesiące. Plastry antykoncepcyjne to nie jest najtańszy sposób zapobiegania ciąży. Cena za opakowanie z trzema plastrami waha się w granicach 50-90 złotych.

Zobacz także: Antykoncepcja hormonalna – jak działa, rodzaje, skutki uboczne, skuteczność

Plaster zbudowany jest z trzech warstw

Pierwszą (tzw. zabezpieczającą) zrywa się przed przylepieniem do skóry. Druga, która przylega do skóry, zawiera specjalny klej i hormony. Trzecia, zewnętrzna, zbudowana jest z poliestru, dzięki czemu ma właściwości wodoodporne i ochronne. W sprzedaży dostępne są rozmaite rodzaje plastrów antykoncepcyjnych, które różnią się dawką hormonów, walorami estetycznymi i ceną.

Zobacz film: 5 mitów na temat antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn

Skutki uboczne stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Objawy niepożądane stosowania plastrów antykoncepcyjnych zdarzają się rzadko, a mogą nimi być: 

  • miejscowe reakcje skórne, 
  • podrażnienia, 
  • ostuda (żółte plamy na twarzy), 
  • krwawienia niezwiązane z menstruacją, 
  • ból i tkliwość piersi, 
  • ból głowy, 
  • mdłości, wymioty, 
  • wzdęcia, 
  • nadwrażliwość na światło, 
  • przyrost masy ciała, 
  • zatrzymanie płynów w organizmie, 
  • wzrost apetytu, 
  • suchość pochwy
  • zaburzenia nastroju 
  • przetłuszczanie włosów.

Mogą pojawić się także silniejsze powikłania polekowe, takie jak: choroby układu krążenia (naczyń wieńcowych, zakrzepowa, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu), żółtaczka, zanik miesiączkowania, rak piersi.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych dotyczą kobiet o masie ciała powyżej 80 kilogramów, które mocno się pocą (wilgotna skóra powoduje odklejenie się plastrów), z nadciśnieniem tętniczym, zmagających się z chorobą nowotworową, schorzeniami wątroby, żylakami, chorobą niedokrwienną serca, niedokrwistością sierpowatą, zaburzeniami krzepnięcia, toczniem rumieniowatym, chorobą zatorowo-zakrzepową, cukrzycą, migreną, po 35 roku życia, palących papierosy, ciężarnych, po przebytym zawale i udarze mózgu, z chorobami układu sercowo-naczyniowego w wywiadzie rodzinnym i długotrwale unieruchomionych.

Jak działają plastry antykoncepcyjne?

Plaster antykoncepcyjny ma kształt kwadratu o rozmiarach 4,5 cm na 4,5 cm. Pierwszy plaster przykleja się podczas pierwszego dnia miesiączki bezpośrednio na skórę, która powinna być czysta, niepodrażniona, sucha i nieuszkodzona. 

Zalecanymi do umieszczenia plastra miejscami na ciele są podbrzusze, pośladki, zewnętrzne powierzchnie ramion, barki, przy czym nie wolno naklejać kolejnego plastra w tym samym miejscu, w którym był umieszczony poprzedni. 

Właściwości antykoncepcyjne plastra zapewnia jego cotygodniowa zmiana. Plaster powinno się przyklejać w tym samym dniu tygodnia i o tej samej porze. Podczas trwającego 28 dni cyklu kobieta powinna utrzymywać plastry przez 3 tygodnie, po których następuje 7 dni bez plastra. Jest to czas, kiedy następuje menstruacja. Po upływie tego okresu należy od nowa rozpocząć ich przyklejanie.

Zobacz także: Zastrzyk antykoncepcyjny: działanie, wady i zalety, zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn

Mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych przedstawia się następująco:
  • wykazują działanie antygonadotropowe na przysadkę mózgową, która przestaje stymulować jajniki do produkowania komórki jajowej,
  • utrudniają ruch plemników w drogach rodnych kobiety przez zmianę składu czopu śluzowego szyjki macicy,
  • utrudniają ruch rzęsek nabłonka wyścielającego ścianę jajowodów,
  • hamują proces jajeczkowania, czyli zatrzymują owulację oraz procesy wzrostowe zachodzące w błonie śluzowej macicy.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka.

Mierzona za pomocą wskaźnika Pearla wynosi 0,1-1,3. Wśród dodatkowych zalet tej metody antykoncepcyjnej wymienia się:

  • podawane za pomocą plastrów hormony nie trafiają do wątroby, a bezpośrednio do krwi, tzw. brak efektu pierwszego przejścia,
  • nie ma potrzeby ich codziennego przyjmowania,
  • zmniejszają dolegliwości towarzyszące menstruacji i zespołu napięcia przedmiesiączkowego,
  • nie zakłócają przebiegu aktu seksualnego,
  • bardzo dobry, odwracalny efekt antykoncepcyjny,
  • ich działania nie zakłócają zaburzenia pokarmowe, jak wymioty czy biegunki,
  • zmniejszają utratę krwi przy menstruacji,
  •  nie osłabiają libido,
  •  obniżają ryzyko ciąży pozamacicznej, zapalenia przydatków, rozwoju mięśniaków macicy, torbieli jajników, włókniaków piersi,
  • wykazują właściwości profilaktyczne wobec osteoporozy.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: StylowyMagazyn

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 09.05.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej