Kocanka jest dość mało znanym składnikiem w kosmetyce, co jest dziwne – jest łatwo dostępna, tania i ma szerokie działanie pielęgnacyjne. Oprócz olejku można stosować hydrolat z kwiatu kocanki. Destylacja kwiatu kocanki z pomocą pary wodnej sprawia, że można uzyskać dwie cenne substancje – olejek z kocanki i wodę kocankową (hydrolat).
Hydrolat z kocanki – składniki odżywcze
Kwiat kocanki to przede wszystkim doskonałe źródło flawonoidów. Substancje te pełnią rolę przeciwutleniaczy. Hydrolat z kwiatu kocanki zawiera ich bardzo dużą ilość, a ponadto: garbniki, karotenoidy, kumaryny i olejek eteryczny. W hydrolacie z kocanki znajduje się mnóstwo innych pożytecznych związków. Są to: glukozydy, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Każdy z tych składników ma zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.
Zobacz film i dowiedz się jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry:
Hydrolat z kocanki – działanie
Hydrolat z kocanki najlepiej działa na cerę naczynkową. Ma właściwości obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne. Jego używanie wpływa pozytywnie również na cerę wrażliwą i suchą, na której często pojawiają się podrażnienia. Hydrolat z kocanki łagodzi opuchliznę i likwiduje zasinienia. Doskonale sprawdzi się w przypadku kobiet mających problemy z „workami” pod oczami. Woda z kocanki podziała pozytywnie na niedoskonałości skóry w postaci wyprysków. Jej ważną funkcją jest również łagodzenie stanów zapalnych i absorbowanie bakterii i zanieczyszczeń. Działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wody kocankowej zostało potwierdzone naukowo. Hydrolat z kocanki najlepiej radzi sobie z grzybami, takimi jak Candida albicans i Mycobacterium phlei. Skutecznie likwiduje bakterie Staphyllococcus aureus.
Hydrolat z kwiatu kocanki przyśpiesza odnowę naskórka, przez co rany zabliźniają się i goją się szybciej. Flawonoidy zawarte w kocance działają antyoksydacyjnie. Flawonoidy są związkami, które hamują oksydazy, dzięki czemu nie dopuszczają do powstawania reaktywnych form tlenu. Ciekawy jest fakt, że hydrolat z kocanki doskonale działa na oparzenia słoneczne, natychmiast je łagodzi i sprawia, że skóra szybciej się odbudowuje.
Czytaj także: Czym jest kocanka piaskowa? Właściwości i zastosowanie rośliny
Hydrolat z kocanki – jak zrobić w domu?
Samodzielne zrobienie hydrolatu z kocanki jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w kwiaty. Mieszkając na wsi, można zdobyć je za darmo – wystarczy wybrać się na spacer i poszukać. Rosną najczęściej na terenach piaszczystych, na skrajach lasu i przy wiejskich drogach (tych mniej uczęszczanych – polnych). Hydrolat z kocanki można zrobić zarówno ze świeżych, jak i z suszonych kwiatów. Kwiatostan suszony jest dostępny w aptekach i sklepach z organicznymi kosmetykami. Jest niezwykle tani – za 100 g suszu płaci się 4–6 zł.
Składniki:
- Dwie łyżki kocanki.
- Szklanka gorącej, przegotowanej wody.
Do szklanki wsypuje się kwiaty kocanki, a następnie zalewa się je wrzątkiem. Należy przykryć napar, np. małym talerzykiem, i odczekać, aż się zaparzy, pozostawić do ostygnięcia. Kiedy napar już ostygnie, hydrolat jest gotowy. Można przelać go do buteleczki z atomizerem.
Hydrolat z kwiatu kocanki może być stosowany jako tonik do twarzy lub orzeźwiająca mgiełka. Należy przechowywać go w lodówce, a jego termin przydatności wynosi kilka tygodni. Można dodać go do domowej maseczki, użyć do włosów lub łagodzić nim stany zapalne skóry, skaleczenia lub drobne ranki. Schłodzony w lodówce, działa łagodząco na poparzenia słoneczne.