Hydrolat z kocanki – właściwości. Jak przygotować hydrolat z kwiatu kocanki?

 fotomem / Getty Images 

Kocanka występuje na terenie większości krajów europejskich, także w Turcji i na Syberii. Lubi szczególnie tereny piaszczyste – można spotkać ją na wydmach i nieużytkach. Hydrolat z kocanki zawiera wiele substancji odżywczych, pomocnych w pielęgnacji cery. Jest również przydatny w schorzeniach skóry, które są wynikiem nieprawidłowej przemiany materii. 

Kocanka jest dość mało znanym składnikiem w kosmetyce, co jest dziwne – jest łatwo dostępna, tania i ma szerokie działanie pielęgnacyjne. Oprócz olejku można stosować hydrolat z kwiatu kocanki. Destylacja kwiatu kocanki z pomocą pary wodnej sprawia, że można uzyskać dwie cenne substancje – olejek z kocanki i wodę kocankową (hydrolat).

Hydrolat z kocanki – składniki odżywcze

Kwiat kocanki to przede wszystkim doskonałe źródło flawonoidów. Substancje te pełnią rolę przeciwutleniaczy. Hydrolat z kwiatu kocanki zawiera ich bardzo dużą ilość, a ponadto: garbniki, karotenoidy, kumaryny i olejek eteryczny. W hydrolacie z kocanki znajduje się mnóstwo innych pożytecznych związków. Są to: glukozydy, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Każdy z tych składników ma zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.

Zobacz film i dowiedz się jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry:

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Hydrolat z kocanki – działanie

Hydrolat z kocanki najlepiej działa na cerę naczynkową. Ma właściwości obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne. Jego używanie wpływa pozytywnie również na cerę wrażliwą i suchą, na której często pojawiają się podrażnienia. Hydrolat z kocanki łagodzi opuchliznę i likwiduje zasinienia. Doskonale sprawdzi się w przypadku kobiet mających problemy z „workami” pod oczami. Woda z kocanki podziała pozytywnie na niedoskonałości skóry w postaci wyprysków. Jej ważną funkcją jest również łagodzenie stanów zapalnych i absorbowanie bakterii i zanieczyszczeń. Działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze wody kocankowej zostało potwierdzone naukowo. Hydrolat z kocanki najlepiej radzi sobie z grzybami, takimi jak Candida albicans i Mycobacterium phlei. Skutecznie likwiduje bakterie Staphyllococcus aureus.

Hydrolat z kwiatu kocanki przyśpiesza odnowę naskórka, przez co rany zabliźniają się i goją się szybciej. Flawonoidy zawarte w kocance działają antyoksydacyjnie. Flawonoidy są związkami, które hamują oksydazy, dzięki czemu nie dopuszczają do powstawania reaktywnych form tlenu. Ciekawy jest fakt, że hydrolat z kocanki doskonale działa na oparzenia słoneczne, natychmiast je łagodzi i sprawia, że skóra szybciej się odbudowuje.

Czytaj takżeCzym jest kocanka piaskowa? Właściwości i zastosowanie rośliny

Hydrolat z kocanki – jak zrobić w domu?

Samodzielne zrobienie hydrolatu z kocanki jest bardzo proste. Wystarczy zaopatrzyć się w kwiaty. Mieszkając na wsi, można zdobyć je za darmo – wystarczy wybrać się na spacer i poszukać. Rosną najczęściej na terenach piaszczystych, na skrajach lasu i przy wiejskich drogach (tych mniej uczęszczanych – polnych). Hydrolat z kocanki można zrobić zarówno ze świeżych, jak i z suszonych kwiatów. Kwiatostan suszony jest dostępny w aptekach i sklepach z organicznymi kosmetykami. Jest niezwykle tani – za 100 g suszu płaci się 4–6 zł.

Składniki:

  1. Dwie łyżki kocanki.
  2. Szklanka gorącej, przegotowanej wody.

Do szklanki wsypuje się kwiaty kocanki, a następnie zalewa się je wrzątkiem. Należy przykryć napar, np. małym talerzykiem, i odczekać, aż się zaparzy, pozostawić do ostygnięcia. Kiedy napar już ostygnie, hydrolat jest gotowy. Można przelać go do buteleczki z atomizerem.

Hydrolat z kwiatu kocanki może być stosowany jako tonik do twarzy lub orzeźwiająca mgiełka. Należy przechowywać go w lodówce, a jego termin przydatności wynosi kilka tygodni. Można dodać go do domowej maseczki, użyć do włosów lub łagodzić nim stany zapalne skóry, skaleczenia lub drobne ranki. Schłodzony w lodówce, działa łagodząco na poparzenia słoneczne.

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 10.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej