Homeostaza – czym jest, co na nią wpływa? Przykłady homeostazy organizmu

Fot: lassedesignen / stock.adobe.com

Homeostaza pozwala na zapewnienie równowagi organizmu w zmiennym środowisku. Mają na nią wpływ czynniki fizyczne, jak ciśnienie tętnicze bądź temperatura ciała. Bardzo istotne są też procesy psychiczne i rozwój w tej sferze.

Nie każdy wie, że ludzie żyją w środowisku, w którym warunki fizyko-chemiczne nie sprzyjają przeżyciu. Z tego powodu organizm jest od niego odgrodzony za pomocą skóry, płuc, nerek i przewodu pokarmowego.

Homeostaza – najważniejsze informacje

Homeostaza to zdolność utrzymywania równowagi w środowisku, w którym ciągle zachodzą procesy biologiczne. Polega ona na funkcjonowaniu przy najmniejszej ilości energii, jaką należy wykorzystać do przeżycia. Z reguły pojęcie homeostazy odnosi się do równowagi temperatury i płynów ustrojowych. Jednak dotyczy ona także kontrolowania poziomu związków chemicznych, ciśnienia osmotycznego, gazów oddechowych oraz ciśnienia tętniczego. Dzięki homeostazie organizm jest zaopatrywany w niezbędne składniki odżywcze: witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz pierwiastki. To one zapewniają funkcjonowanie. Utrzymanie równowagi organizmu jest skuteczne, kiedy wszystkie układy organizmu współdziałają.

Homeostaza – przykłady

Homeostazę umożliwiają mechanizmy dostosowawcze, które są oparte na sprzężeniu zwrotnym. Sprawia ono, że parametry są utrzymywane na prawidłowym poziomie. Przykładowo, w gorący dzień wysoka temperatura pobudza receptory znajdujące się w skórze do wydzielania potu, co ochładza naskórek i ciało. To jeden z fizjologicznych mechanizmów homeostazy, który działa też w drugą stronę, zwiększając częstotliwość skurczów mięśni, aby podwyższyć temperaturę organizmu.

Zobacz także: Osłabienie organizmu – objawy i zapobieganie uczuciu osłabienia

Istnieją też behawioralne mechanizmy pozwalające zachować równowagę, np. wychodzenie z cienia, kiedy jest za zimno. Wyróżnia się dwa rodzaje sprzężenia zwrotnego. Ujemne polega na tym, że bodziec wyzwalający jest hamowany, np. wzrost stężenia hormonów tarczycy T3 i T4 powoduje, że wydzielanie TSH (odpowiedzialnego za ich produkcję) jest zmniejszone. Natomiast sprzężenie zwrotne dodatnie pobudza bodziec wyzwalający. Zużywa ono jednak zbyt dużo energii, dlatego zachodzi rzadko.

Zaburzenia homeostazy organizmu

Zaburzenie dynamicznej równowagi organizmu, czyli homeostazy, mogą spowodować czynniki genetyczne lub nieprawidłowa budowa narządów. Negatywnie wpływają na nią także choroby wywoływane przez skażenie środowiska, drobnoustroje i pasożyty, a także niewłaściwa dieta i niezdrowy styl życia. Ten ostatni aspekt dotyczy m.in. nadmiernego stresu bądź zbyt małej ilości ruchu.

Homeostaza glukozy

Homeostaza glukozy obejmuje dostarczanie pokarmu i przetwarzanie go na energię. Wyróżnia się trzy okresy zachodzące w trakcie tego procesu: stan sytości, stan pomiędzy posiłkami i stan głodzenia. Stan sytości obejmuje 4 godziny po zjedzeniu posiłku. Dochodzi wtedy do wzrostu poziomu glukozy, która pobudza produkcję insuliny w komórkach beta trzustki. Glukoza jest dostarczana do mózgu w postaci energii. Wychwytują ją także komórki tłuszczowe i mięśniowe. W kolejnym etapie, czyli stanie pomiędzy posiłkami trwającym od 4 do 12 godzin po posiłku, dochodzi do rozpadu glikogenu znajdującego się w wątrobie. Dzięki niemu cukier może być dostarczany do mózgu nawet przez 24 godzin. W tym czasie dochodzi też do rozpadu trójglicerydów w tkance tłuszczowej.

Kwasy tłuszczowe są wykorzystywane w postaci energii przez wątrobę i mięśnie. Mięśnie, dzięki wysokiemu stężeniu glukagonu i insuliny, mogą też czerpać z własnych zapasów glikogenu energię niezbędną do pracy. W ostatnim etapie, czyli w stanie głodzenia, wyczerpują się zapasy glikogenu w wątrobie. To zmusza organizm do znalezienia innych substancji, które podniosą poziom glukozy i dostarczą energii. Glukagon i kortyzol sprawiają, że w mięśniach na skutek rozpadu białek uwalniają się aminokwasy. Z tkanki tłuszczowej pobierany jest glicerol. Te dwa składniki są wykorzystywane do produkcji glukozy w wątrobie. Jest ona dostarczana do mózgu.

Kwasy tłuszczowe pochodzące z trójglicerydów są używane przez wątrobę do wyprodukowania ciał ketonowych. Służą one jako źródła energii dla mózgu i tkanek obwodowych. W stanie głodzenia, który przekracza 16 dni rozpad mięśni zostaje spowolniony. W tym czasie korzystają jedynie z kwasów tłuszczowych, natomiast mózg do produkcji energii zużywa głównie ciała ketonowe.

Zobacz także: Osobowość unikająca - przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń osobowości lękliwej

Homeostaza psychiczna

Zdrowy człowiek powinien mieć pełną homeostazę biologiczno-psychiczną, gdyż potrzeby fizjologiczne bezpośrednio wpływają na zdrowie psychiczne, a nawet osobowość. Infekcje, zatrucia oraz urazy i wrodzone wady bądź zaburzenia genetyczne negatywnie działają na równowagę organizmu. Złe samopoczucie na zasadzie sprzężenia zwrotnego niekorzystnie wpływa na psychikę, a osłabiona kondycja psychiczna – na zdrowie fizyczne. Zaburzona homeostaza psychiczna może wynikać z niskiego poziomu wykształcenia lub zahamowania rozwoju świadomości. Do rozwoju nie dochodzi np. z powodu nieznajomości zasad ewolucji psychiki, własnych tendencji i nawyków, które ograniczają rozwój lub z niskiego poziomu życia, również w sferze materialnej. Na zahamowanie rozwoju psychicznego u osób w średnim wieku wpływa też osobowość wycofująca bądź nagromadzenie negatywnych emocji.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej