Histeroskopia - rodzaje, wskazania, przygotowania, zabieg, rekonwalescencja

Fot: Lydie / fotolia.com

Histeroskopia jest nazywana również wziernikowaniem macicy. Pomaga ustalić ilość i wielkość zmian patologicznych w obrębie szyjki i jamy narządów rodnych kobiety. W trakcie histeroskopii operacyjnej możliwe jest również usunięcie niektórych zmian.

Macica jest narządem rozrodczym, w którego skład wchodzą mięśnie gładkie oraz tkanka łączna. Wewnętrzną warstwę ścian macicy stanowi błona, tzw. endometrium.

Histeroskopia diagnostyczna - co to jest?

Histeroskopia diagnostyczna jest rodzajem badania ginekologicznego, w trakcie którego lekarz ogląda błonę oraz ściany macicy. Lekarz może skierować kobietę na badanie histeroskopowe, kiedy w trakcie wizyty u ginekologa lub USG narządów rodnych nie można dostrzec zmian, lub gdy nie jest w stanie ich dobrze uwidocznić i określić ich charakteru. Ginekolog podczas histeroskopii diagnostycznej może zobaczyć bardzo małe polipy, guzki, mięśniaki, zrosty oraz guzy nowotworowe. W niektórych przypadkach pobierany jest również wycinek błony do badania histopatologicznego, na podstawie którego oceniany jest materiał cytologiczny znajdujący się w tkankach. Zabieg trwa około 30 minut, najczęściej wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu zabiegu kobieta jest dość szybko wypisywana do domu, jednak nie powinna wykonywać żadnego wysiłku fizycznego, brać gorących kąpieli oraz unikać współżycia seksualnego przez jedną dobę, ponieważ może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. Po 2- 3 dniach odczuwania dyskomfortu ból brzucha oraz krwawienie powinno ustąpić.

Do czego służy histeroskop?

Histeroskop jest to specjalne narzędzie zbudowane z dwóch części. Pierwsza z nich to rękojeść, za pomocą której lekarz może sterować urządzeniem. Drugim elementem histeroskopu jest wąska tulejka mająca ok. 30 cm. Na rękojeści są umiejscowione pokrętła służące do nakierowywania światła, a także dwutlenku węgla, dzięki któremu ściany macicy delikatnie się rozszerzają. W trakcie badania lekarz podłącza histeroskop do monitora, na którym lepiej widoczne są zmiany patologiczne w obrębie macicy. W tulejce znajduje się niewielka kamerka, latarka oraz przewód wtłaczający dwutlenek węgla do macicy. Do tulejki można również włożyć miniaturowe szczypce, które służą do pobierania materiału do badania histopatologicznego. Natomiast do histeroskopii operacyjnej jest wykorzystywany histeroskop o większej średnicy, a zmiany patologiczne są usuwane za pomocą resektoskopu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kobiecym układzie rozrodczym:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Histeroskopia - jak się przygotować?

Przygotowania do histeroskopii operacyjnej rozpoczynają się od dwóch do czterech tygodni przed datą planowanego zabiegu. Lekarz prowadzący zapisuje pacjentce leki hormonalne wpływające na endometrium. Przed histeroskopią operacyjną może być także wykonane badanie cytologiczne, a także badanie czystości pochwy. Sześć godzin przed zabiegiem nie wolno pić ani jeść. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj pierwszego dnia cyklu po zakończonej miesiączce. W trakcie operacji lekarz podaje pacjentce znieczulenie ogólne. Kobieta po zabiegu może wyjść ze szpitala po 3-4 godzinach, choć w niektórych przypadkach zostaje również na obserwacji, szczególnie jeśli zabieg wykonywano w znieczuleniu ogólnym.

Histeroskopia diagnostyczna - wskazania

Badaniu histeroskopowemu diagnostycznemu są poddawane kobiety, które:

  • krwawią pomiędzy miesiączkami bez ustalonej przyczyny,
  • nie mogą zajść w ciąży,
  • mają trudności z donoszeniem ciąży,
  • mają podejrzenie źle zbudowanej macicy,
  • mogą mieć przerwaną błonę macicy,
  • mają zrosty wewnątrzmaciczne.

Histeroskopia operacyjna - na czym polega?

Histeroskopia operacyjna jest zabiegiem małoinwazyjnym wykonywanym po histeroskopii diagnostycznej, w trakcie której zostały wykryte:

  • polipy endometrialne,
  • mięśniaki podśluzówkowe,
  • zrosty wewnątrzmaciczne,
  • wady macicy (np. usunięcie przegrody macicy).

Histeroskopia operacyjna - powikłania

Powikłania po histeroskopii operacyjnej zdarzają się bardzo rzadko. Ryzyko jest większe w przypadku usuwania dużych zmian patologicznych, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu. Do powikłań można zaliczyć:

Pęknięcie macicy w trakcie histeroskopii może spowodować konieczność otwarcia jamy brzusznej lub interwencji laparoskopowej. Jednak powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, a histeroskopia jest jednym z najbardziej cenionych badań i zabiegów ginekologicznych zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentki.

Współżycie i ciąża po histeroskopii

Po histeroskopii operacyjnej warto odczekać kilka (2-3) tygodni ze współżyciem, ponieważ wzrasta ryzyko zakażenia. W ciążę można spróbować zajść po dwóch pełnych cyklach. Przed ponownym rozpoczęciem współżycia warto się również zgłosić do ginekologa, który sprawdzi proces gojenia się ran wewnątrz dróg rodnych.

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej