Hipokryta – kto to jest? Jakie cechy ma hipokryta?

Fot: Gearstd / gettyimages.com

Hipokryta to osoba, która nie budzi pozytywnych emocji. Kojarzy się z udawaniem i oszukiwaniem. Hipokryta bardzo często nie ma też własnego zdania i swoją opinię bardzo często dostosowuje do sytuacji tak, aby jak najwięcej na tym zyskać. Jakie jeszcze cechy ma hipokryta?

Hipokryta to określenie, które wywodzi się od greckiego słowa, "hypokrisis", czyli udawanie. Osoba, do której pasuje ten termin co innego mówi i co innego robi. Potrafi doskonale odnaleźć się każdej sytuacji. Z łatwością rozpoznaje po czyjej stronie stanąć, z kim się przyjaźnić, aby zyskać coś dla siebie i osiągnąć z góry założony cel.

Hipokryta – jakie ma cechy?

Na miano hipokryty zasługuje osoba, która np. wyznaje określone zasady moralne, ale tak naprawdę wcale nie kieruje się nimi w codziennym życiu. Takie postępowanie ma służyć nie tylko pokazaniu się z lepszej strony, ale bardzo często jest sposobem na poprawienie swojej pozycji i osiągniecie celu. Co ciekawe, bardzo często zdarza się, że hipokryta jest tak przekonujący, że uznawany jest w towarzystwie za wzór wszelkich cnót i ktoś godny naśladowania.

Jedną z bardziej charakterystycznych cech hipokryty jest pouczanie. Lubi wytykać innym błędy i krytykować ich zachowanie, mimo że sam tak naprawdę nie stosuje się do głoszonych przez siebie zasad.

Hipokryta nigdy nie przyznaje się do winy. Jeśli ktoś wytknie mu błąd z całą pewnością wyprze się wszystkiego i zwali winę na kogoś innego. Hipokryta nigdy też nie bierze odpowiedzialności za swoje działania. Jest w stanie tak zmanipulować otoczenie, aby stanęło po jego stronie i przyznało mu rację.

Zobacz także: Co to jest mitomania? Przyczyny i leczenie patologicznego kłamstw

Hipokryta lubi kreować się na kogoś z dużą wiedzą, oczytanego i bardzo doświadczonego. Niestety w ogromnej większości przypadków po prostu udaje. Hipokryta gotowy jest zrobić bardzo wiele, aby zaskarbić sobie przychylność, szczególnie tych osób, które mogą pomóc mu, np. w zrobieniu kariery czy dostaniu awansu.

Osoba, która jest hipokrytą bardzo lubi plotki i obgadywanie innych ludzi. Lubi wiedzieć, co dzieje się w jej najbliższym otoczeniu, czy to w rodzinie czy w pracy. Co gorsza zdobyte informacje hipokryta potrafi wykorzystać tak, aby działały na jego korzyść, kiedy będzie musiał się bronić. Dlatego, trzeba bardzo uważać na to, co mówi się w obecności hipokryty. Każda nawet pozornie błaha informacja może zostać później przez niego wykorzystana.

Zobacz film i dowiedz się w jakim stopniu emocje determinują nasze życie i decyzje:

Zobacz film: Jak duży wpływ na nasze zdrowie mają emocje? Źródło: Dzień Dobry TVN

Hipokryta – jakie korzyści daje taka postawa?

Mimo że bycie hipokrytą ma bardzo nieprzyjemne konotacje, to niestety taka umiejętność czasem po prostu ułatwia życie. Każdemu z nas – np. dla świętego spokoju – zdarza się powiedzieć, coś co druga strona chce usłyszeć i przy okazji ugrać na tym coś dla siebie.

Warto zaznaczyć, że dzięki szeroko rozumianej elastyczności hipokryta potrafi niemal z każdym znaleźć wspólny język, dzięki czemu cieszy się też dużą sympatią i nierzadko – zaufaniem. Te wszystkie cechy sprawiają, że z łatwością osiąga swoje cele. Ogromną zaletą hipokryty jest to, że nigdy nie wchodzi z nikim w otwarty konflikt, unika też konfrontacji. Doskonale odnajduje się biznesie, polityce czy też w dużych korporacjach, gdzie umiejętność łatwego dostosowywania się do sytuacji bywa bardzo pomocna.

Zobacz także: Terapia poznawczo-behawioralna - założenia, przebieg, wady i zalety

Hipokryta – czy taka osoba powinna być leczona?

Każdemu z nas czasem zdarza się udawać, nie powiedzieć komuś prawdy lub nagiąć swoje zasady. Podobnie jak robi to hipokryta. Jednak takie pojedyncze czy sporadyczne sytuacje nie robią z nas nałogowych oszustów czy kłamców i nie wymagają konsultacji ze specjalistą. Takiej pomocy będą wymagały te osoby, które ciągle kogoś udają lub swoim postępowaniem krzywdzą innych. Niestety próby namówienia hipokryty na leczenie zazwyczaj mają opłakane skutki. Hipokryta nie widzi nic złego w swoim zachowaniu, nie widzi w nim źródła problemów i co najważniejsze w ogóle nie ma ochoty się zmieniać. Tym samym dopóki nie zmieni on swojego nastawienia i podejścia do ludzi – najlepiej ograniczyć z nim kontakty do niezbędnego minimum lub jeśli to możliwe zupełnie schodzić mu z drogi.

Zobacz także: Perfekcyjny melancholik – charakterystyka. Melancholik w pracy i w związku

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 04.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mariobros 10.08.2019r.

Leczenie z hipokryzji. Dobre. To podobnie jakby spróbować wyleczyć z kłamstwa, chciwości, chamstwa, cwaniactwa, arogancji , pychy, zazdrości itp. Tu potrzeba lekarza duszy...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej