Hip thrust - podstawowe ćwiczenie na pośladki. Jak wykonać?

Fot: Getty Images -Nikolas_jkd

Hip thrust to świetne ćwiczenie na pośladki. Angażuje mięśnie pośladków, zatem osoby, które nie chcą ćwiczyć innych mięśni, np. ud, mogą je wykonywać bez obaw. Jak wykonać hip thrust?

Hip thrust to ćwiczenie, które świetnie kształtuje mięsień pośladkowy wielki. Polega ono, mówiąc w skrócie, na wypychaniu bioder z uniesionymi plecami. Można je wykonywać w kilku wariantach, także z obciążeniem.

Hip thrust angażuje tylko mięśnie pośladków, także osoby, które nie chcą rozwijać mięśni czworogłowych ud mogą go wykonywać bez obaw.

Warto wiedzieć: Masaż pośladków – na czym polegają wybrane rodzaje? Efekty masowania pośladków

Hip thrust polega na wyproście w stawie biodrowym, przez co angażuje 70-87% mięśni pośladkowych. Ćwiczenie w fazie opuszczania bioder rozciąga pośladki, a w fazie ich unoszenia - dopina pośladki.

Hip thrust nie obciąża też odcinka lędźwiowego kręgosłupa, co jest bardzo ważne dla osób z problemami z kręgosłupem.

W wykonaniu hip thrust ważna jest pozycja - tułów należy oprzeć o ławeczkę lub krzesło pod kątem 45 stopni do podłoża, ręce należy trzymać przy tułowiu.

Palce stóp skieruj na zewnątrz, nogi ugnij w kolanach, rozstaw szeroko, a głowę unieś do góry i patrz przed siebie. Nie odchylaj głowy do tyłu, bo mięśnie będą mniej napięte.

W pierwszej kolejności spinamy mięśnie brzucha i mięśnie pośladkowe. Następnie wyprostuj biodra do końca, mocno spinając pośladki. Tułów powinien znajdować się w pozycji równoległej do podłoża. Opuść ciało do pozycji wyjściowej, cały czas utrzymując napięcie w pośladkach.

Hip thrust można wykonywać z obciążeniem, co jeszcze bardziej wzmocni pracę mięśni pośladków. Można je wykonywać zarówno ze sztangą, jak i kettlebellem. Ciężarn należy jednak podnosić nie dolnym odcinkiem grzbietu, a za pomocą pośladków. 

Jest także opcja wykonywania hip thrust w wersji z jedną nogą - zamiast dwóch nóg ugiętych w kolanach, jedną trzymamy wyprostowaną. Należy unieść wyprostowaną nogę do góry i powrócić do pozycji wyjściowej. 

Hhip thrust powinno się powtarzać po 15 razy w 3 seriach. W wersji z jedną nogą - po 3 serie na każdą stronę.

Łatwiejszym nieco ćwiczeniem od hip thrust jest glute bridge. Polega ono na tym, że biodra wypycha się do góry, ale z plecami opartymi nie o ławeczkę, tylko o podłoże, leżąc na ziemi. To ćwiczenie nie wymaga aż takiej pracy od pośladków. Również można je wykonywać z obciążeniem czy jedną nogą uniesioną ku górze.

Zobacz film: Domowe ćwiczenia na jędrne pośladki Źródło: Klinika urody

Data aktualizacji: 27.05.2020,
Opublikowano: 06.12.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej