Hemodynamika serca – rola w ogólnoustrojowym krążeniu krwi 

Fot. Razvan25 / Getty Images

Hemodynamika serca to ogół jego mechanicznej czynności, która ma zapewnić prawidłowe krążenie krwi. Najczęściej upośledzane jest ono przez wady rozwojowe i nabyte, niewłaściwą kurczliwość mięśnia sercowego albo zaburzenia rytmu. 

Hemodynamika serca to jego czynność związana z przepompowywaniem krwi. Skomplikowany mechanizm skurczu serca pozwala na zapewnienie ukrwienia narządów ciała oraz wymiany gazowej w płucach.

Budowa serca człowieka

Serce człowieka położone jest w środkowej części klatki piersiowej. Zbudowane jest z dwóch przedsionków i dwóch komór. Tworzą one dwie oddzielone od siebie przegrodą części, zwyczajowo zwane prawym i lewym sercem. Lewy przedsionek jest zasilany krwią z czterech żył płucnych i przepompowuje ją do lewej komory. Stamtąd krew dostaje się do tętnicy głównej – aorty – i trafia do wszystkich narządów ciała.

Prawa połowa serca zbiera krew z żył głównych – dolnej i górnej. Przez prawy przedsionek i komorę dociera ona do pnia płucnego, którego gałęzie zasilają płuca. W nich zachodzi wymiana gazowa: do znajdującego się w płucach powietrza przedostaje się nadmiar dwutlenku węgla, a do czerwonych krwinek trafia tlen, który dalej transportowany jest do lewej części serca i narządów.

Charakterystycznymi elementami serca są zastawki – błoniaste struktury, które zapobiegają cofaniu się krwi podczas rozkurczu przedsionków i komór. Po lewej stronie są to odpowiednio zastawki: dwudzielna (przedsionkowo-komorowa lewa, mitralna) oraz aortalna, po stronie prawej – trójdzielna (przedsionkowo-komorowa prawa) i zastawka pnia płucnego.

W czasie skurczu przedsionka lub komory płatki zastawki (znajdującej się w otworze wylotowym danej przestrzeni serca) rozchylają się i pozwalają na przepływ krwi. W trakcie rozkurczu – napinają się i zamykają otwór, nie pozwalając krwi cofać się do przestrzeni, z której przed chwilą wypłynęła. Płatki zastawek przedsionkowo-komorowych są przytrzymywane przez struny ścięgniste, które znajdują się w komorach. Zapobiegają one niepożądanemu wywijaniu się płatków pod wpływem ciśnienia krwi.

Zobacz, jakie są nietypowe objawy zawału serca u kobiet:

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Podstawowe parametry hemodynamiczne serca

Badania hemodynamiczne serca zmierzają do określenia efektywności mechanicznej czynności skurczowej. Dzięki temu można stwierdzić, czy krążenie chorego jest wydolne i jaki jest stopień zaawansowania ewentualnych zmian chorobowych.

Dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia niezbędne jest przepompowywanie przez serce prawidłowej ilości krwi. Określa się ją za pomocą dwóch następujących wskaźników:

  • objętość wyrzutowa serca – określająca ilość krwi, która przedostaje się do aorty (lub pnia płucnego) podczas jednego skurczu serca,
  • pojemność minutowa (inaczej – minutowy rzut serca) – ilość krwi wypompowana z komory w czasie jednej minuty (stanowi iloczyn pojemności wyrzutowej i ilości skurczów w ciągu minuty).

Aby ocenić, czy ta druga wartość jest wystarczająca do zapewnienia prawidłowego ukrwienia narządów obwodowych, oblicza się tzw. wskaźnik sercowy, czyli pojemność wyrzutową przypadającą na 1 m2 powierzchni ciała badanej osoby.

Bezpośredniej oceny efektywności pracy serca dokonuje się, mierząc dodatkowo pojemność końcoworozkurczową (późnorozkurczową) – ilość krwi znajdującą się w komorze w fazie pełnego rozkurczu, czyli całkowitego napełnienia. Znając tę wartość, można obliczyć, jaki procent krwi został w czasie skurczu wypompowany do naczyń. Wskaźnik ten nazywany jest frakcją wyrzutową i u zdrowych osób nie powinien być mniejszy niż 70%.

Co wiesz o układzie krążenia? Sprawdź się w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Metody badania hemodynamiki serca

Podstawową, nieinwazyjną metodą badania hemodynamiki jest echokardiografia – badanie ultrasonograficzne serca. Pozwala ono na ocenę wielkości, grubości mięśniówki poszczególnych przedsionków i komór, ruchu zastawek i ścian serca. Dodatkowo można oszacować ilość krwi znajdującą się w nim w różnych fazach skurczu. Dzięki temu wylicza się opisane powyżej wskaźniki hemodynamiczne.

Zastosowanie w czasie badania USG przystawki dopplerowskiej pozwala na określenie kierunku i prędkości krwi w różnych punktach serca oraz wyliczanie jej objętości, co ułatwia ocenę wyników.

Mechaniczną czynność serca można ocenić również podczas cewnikowania serca, kiedy przez dren wprowadzony do odpowiedniego przedsionka lub komory podaje się substancję kontrastową, a następnie w czasie rzeczywistym obserwuje się (za pomocą aparatu rentgenowskiego lub tomografu komputerowego), jak kurczy się serce i jak przepływa oznaczona kontrastem krew. W przypadku tego typu badań wyliczenie wskaźników hemodynamicznych jest często mniej dokładne niż w przypadku USG.

Przyczyny zaburzeń hemodynamiki serca

Najczęściej spotykane procesy chorobowe, które mogą być przyczyną zaburzeń hemodynamiki serca, to:

  • zaburzenia rytmu (powodujące często niedostateczne wypełnianie się komór krwią albo zwolnienie pracy serca),
  • wady zastawek – niedomykalność lub zwężenie,
  • zaburzenie kurczliwości ściany komór z powodu istnienia świeżej martwicy lub blizny pozawałowej,
  • znaczące nadciśnienie tętnicze lub nadciśnienie płucne,
  • wady rozwojowe.

Na poprawę hemodynamiki często ma wpływ właściwa farmakoterapia – stosowanie preparatów antyarytmicznych, zwiększających siłę lub częstość skurczów serca, obniżających ciśnienie (hipotensyjnych). W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie interwencyjne. Dlatego chorzy z upośledzeniem krążenia o pochodzeniu sercowym (wynikającym z zaburzeń hemodynamiki) powinni pozostawać pod stałą opieką specjalistyczną. 

Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 17.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej