Hatha joga – ćwiczenia w domu. Hatha joga a odchudzanie – jaki ma wpływ? 

Fot.: fizkes / stock.adobe.com

Hatha joga jest starą tradycją indyjskiej jogi, która obejmuje ćwiczenia fizyczne i oddechowe. Cechami charakterystycznymi tego rodzaju jogi jest to, że bazuje ona na trzech kluczowych elementach: asanie, kriji (procesy oczyszczające ciało) i pranajamie (sposób na kontrolowanie oddechu). 

Na forach internetowych dotyczących różnych odmian jogi często pojawiają się pytania w stylu: „hatha joga co to jest?” i „czym różni się hatha joga od jej klasycznej odmiany”? Podstawowa różnica między klasyczną jogą, a hatha jogą dotyczy nacisku kładzionego na metafizykę. W tym drugim przypadku metafizyka schodzi na drugi plan, a główny nacisk jest kładziony na praktyki ezoteryczne i fizyczne. Istnieje jednak też wiele podobieństw, jak chociażby praktykowanie nakazów i zakazów moralnych oraz dążenie do osiągnięcia stanu głębokiej medytacji.

Hatha joga dla wszystkich czy tylko dla nielicznych?

Hatha joga jest dosyć specyficznym rodzajem aktywności fizycznej i dlatego wiele osób zastanawia się, czy istnieją przeciwwskazania do jej praktykowania. Tak jak większość odmian jogi, tak i ta nie jest dużym obciążeniem ciała i dlatego uważa się, że hatha joga jest dla wszystkich. Osoby mające problemy zdrowotne powinny jednak skonsultować się z lekarzem, którego opinia powinna być decydująca. Może się bowiem okazać, że w niektórych przypadkach konieczne może być małe zmodyfikowanie zajęć z hatha jogi i dostosowanie ich do indywidualnych możliwości.

Uprawianie hatha jogi może przynieść więcej korzyści zdrowotnych aniżeli problemów. Taka forma aktywności poprawia zarówno ogólne samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Pozytywy wynikające z uprawiania hatha jogi:

  • regulacja pracy serca,
  • regulacja ciśnienia krwi,
  • zmniejszenie napięcia w mięśniach,
  • odprężenie i relaks (uzyskanie komfortu psychicznego),
  • zniwelowanie asymetrii ciała,
  • poprawa ogólnej sprawności ciała,
  • obniżenie poziomu stresu,
  • zwiększenie pojemności wdechowej,
  • w przypadku kobiet regulowanie zaburzeń cykli miesiączkowych,
  • zwalczanie bólu głowy,
  • profilaktyka w korekcji wad postawy ciała,
  • poprawa przemiany materii,
  • zapobieganie osteoporozie i zwyrodnieniom ciała.

Warto przy tym podkreślić, że to nie jedyne korzyści wynikające z uprawiania hatha jogi. Jest ona również pomocna w leczeniu niektórych chorób, m.in. nerwicy czy depresji. Ponadto hatha joga w połączeniu ze zbilansowaną dietą pomaga w odchudzaniu. Wprawdzie efekty nie będą widoczne w ciągu kilkunastu dni, ale systematyczne treningi powinny pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej.

Hatha joga: ćwiczenia dla początkujących

Hatha joga dla początkujących wcale nie oznacza, że jest łatwa w wykonaniu. Osobom, które nigdy wcześniej nie miały styczności z jogą poleca się skorzystanie z pomocy kogoś doświadczonego lub zapisanie się na zorganizowane zajęcia. One powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, którzy w odpowiedni sposób wdrożą w tajniki hatha jogi osoby początkujące. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez niedoświadczone osoby jest wykonywanie ćwiczeń hatha jogi na podstawie wiedzy uzyskanej z książek lub internetu. Pozornie może się bowiem wydawać, że wykonywane ćwiczenia są prawidłowe, ale w takich przypadkach nigdy nie można mieć pewności, czy ułożenie ciała jest odpowiednie lub czy napinane są odpowiednie partie ciała. Tego rodzaju zajęcia powinny odbywać się pod czujnym okiem trenera, który odpowiednio szybko jest w stanie skorygować ewentualne błędy.

Ci, którzy już wcześniej mieli styczność z jogą, mogą spróbować wykonywać ćwiczenia hatha jogi w domu. Lista zajęć, które można wykonywać w ramach tej odmiany jogi jest długa. Poniżej przykładowe pozycje hatha joga – ćwiczenia dla początkujących (hatha joga asany), którzy mieli już styczność z jogą wraz z ich przeznaczeniem:

  • pozycja wieża (parsvottanasana) – rozciąga i wydłuża kręgosłup, korzystnie działa na jego dolny odcinek oraz wzmacnia mięśnie kończyn dolnych,
  • pozycja drzewo (vrikszasana) – wzmacnia mięśnie grzbietu i kończyn dolnych, rozluźnia mięśnie kręgosłupa i korzystnie wpływa na kształtowanie równowagi,
  • pozycja namiot (prasarita padottanasana) – wpływa rozluźniająco na mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, wzmacnia mięśnie nóg, wydłuża i odciąża kręgosłup,
  • pozycja góra (tadasana) – wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha i rozluźnia mięśnie krótkie kręgosłupa,
  • pozycja siad japoński (vadżrasana) – ułatwia oddychanie poprzez uwypuklenie klatki piersiowej, rozciąga prostowniki stopy i mięśnie czworogłowe ud, wzmacnia mięśnie grzbietu,
  • pozycja kij (dandasana) – poza wydłużaniem kręgosłupa i wzmacnianiem mięśni grzbietu ta pozycja korzystnie wpływa na rozciąganie ścięgien podkolanowych i tylne mięśnie ud,
  • pozycja motylek (baddha-konasana) – zwiększa ruchomość stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie grzbietu i wydłuża kręgosłup, spinuje stopę.

Powyższe pozycje są tylko przykładowymi, jakie można wykonywać w ramach hatha jogi. Dokładny schemat zajęć powinien zostać dopasowany do indywidualnych możliwości w konsultacji z nauczycielem jogi. 

Zobacz film: Czym różni się ciało jogina od ciała przeciętnego człowieka? Źródło: DeFacto TTV

Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 09.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej