Haluksy – jak zapobiec operacji?

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Haluks (paluch koślawy) jest to deformacja stóp, polegająca na nienaturalnym kierowaniu się palucha na pozostałe palce. W wyniku tego pojawia się wystająca i zaczerwieniona narośl, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też sprawia ból. Dla wielu kobiet ostatecznością jest operacja, ale istnieją skuteczne terapie, które mogą temu zapobiec. 

Chociaż wiele osób uważa, że dziedziczymy paluch koślawy, to nie jest to do końca prawda. Dziedziczymy predyspozycje do jego powstawania. Wrodzone skłonności sprzyjające powstawaniu tzw. haluksów to np. stopa Mortona, stopa pronacyjna (rotująca nadmiernie do wewnątrz) czy hipermobilność, czyli nadmierna ruchomość stawów.

– wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka i ortopodolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Sprzyjającym czynnikiem powstawaniu haluksów jest noszenie nieprawidłowego obuwia, czyli buty z wąskim noskiem czy wysokie obcasy. 

Stopa w bucie na wysokim obcasie ustawia się w zgięciu podeszwowym, co prowadzi do nadmiernego obciążenia przodostopia. Dla przykładu, obcas o wysokości 7,5 cm zwiększa obciążenie przodostopia aż o 76% w stosunku do naturalnego ułożenia stopy!

 – przestrzega dr Joanna Stodolna-Tukendorf.

Jak leczyć haluksy?

Przede wszystkim warto zapobiegać. Jeśli wiemy, że mamy skłonności do powstawania haluksów lub już odczuwamy pierwsze dolegliwości bólowe warto zbadać stopy w gabinecie podologii ortopedycznej. Ortopodolog po zbadaniu stóp na urządzeniach diagnostycznych będzie mógł dobrać najskuteczniejszą terapię, która ustrzeże przed paluchem koślawym.

Warto pamiętać, że bagatelizowanie problemu i nieleczenie wady stóp może niekorzystanie oddziaływać na kolana, biodra czy kręgosłup. Często paluchowi koślawemu towarzyszy płaskostopie poprzeczne (powoduje rozszerzenie stopy) i prowadzi do powstawania trudnych do wyleczenia odcisków i modzeli.

  • Odpowiednie obuwie

Warto zwracać uwagę na obuwie, w którym chodzimy na co dzień. Najlepiej zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie i wąskimi noskami. Jeśli jednak jest absolutnie obowiązkowy elementem dress code’u, warto pomyśleć o ultracienkich wkładkach ortopedycznych. 

Są one wykonywane z myślą o eleganckich butach. Chociaż nie spełniają swojego zadania w 100%, pozwalają częściowo skorygować pracę stóp w tak nienaturalnej dla nich pozycji.

 – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica.

Zobacz film: Haluksy a dobór obuwia. Źródło: 36,6

  • Indywidualne wkładki ortopedyczne

Indywidualne wkładki korygujące – zaprojektowane i wykonane na podstawie kompleksowego badania dla każdego pacjenta i stopy oddzielnie, nie podpierają biernie stopy, lecz stymulują ją do prawidłowej pracy. Ich codzienne noszenie, w połączeniu z systematycznym wykonywaniem ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, może uchronić pacjenta przed koniecznością przeprowadzenia operacji.

  • Kinesiotaping

Elastyczne taśmy utrzymują palucha w jego prawidłowej osi i stymulują do pracy mięśnie odpowiedzialne za jego odwodzenie. Muszą być jednak odpowiednio założone. Fizjoterapeuta uczy pacjenta robić to samodzielnie. W tape’ach można chodzić przez cały dzień, a także uprawiać w nich sport.

  • Terapia manualna

Terapia manualna palucha koślawego łączy w sobie elementy wielu metod terapeutycznych, jak techniki mobilizacji stawów czy powięzi. Najistotniejszy jest jednak fakt, że terapia nie skupia się wyłącznie na stopie, a opiera się na analizie całego narządu ruchu. Terapia manualna koślawości paluchów polega na systematycznych indywidualnych sesjach terapeutycznych połączonych z pracą pacjenta w domu według uzyskanych zaleceń.

Warto przeczytać: Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

Zobacz film: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 08.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej