Halluksy – objawy, leczenie, operacja

Fot: Robert Przybysz / fotolia.com

Halluksy to deformacja stawów stóp, która powoduje ból i utrudnia chodzenie. Objawy może złagodzić aparat na halluksy. W przypadku zaawansowanych zmian niezbędna jest operacja, podczas której lekarz usuwa halluksy i przywraca kościom stopy prawidłowe ułożenie.

Halluksy (Haluks, paluch koślawy) to choroba zwyrodnieniowa, która powoduje ból i trudności w chodzeniu. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, gdyż do powstania palucha koślawego przyczynia się chodzenie na wysokich obcasach. Schorzenie utrudnia normalne funkcjonowanie, ponieważ pogarsza wytrzymałość struktur stabilizujących stopę i przyczynia się do nadmiernego przeciążenia wewnętrznej krawędzi stopy. W niewielkich zmianach wystarczy stosować specjalny aparat, ale przy bardziej zaawansowanych zmianach niezbędna jest operacja usuwająca halluksy. Do wystąpienia palucha koślawego przyczyniają się również predyspozycje genetyczne.

Objawy halluksów

Objawy halluksów są dość charakterystyczne, a mimo to pacjenci często trafiają do lekarza, dopiero gdy zmiany są mocno zaawansowane i wymagają leczenia operacyjnego. Pierwszym objawem wskazującym na pojawienie się halluksów jest ból stóp, który nie ustępuje w czasie spoczynku. O rozwoju zwyrodnienia świadczą również zaczerwienia i obrzęki w obrębie palucha, a także jego widoczna deformacja.

Do specjalisty należy się udać zwłaszcza wtedy, gdy oprócz bólu stóp pojawią się takie objawy, jak:

  • często pojawiające się odciski w okolicach palców,
  • obrzęki palców,
  • ból koniuszka i grzbietu palca,
  • trwałe zgięcie drugiego lub trzeciego palca stopy,
  • nienaturalne wygięcie palca w stronę innego,
  • ból podeszwy stóp.

Zobacz film: Haluksy a dobór obuwia. Źródło: 36,6

Halluksy – domowe sposoby i ćwiczenia

Wśród najczęściej zalecanych domowych sposobów na halluksy są ćwiczenia. Pozwalają one skorygować niewielkie zniekształcenia, ale należy wykonywać je codziennie przez co najmniej 10–15 minut, powtarzając każde ćwiczenie po 10 razy. Ćwiczenia na halluksy są podobne do tych wykonywanych na płaskostopie i obejmują:

  • chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp,
  • stawanie na przemian na placach i na piętach,
  • turlanie stopą piłeczki,
  • chwytanie palcami materiału i zwijanie go,
  • odciąganie dużego palca jak najdalej od palca sąsiadującego – to ćwiczenie należy powtórzyć 30 razy – w tym sprawdzają się również specjalistyczne ortezy utrzymujące paluch odsunięty od palca sąsiadującego.

Ćwiczenia na halluksy należy wykonywać łącznie z ćwiczeniami poprawiającymi równowagę, np. staniem na jednej nodze. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane buty – obuwie powinno mieć szeroki nosek, aby palce układały się prawidłowo.

Zobacz film: Co to jest elastopatia? Źródło: 36,6

Jak leczyć halluksy?

Leczenie halluksów zależy od stopnia zaawansowania zmian. Już przy pierwszych objawach należy udać się do ortopedy, który obejrzy stopę i dobierze odpowiednią metodę leczenia, np. stosowanie wkładek ortopedycznych, wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych czy fizykoterapię.

Najprostsze sposoby na halluksy to:

  • żelowe osłony lub plastry na halluksy – chronią bolące miejsca, niekiedy są wzbogacone olejkami mającymi działanie lecznicze;
  • opaski na halluksy – są to żelowe wkładki, które chronią przed otarciami i utrzymują prawidłową pozycję palucha. Wymuszają prawidłowy rozkład nacisku na stopie, dzięki czemu zapobiegają zniekształceniom kości i osłabieniu mięśni;
  • peloty na halluksy (nakładki na halluksy) – spowalniają rozwój schorzenia, zapewniają prawidłowy rozkład nacisku w stopie;
  • wkładki metatarsalne – stosowane głównie w płaskostopiu, unoszą sklepienie stopy, a tym samym korygują ustawienie palucha koślawego;
  • aparaty korekcyjne na halluksy – są stosowane na dzień lub na noc, znoszą ból i spowalniają pogłębianie deformacji. Działają skutecznie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji halluksów;
  • szyna na halluksy – zalecana w profilaktyce oraz w leczeniu fazy początkowej halluksów, a także w okresie pooperacyjnym, koryguje płaskostopie poprzeczne, będące jedną z przyczyn powstawania halluksów.

W przypadku gdy halluksom towarzyszy dokuczliwy ból, lekarz zaleca odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dobrze sprawdza się m.in. maść na halluksy, zwierająca niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Zobacz film: Czy chodzenie w szpilkach jest bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn

Operacja halluksów i rekonwalescencja

Operacja na halluksy jest nie jest niezbędna, chociaż zaleca się zabieg operacyjny jeśli domowe sposoby oraz leczenie nieoperacyjne nieskuteczne, a objawy bólowe i deformacja stopy są uciążliwe. Wówczas lekarz może zlecić wykonanie zabiegu usuwania halluksów. Najczęściej stosowane metody operacyjnego leczenia halluksów to:

  • w mało zaawansowanych zmianach – korekcja torebki stawowej i ścięgien oraz częściowa resekcja głowy kości śródstopia;
  • osteotomia klinowa i półkulista – wycięcie klina kostnego w obrębie kości, a następnie jego usunięcie i przemieszczenie w inne miejsce, aby skorygować deformację;
  • osteotomia Chevron – wykonywana tylko w niektórych przypadkach, obejmuje głowę i kości śródstopia;
  • metoda Scarf – jest to leczenie bezgipsowe halluksów. Zabieg zapewnia stabilne zespolenie odłamów, dzięki czemu już po 2–3 dobach pacjent może obciążać stopę, korzystając ze specjalnych butów pooperacyjnych. Dopiero po minimum 6 tygodniach możliwe jest stosowanie zwykłego obuwia.

Rehabilitacja po operacji halluksa obejmuje ćwiczenia stawu skokowego. Pacjent zostaje o nich poinformowany w szpitalu, gdzie otrzymuje szczegółowe instrukcje. Niestety bardzo często po operacji może dojść do ponownego tworzenia się haluksa. Wobec tego profilaktyka, ćwiczenia i rehabilitacja powinny być stosowane stale, by zapobiec szybkiemu rozwojowi zmian

Zobacz film: Haluks - przyczyny, objawy i metody leczenia. Źródło: 36,6 

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej