Guzowatość nosa - następstwo trądziku. Jak się objawia?

Alona Siniehina/getty images

Guzowatość nosa to ostatnie stadium trądziku różowatego cechujące się nadmiarem tkanki łącznej w okolicy jam nosowych. Z przerostem zmagają się na ogół mężczyźni, ale choroba nie omija również kobiet. Guzowatość jest problemem nie tylko estetycznym. Przerost jam nosa sprzyja kłopotom z oddychaniem, dlatego wskazane jest leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Duży wpływ na powstanie guzowatości ma niewłaściwe leczenie trądziku różowatego i nieprawidłowy tryb życia. Prowadzi to do zaburzeń mikrokrążenia, a następnie do przerostu gruczołów łojowych i powolnej deformacji nosa. Co ma największy wpływ na powstanie tej dolegliwości?

Czym jest guzowatość nosa i dlaczego powstaje?

Guzowatość nosa to schorzenie powstałe na skutek powikłań po trądziku różowatym. O ile sam trądzik na nosie towarzyszy głównie kobietom, to guzowatość jest przypadłością typowo męską. Zmagają się z nią panowie w różnym przedziale wiekowym, lecz największa ilość zachorowań dotyczy mężczyzn po 50 roku życia i starszych. Guzowatość nosa określa się fachowym mianem rhinophyma lub po prostu nazywa następstwem przewlekłego trądziku różowatego.

Etiologia powstawania guzowatości nosa nie została do końca wyjaśniona. Wiadomo jedynie, że czynnikiem sprawczym może być nieprawidłowy tryb życia, zwłaszcza nadmierne spożywanie napojów alkoholowych. Ryzyko zachorowania wzrasta jeszcze bardziej, jeśli są to trunki wysokoprocentowe.

Istotną rolę przy guzowatości odgrywa również leczenie trądziku różowatego, który jest przewlekłą chorobą zapalną skóry twarzy. Przyczyną jego powstania jest nadreaktywność naczyń i niewłaściwe funkcjonowanie układu immunologicznego. Na twarzy chorego tworzy się rumień z tendencją do zmian przerostowych, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale i mogą utrudniać oddychanie. Brak leczenia środkami doustnymi i maściami o działaniu miejscowym doprowadza do powikłań, których skutkiem jest właśnie guzowatość.

Objawy guzowatości nosa

Charakterystycznym objawem guzowatości nosa są zmiany skórne lokalizujące się w okolicy dolnej części nosa, które prowadzą do trwałego oszpecenia. Cechuje je znaczny przerost gruczołów łojowych i tkanki łącznej. Widoczne są także poszerzone naczynia. Skóra nosa chorego jest sinoczerwona i pokryta przerostami, które mają charakter miękkich guzów. Zmian nie sposób nie zauważyć, więc obniża się samoocena chorego. Nos jest nie tylko zdeformowany. Zaburzone jest również jego prawidłowe funkcjonowanie. Osoby, która mają rhinophyma, zmagają się także z chorobami oczu.

Guzowatość nosa ocenia się w pięciostopniowej skali:

  • stopień 1 – na nosie chorego widać niewielkie zmiany. Są to nieznacznie naczynia krwionośne;
  • stopień 2 – trądzik na nosie pacjenta powoduje, że na powierzchni skóry widać ujścia gruczołów łojowych i nieestetycznie wyglądające naczynka;
  • stopień 3 – na nosie chorego powstają twory guzowate zlokalizowane w różnych jego częściach;
  • stopień 4 i 5 – zmiany guzowate obejmują cały nos. Widoczne są poszerzone naczynia krwionośne i gruczoły łojowe. Dochodzi do deformacji nosa.

Guzowatość wymaga leczenia, dlatego chory powinien się zgłosić do dermatologa, który dobierze optymalną terapię.

Rozpoznawanie i leczenie guzowatości nosa

Podstawą diagnostyki w guzowatości nosa jest badanie dermatologiczne i szczegółowy wywiad medyczny. Lekarz musi wiedzieć, czy chory zmagał się kiedykolwiek z trądzikiem różowatym i czy przechodził terapię. Leczenie trądziku różowatego ma ogromne znaczenie przy rhinophyma, dlatego do wizyty warto się przygotować. Niekiedy choroba jest w tak zaawansowanym stadium, że zmiany widać gołym okiem. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy chory nie ma problemów z oddychaniem. Powikłania trądziku różowatego nosa wymagają często interwencji chirurga.

Leczenie guzowatości opiera się głównie na farmakoterapii. Pacjentom podaje się leki doustne i zaleca stosowanie maści o działaniu miejscowym, których rolą jest redukowanie zaczerwienienia. Preparaty do stosowania doustnego to zazwyczaj antybiotyki należące do grupy makrolidów. Mechanizm działania tych leków polega na hamowaniu rozwoju drobnoustrojów, dlatego bardzo często nazywa się je bakteriostatycznym. Do najczęściej stosowanych makrolidów zalicza się erytromycynę i klindamycynę.

Ważnym elementem terapii jest miejscowe stosowanie retinoidów. Są to pochodne witaminy A o korzystnym działaniu na skórę. Ujędrniają ją i regenerują. Wykorzystuje się je nie tylko do leczenia guzowatości nosa, ale także przeciwzmarszczkowo.

Gdy zawiedzie terapia farmakologiczna, a chory ma inne problemy zdrowotne związane z guzowatością, powinien być przygotowywany do leczenia chirurgicznego. Metody operacyjne mają szereg przeciwwskazań, dlatego nie każdy pacjent może skorzystać z tej opcji. Rozwiązaniem problemu stały się lasery, które umożliwiają wycięcie zmian bez konieczności głębokiej penetracji okolicznych tkanek.

Zobacz film: Trądzik różowaty. Jak z nim walczyć?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. S. de Sternberg Stojałowski, B. Lewandowski, Guzowaty przerost nosa zewnętrznego (Rhinophyma). Obserwacje własne, [w:] „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie”, Rzeszów 2015, 1, s. 63–69.

Data aktualizacji: 05.11.2020,
Opublikowano: 07.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej