Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn

Fot: ackF / stock.adobe.com

Guzek na piersiach u kobiet to objaw pojawiający się w związku z aktywnością jajników lub w czasie karmienia piersią. Z kolei u niemowląt wywołują go zmiany hormonalne. Guzek na piersi występuje też wraz z ginekomastią u chłopców i mężczyzn.

Najczęściej guzki na piersiach kojarzone są z groźnym nowotworem piersi. Nie jest to jednak główna przyczyna ich powstawania. Istnieje wiele innych przyczyn, które warto znać, aby nie poddać się panice w razie zauważenia u siebie tego typu zmiany.

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Guzek na piersi – przyczyny u kobiet

Guzek na piersi u kobiet występuje np. w przebiegu raka sutka (guza sutka). Wyczucie dosyć twardej masy o dobrze wyczuwalnych granicach i nierównej powierzchni zwykle jest jednym z objawów raka piersi. Niekoniecznie musi być jednak symptomem tak poważnej choroby. Bolący guzek na piersiach może pojawić się np. przed miesiączką i z reguły pojawiać się wraz z bolesnością piersi. Grudki, często występujące w skupiskach bywają związane z cykliczną aktywnością jajników. Obserwuje się też gruczolakowłókniaki - łagodne zmiany nie powodujące raka. Guzki w piersiach można wykryć także przy powiększonym węźle chłonnym w piersi lub w przypadku stanu zapalnego, np. po urazie. Z kolei guzek na piersiach pojawiający się u kobiet karmiących najczęściej jest sygnałem zatkania przewodu mlecznego. Z reguły dotyczy jednej piersi i nie towarzyszą mu gorączka, ani złe samopoczucie. Wybrzuszenie powstaje na skutek zatkanego przewodu. Skóra znajdująca się nad nim może być zaczerwieniona i obolała.

Zobacz także: Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi. Źródło: 36,6

Guzek na piersi u niemowlaka

Guzek na piersi u niemowlaka najczęściej jest objawem zmian hormonalnych. Występuje szczególnie w okresie noworodkowym i towarzyszy mu z reguły powiększenie gruczołów sutkowych. Mogą być one obrzęknięte, a niekiedy z ich wnętrza wycieka wydzielina przypominająca siarę. Jest nazywana „mlekiem czarownic” bądź „czarcim mlekiem”. Obrzęk i wydzielina pojawiają się na skutek działania prolaktyny i hormonów produkowanych przez łożysko. Zjawisko występuje najczęściej pomiędzy 3. a 5. dniem życia i jest niezależne od płci.

Guzek na piersiach u dziewczynki

Z kolei guzek na piersiach u dziewczynki może być obserwowany u młodych dziewcząt, u których doszło do przedwczesnego dojrzewania. Towarzyszą mu powiększone gruczoły sutkowe, przy czym rozmiary otoczki sutka i brodawki nie ulegają zmianom. Powiększenie sutków może być spowodowane mastodynią, czyli przerostem sutków. Pojawia się też u dziewczynek, które przyjmują leki takie jak D-penicyllamnina bądź estrogeny. Zmiany w gruczołach sutkowych niekiedy obejmują stan zapalny, zazwyczaj spowodowany infekcją bakteryjną. Bakterie dostają się do gruczołów przez uszkodzoną ciągłość skory bądź poprzez brodawkę sutkową. Zapalenie czasami przeradza się w ropień. Guzki na piersiach u dzieci bardzo rzadko są związane z guzami piersi. Większe ryzyko tego schorzenia obserwuje się w okresie pokwitania. Diagnozowane są wtedy takie guzy jak gruczolakowłókniak oraz guz liściasty.

Zobacz film: Poznaj historię Pani Adriany, która przez 7 lat czekała na przeszczep serca. Źródło: Nationale Nederlanden

Guzek na piersiach u chłopców

Guzki ma piersiach u chłopców pojawiające się w okolicach brodawki sutkowej to z reguły tkanka gruczołowa. Jej istnienie jest najczęściej związane z ginekomastią, czyli powiększeniem sutków. Oznacza ona obecność tkanki gruczołowej w okolicach sutków. To zjawisko występuje zarówno u młodych chłopców, a także u mężczyzn niezależnie od wieku. Inna przyczyna powiększenia sutków u chłopców to steatomastia. Diagnostykę tych dwóch schorzeń rozpoczyna się w przypadku pojawienia się takich objawów, jak:

  • ból lub tkliwość,
  • asymetria wielkości sutków,
  • stan zapalny,
  • zniekształcenie brodawki sutkowej,
  • wyciek z sutka,
  • wyczuwalna masa w obrębie piersi.

Guzek na piersiach u mężczyzny

Guzki na piersiach u mężczyzn mogą być spowodowane, podobnie jak u chłopców – ginekomastią. Schorzenie powoduje zmniejszona ilość androgenu – męskiego hormonu płciowego, we krwi wraz ze zwiększoną ilością hormonu żeńskiego– estrogenu. Guzki mogą być też wynikiem urazu bądź ropnia gruczołu piersiowego. Ten ostatni bywa często połączony z zaczerwienieniem skóry nad zmianą, pojawieniu się bólu przy dotykaniu oraz niekiedy gorączką. Guzki piersi u mężczyzn czasami są też wynikiem rozwoju niezłośliwego nowotworu. Do tej grupy należą tłuszczaki i włókniaki.

Przyczyną pojawienia się zmian w gruczołach piersiowych są także nowotwory złośliwe bądź przerzuty raka do piersi. Najczęściej występuje guz w piersiach zwany rakiem piersi, któremu towarzyszą zmiany wyglądu sutka, wyciekająca z niego wydzielina oraz zmiana kształtu, wyglądu bądź rozmiaru piersi. Może pojawić się też zaczerwienienie sutka i jego okolic, a także owrzodzenie piersi. Guzek na piersi nie musi oznaczać raka, jednak w przypadku zauważenia tego typu zmiany, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz film: Czy ciasny biustonosz może powodować raka piersi? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 21.02.2018,
Opublikowano: 04.10.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej