Guz trzustki – niezłośliwy, zapalny guz, torbiel nowotworowa czy rak?

Fot: Stasique / fotolia.com

Guzy trzustki mogą obejmować głowę, trzon, jak i ogon tego narządu. Objawy zależą od typu guza i jego lokalizacji. Guzem może być pozapalna torbiel uciskająca okoliczne narządy, rak czy też guz neuroendokrynny trzustki wydzielający hormony.

Guzy trzustki mogą być różnego pochodzenia. Wyróżnia się głównie guzy niezłośliwe trzustki o typie torbieli, zmiany złośliwe (rak) lub guzy neuroendokrynne trzustki. Rak trzustki jest bardzo złośliwym nowotworem. Nie rokuje dobrze.

Guz na trzustce – torbiel

Bardzo często guzem trzustki okazuje się być torbiel. Jest to zbiornik płynu zawierający wydzielinę trzustkową. Wyróżnia się torbiele prawdziwe i pozapalne. Bardzo częstą przyczyną powstawania torbieli trzustki jest zastój soków trzustkowych, poprzez poszerzenie dróg wyprowadzających je z trzustki. Zdarza się to przy niedrożności przewodu trzustkowego w przebiegu kamicy przewodów żółciowych wspólnych. Około połowa torbieli trzustki to torbiele nowotworowe. Inne typy torbieli to torbiele skórzaste, potworniaki czy pasożytnicze. Torbiele pozapalne są następstwem ostrego zapalenia trzustki.

Torbiele pozapalne mają zawsze w wywiadzie przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki. Małe torbiele są zazwyczaj bezobjawowe. Do objawów torbieli większych (powyżej 4 cm średnicy) zalicza się:

  • dyskomfort w jamie brzusznej,
  • ostry ból brzucha (nie zawsze),
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie,
  • spadek apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • gorączkę.

W przypadku torbieli pozapalnych objawowych wykonuje się ich drenaż, tym bardziej przy objawach uciskowych. Dokonuje się tego poprzez nakłucie pod kontrolą USG lub endoskopowy drenaż wewnętrzny. Jeśli torbiel jest nowotworowa, nie przeprowadza się drenażu, tylko usuwa się ją chirurgicznie.

Guz trzustki – rak

Guz trzustki może być wywołany zmiana złośliwą – rakiem trzustki. Najczęściej jest to gruczolakorak. Lokalizuje się głównie w głowie, dużo rzadziej w trzonie lub w ogonie. Do czynników ryzyka raka trzustki zalicza się:

  • palenie papierosów,
  • przewlekłe zapalenie trzustki,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • otyłość,
  • cukrzycę.

Objawy guza początkowo mogą nie być charakterystyczne. Pojawia się ból, dyskomfort w nadbrzuszu, czasem wzdęcie, utrata łaknienia, spadek masy ciała, nudności. Jeśli rak zlokalizował się w głowie trzustki, często pierwszym istotnym objawem jest żółtaczka. Wynika ona z uciśnięcia przewodu żółciowego wspólnego przez guz. Do innych objawów zalicza się:

  • ból w nadbrzuszu,
  • świąd skóry,
  • cukrzycę lub nietolerancję glukozy,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • objaw Courvoisiera – powiększony, wyczuwalny przez powłoki pęcherzyk żółciowy z żółtaczką),
  • wodobrzusze,
  • powiększenie śledziony,
  • niedrożność dwunastnicy.

Jest to nowotwór o bardzo dużej złośliwości, cechuje się szybkim wzrostem i skłonnością do naciekania. Daje często przerzuty do wątroby, węzłów chłonnych i narządów odległych. Rozpoznanie stawia się na postawie badań obrazowych. Leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne – radykalne. Stosuje się dwie metody operacyjne:

  • Kauscha i Whipple’a – polega na usunięciu głowy trzustki, pęcherzyka żółciowego, przewodu żółciowego wspólnego, dwunastnicy i części odźwiernikowej żołądka,
  • Traverso – jak wyżej, ale z zaoszczędzeniem odźwiernika.

Rokowanie zależy od możliwości resekcyjnych. Średnie przeżycie nieoperowanych osób od momentu rozpoznania wynosi zaledwie kilka miesięcy. Po doszczętnej operacji przeżycie może osiągnąć nawet rok.

Zobacz film: Joanna przeszła operację guza trzustki za pomocą Nanoknife. Źródło: 36,6.

Guzy trzustki neuroendokrynne

Trzustka jest gruczołem wydzielającym hormony, jak np. insulina czy glukagon. Poszczególne typy komórek odpowiedzialne za wydzielanie tych hormonów mogą ulec przemianie nowotworowej. Spośród nich najczęstszy jest guz z komórek beta trzustki, wytwarzający insulinę. Może okazać się to niebezpieczne, ze względu na obniżenie cukru we krwi pod wpływem insuliny.

Głównym objawem guza neuroendokrynnego wydzielającego insulinę jest hipoglikemia, która szczególnie często ujawnia się po wysiłku fizycznym czy dłuższym okresie głodowania. Stan chorego może imitować napad padaczkowy czy upojenie alkoholowe. Osoby z tego typu guzem mają częste napady głodu. Częste jedzenie indukuje otyłość. Charakterystyczna dla tych chorych jest triada Whipple’a – objawy występują w czasie głodzenia z wystąpieniem hipoglikemii, a także ustępują po podaniu węglowodanów.

Leczeniem z wyboru jest wycięcie guza. Nowotwór może dawać przerzuty.

Inne guzy trzustki

Do innych guzów na trzustce zalicza się guz gastrinoma, czyli neuroendokrynny guz wydzielający gastrynę. Jest dość rzadki w trzustce.

Z komórek A w trzustce wywodzi się glukagonowy guz, wydzielający w nadmiarze glukagon. Objawy to: cukrzyca, ubytek masy ciała, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, biegunka i wiele nietypowych innych objawów.

Guz somatostatynowy to bardzo rzadki nowotwór trzustki. Bardzo często przerzutuje. Można obserwować w jego przebiegu cukrzycę, kamicę pęcherzyka żółciowego, biegunkę, utratę masy ciała, tłuszczowe stolce.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.05.2022,
Opublikowano: 25.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Koletka 27.06.2018r.

Mój tata boryka się z rakiem trzustki. Lekarze nie dawali dobrych rokowań dla niego jednak światełkiem w tunelu okazało się leczenie w warszawskim ośrodku nanoknife przy szpitalu św. Elżbiety. W momencie kiedy został skazany na leczenie paliatywne przez innych lekarzy tu pojawiła się nadzieja na przedłużenie czasu do wystąpienia przerzutów odległych oraz jego życia.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej