Grzybica skóry głowy – objawy, leczenie farmakologiczne i naturalne, grzybica

Fot: highwaystarz / stock.adobe.com

Grzybica skóry głowy jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń dermatologicznych, znacząco wpływających na jakość życia. Wymaga konsultacji z lekarzem i stosowania odpowiednio dobranych leków. Grzybica skóry głowy często występuje u dzieci.

Grzybica skóry głowy staje się dużym problem społecznym i według specjalistów liczba chorych będzie rosła, ze względu na urbanizację środowiska, starzenie się społeczeństwa oraz nadużywanie antybiotyków, kortykosteroidów i leków immunosupresyjnych – są to czynniki zwiększające ryzyko rozwoju schorzenia.

Grzybica głowy nie jest chorobą współczesną. Pierwsze jej opisy pochodzą z V w. p.n.e. Większość obecnie znanych dermatofitów, czyli grzybów wywołujących schorzenie, odkryto już pod koniec XIX w. Wśród opisanych około 250 tysięcy ich gatunków tylko 200–300 ma działanie chorobotwórcze.

Grzybica - co to za choroba? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6

Grzybica skóry głowy – objawy

Rozwojowi grzybicy owłosionej skóry głowy sprzyja wiele czynników, w tym:

  • środowiskowe (warunki klimatyczne, zamieszkiwanie w dużych skupiskach ludzkich, korzystanie ze wspólnych urządzeń sanitarnych, używanie detergentów i innych środków chemicznych);
  • choroby metaboliczne (nadczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek);
  • zaburzenia odporności, wrodzone lub nabyte w wyniku niedożywienia, nowotworów i innych poważnych schorzeń czy stosowania antybiotyków, leków cytostatycznych lub immunosupresyjnych;
  • urazy skóry powodujące przerwanie ciągłości tkanek;
  • stany zapalne (zakażenia bakteryjne);
  • ciąża.

Objawy grzybicy skóry głowy zależą od postaci schorzenia. Wyróżnia się trzy główne typy choroby. Grzybica strzygąca skóry głowy jest wywoływana przez dermatofity z rodzaju trichophyton. Charakteryzuje się występowaniem ognisk złuszczających, zawierających włosy ułamane na różnych wysokościach, co sprawia wrażenie, jakby fryzura była przystrzyżona, stąd nazwa tej przypadłości, dotyczącej przede wszystkim dzieci przed okresem pokwitania. Zmiany chorobowe zwykle ustępują bez pozostawienia blizn, niekiedy grzybica strzygąca objawia się też guzami i naciekami z licznymi wypryskami skórnymi oraz dużą ilością ropy.

Grzybica drobnozarodnikowa skóry głowy wywoływana jest najczęściej przez grzyby z gatunku Microsporum audouinii. Charakteryzuje się większymi niż w przypadku grzybicy strzygącej ogniskami złuszczającymi z nieznacznym stanem zapalnym oraz równo ułamanymi włosami kilka milimetrów nad powierzchnią skóry. Włosy są otoczone biało-szarą pochewką. Schorzenie cechuje przewlekły przebieg, ale często dochodzi do samowyleczenia i ustąpienia zmian chorobowych bez pozostawienia blizn.

Grzybica woszczynowa owłosionej skóry głowy charakteryzuje się występowaniem tarczek woszczynowych (strupów), o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów, o żółtym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu, będących koloniami grzybów. Po ich usunięciu zwykle pozostają blizny, a w miejscu rozwinięcia stanu chorobowego przestają rosnąć włosy, które w czasie rozwoju grzybicy są matowe, suche i szorstkie.

Grzybica woszczynowa może także przybierać postaci beztarczkowe: łupieżopodobną lub łuszczycopodobną.

Grzybica skóry głowy u dziecka

Grzybica skóry głowy u dziecka jest zazwyczaj wywoływana przez te same mikroorganizmy, co w przypadku dorosłych. Zwykle są to różne rodzaje dermatofitów, głównie Trichophyton tonsurans, Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton verrucosum, Trichophyton violaceum, Trichophyton schoenleinii, Microsporum canis czy Microsporum audouinii.

Źródłem zakażenia są bardzo często zwierzęta domowe, a w szczególności koty i psy, głównie bezpańskie, dlatego tak ważne jest, by dzieci nie bawiły się z nieznanymi zwierzętami. Grzybica skóry u dzieci w wieku przedpokwitaniowym wciąż zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich schorzeń włosów u najmłodszych Polaków.

Grzybica skóry głowy – leczenie

W przypadku wystąpienia objawów świadczących o możliwości rozwoju mikroorganizmów należy zgłosić się do lekarza dermatologa. Leczenie grzybicy skóry głowy wymaga bowiem w pierwszej kolejności postawienia właściwej diagnozy. Rozpoznanie choroby ułatwia m.in. analiza niepokojących zmian w świetle lampy Wooda – stosowanej w dermatologii lampy kwarcowej, w której dzięki zastosowaniu specjalnego czarnego filtra wykonanego z krzemianu baru i tlenku niklu, emitowane jest długofalowe promieniowanie nadfioletowe. W takim świetle ogniska grzybicze często fluoryzują.

Czasami niezbędne okazują się badania mykologiczne umożliwiające rozpoznanie zakażenia grzybiczego. Ze zmienionych chorobowo miejsc pobierane są wymazy, z których w specjalnych laboratoriach hoduje się drobnoustroje, dlatego na wynik badania trzeba czekać nawet 2–3 tygodnie.

Wszystkie odmiany grzybicy owłosionej skóry głowy wymagają leczenia doustnego. Przez przynajmniej kilka tygodni trzeba zażywać preparaty farmaceutyczne (np. flukonazol, terbinafinę, gryzeofulwinę czy itrakonazol). W leczeniu grzybicy skóry, szczególnie w odmianie drobnozarodnikowej, konieczna bywa epilacja, czyli usunięcie zakażonych włosów.

Leczenie naturalne grzybicy skóry głowy powinno być uzupełnieniem farmakoterapii. Jedną z metod jest nakładanie na włosy pasty z sody oczyszczonej i wody, można dodać do niej kilka kropli olejku eterycznego, np. lawendowego.

Jak przebiega leczenie grzybicy stóp i paznokci? Zobaczcie:

Zobacz film: Zabieg laserowy na grzybice paznokci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 09.12.2018,
Opublikowano: 14.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej