Grzybica potnicowa stóp – objawy, przyczyny i leczenie

Fot. spukkato / Getty Images

Grzybica potnicowa stóp może być leczona lekami do stosowania miejscowego, jak i ogólnego. Wszystko zależy od rozległości objawów. Zdarza się grzybica potnicowa skóry rąk, choć jest ona zdecydowanie rzadsza.

Grzybica potnicowa jest zakażeniem polegającym na występowaniu rozsianych pęcherzyków, szczególnie na skórze stóp, po okresie bezobjawowym. Zmiany lokalizują się głównie na brzegach stóp i podeszwie. Mogą rozwinąć się również na dłoniach. Jest to choroba zakaźna wywołana przez grzyby, a najbardziej sprzyjające warunki ich rozwoju to ciepło i wilgoć. Czasami wystarczy stosowanie miejscowych preparatów, innym razem konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. Ponadto bardzo ważna jest profilaktyka grzybicy potnicowej.

Czym charakteryzuje się grzybica stóp i paznokci? Skąd się bierze i jak ją samemu rozpoznać? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6

Grzybica potnicowa stóp – przyczyny

Absolutnie nie należy kojarzyć grzybicy potnicowej z brakiem higieny osobistej. Im bardziej restrykcyjna jest higiena, tym występuje większe prawdopodobieństwo niszczenia naturalnej flory bakteryjnej powłok skóry, co z kolei stanowi wrota inwazji dla zakażeń grzybiczych. Przyczyną powstawania grzybicy potnicowej są warunki sprzyjające rozwojowi grzybów, czyli wilgoć i ciepło. Ponadto na wzrost ryzyka zakażenia grzybiczego nakładają się wszystkie stany związane z zaburzeniem naturalnej odporności organizmu. Bardzo często są to choroby przewlekłe, jak cukrzyca, choroby wymagające stałego przyjmowania antybiotyków lub glikokortykosteroidów, zakażenia wirusem HIV, nowotwory, niedoczynność tarczycy.

Kiedy powstają warunki sprzyjające inwazji grzyba, musi dojść też do sytuacji, że zostanie on przeniesiony na podatny na zakażenie organizm. Grzyby rozpowszechnione są w całym środowisku. Z dużą łatwością można zakazić się nimi podczas korzystania z ręczników czy przyborów toaletowych. Grzybica potnicowa stóp może rozwinąć się u osób uczęszczających regularnie na baseny, sauny bądź siłownie. Mimo że większość ośrodków stara się utrzymać wysokie standardy higieniczne, to jednak trudne jest całkowite usunięcie czynników ryzyka. Wybierając siłownię, warto zwrócić uwagę, czy dostępne są dozowniki zawierające płyn do dezynfekcji sprzętu po ćwiczeniach. Osoby korzystające z usług gabinetu kosmetycznego powinny dowiedzieć się, czy dany gabinet przestrzega zasad higieny i dezynfekcji, korzysta m.in. ze sprzętu jednorazowego użytku. Nie powinno się również przymierzać boso butów w sklepach obuwniczych czy stosować zbyt ciasnego obuwia upośledzającego przepływ krwi, sprzyjającego urazom, a tym samym przyczyniającego się do rozwoju zakażeń.

Objawy grzybicy potnicowej stóp

Najczęściej grzybica potnicowa obejmuje stopy. Początkowo choroba nie ma charakterystycznych objawów. Pojawiają się pęcherzyki na podeszwie lub brzegu stopy. Jest to najczęstsza forma choroby. Nie można jednak wykluczyć pojawienia się grzybicy potnicowej na rękach. Początkowo choroba może nie dawać objawów, jednak w dalszej kolejności zmiany skórne zlewają się, pękają i tworzą różnego typu owrzodzenia czy nadżerki.

Zdarza się, że grzybica stóp współistnieje z grzybicą paznokci. To z kolei powoduje powstawanie na paznokciach przebarwień. Stają się one łamliwe, kruche, rozdwajają się. Dodatkowe objawy towarzyszące grzybicy potnicowej to obecność wyprysków na stopach czy łuszczycy paznokci.

Leczenie grzybicy potnicowej

W zależności od objawów, leczenie ogranicza się do stosowania preparatów miejscowych lub konieczne jest wdrożenie leczenia ogólnego. Najczęściej jednak doskonale sprawdzają się maści lub kremy przeciwgrzybicze. Leczenie domowe grzybicy potnicowej obejmuje właściwą higienę połączoną z zadbaniem o to, by warunki na skórze nie sprzyjały grzybom. Konieczne jest więc właściwe osuszanie skóry ręcznikami, noszenie skarpet i butów pozwalających na wietrzenie stopy. Można również profilaktycznie stosować dezodoranty do stóp, które pomagają utrzymać suche warunki na stopie, jak również różnego rodzaju talki czy pudry wysuszające miejscowo stopę i działające przeciwgrzybiczo.

Jak leczyć grzybicę paznokci? Czy można przyspieszyć terapię? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Grzybica paznokci - jak ją leczyć? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 06.11.2018,
Opublikowano: 04.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej