Grzybica międzypalcowa – przyczyny i objawy choroby. Kto jest najbardziej narażony? Skuteczne leczenie

Fot: Lydie / fotolia.com

Grzybica międzypalcowa jest schorzeniem, na które najbardziej narażone są osoby z problemem nadmiernej potliwości stóp, korzystające z basenów oraz cukrzycy. Leczenie farmakologiczne trwa około 4-6 tygodni. W zapobieganiu ważne jest noszenie klapek kąpielowych oraz korzystanie wyłącznie z własnych ręczników.

Grzybica międzypalcowa jest powszechną chorobą skóry stóp. Jej pierwszymi objawami jest uczucie pieczenia i swędzenia. Rozwojowi grzybicy sprzyja m.in. nadmierna potliwość oraz częste korzystanie z publicznych łaźni czy basenów.

Grzybica międzypalcowa – przyczyny i czynniki ryzyka

Grzybica międzypalcowa wywoływana jest przez dermatofity, czyli grzyby atakujące skórę, włosy i paznokcie. Wykazują one zdolność do rozkładania keratyny – białka naturalnie występującego w skórze i paznokciach. Do zakażenia grzybicą międzypalcową dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu osoby zdrowej z chorą lub z chorym zwierzęciem. Infekcja grzybicza może rozwinąć się również w wyniku styczności z materiałem zakaźnym, który pojawił się np. na mokrych podłogach na basenach, matach gimnastycznych, wewnątrz obuwia. Powstawaniu grzybicy międzypalcowej sprzyja praca w wilgotnych, ciepłych i ciemnych pomieszczeniach. Na rozwój choroby znacznie bardziej narażone są osoby z cukrzycą, zaburzeniami krążenia kończyn dolnych, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością oraz obniżoną odpornością organizmu.

Zobacz film: Grzybica. Źródło: 36,6.

Czynnikami ryzyka wystąpienia infekcji grzybiczej są również: wzmożona potliwość, uszkodzenia naskórka (nawet niewielkie urazy i otarcia), miejscowe stosowanie kortykosteroidów. Grzybice częściej powstają u osób korzystających z basenów, klubów fitness czy publicznych łaźni i saun. Chorobie sprzyja również noszenie obuwia wykonanego z syntetycznych materiałów nieprzepuszczających powietrza oraz długotrwałe wykonywanie prac w pozycji stojącej, które skutkuje nadmiernym obciążeniem kończyn dolnych, a tym samym stóp.

Objawy grzybicy międzypalcowej

Zmiany towarzyszące grzybicy międzypalcowej najczęściej występują w III i IV przestrzeni między palcami stóp. Jest to związane z najbardziej korzystnymi warunkami w tej lokalizacji dla rozwoju infekcji grzybiczej, czyli podwyższoną temperaturą oraz dużą wilgotnością. Grzybica międzypalcowa objawia się zmianami skórnymi w postaci nadmiernego łuszczenia się i pękania naskórka. Prowadzi to do powstawania nadżerek. Zainfekowana skóra stóp jest wilgotna i ma charakterystyczne białoszare zabarwienie. Grzybicy międzypalcowej stóp towarzyszy uporczywy świąd oraz pieczenie. Zmiany mogą ulec rozprzestrzenieniu w obrębie skóry placów i paznokci. Dochodzi wówczas do przebarwienia płytki paznokciowej na żółtawy lub zielonkawy kolor, rozwarstwiania i nadmiernej łamliwości paznokci.

Leczenie grzybicy międzypalcowej

Leczenie grzybicy międzypalcowej jest procesem długotrwałym – trwa około 4-6 tygodni od zdiagnozowania choroby. W leczeniu stosuje się miejscowe preparaty w formie żelu lub maści, które należy aplikować na skórę stóp dwa razy dziennie. Kuracji nie należy przerywać przed upływem wymaganego okresu leczenia, nawet pomimo ustąpienia objawów, gdyż może to prowadzić do nawrotu choroby. Leki należy aplikować na oczyszczoną i starannie osuszoną skórę stóp. Przy braku poprawy po upływie 2-3 tygodni od rozpoczęcia leczenia zależy skonsultować się z lekarzem. W przypadku rozprzestrzenienia się infekcji grzybiczej na paznokcie konieczne jest wdrożenie leczenia doustnego. Najczęściej stosowanymi preparatami farmakologicznymi są terbinafina oraz itrakonazol.

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6.

Domowe sposoby na grzybicę międzypalcową

W leczeniu grzybicy międzypalcowej, poza specjalistycznymi preparatami farmakologicznymi wykorzystuje się również domowe sposoby. Jednym z nich jest stosowanie środków przeciwgrzybiczych dostępnych bez recepty, które zmniejszają ryzyko rozwoju infekcji. Zalecane są one przede wszystkim osobom najbardziej narażonym na zakażenie dermatofitami. Preparaty te mają postać kremów, żeli lub spray’ów, które łatwo aplikuje się na skórę stóp. W zapobieganiu infekcji grzybiczej ważne jest dokładne osuszanie stóp po kąpieli oraz noszenie przewiewnego obuwia i codzienne wymienianie skarpetek. Osoby ze wzmożoną potliwością powinny stosować preparaty redukujące problem pocenia się stóp, np. pudry lecznicze, które posiadają właściwości przeciwgrzybicze, wysuszające oraz łagodzące powstałe podrażnienia skóry.

Skutkują również zmiękczeniem naskórka i działają odświeżająco. Uczęszczając na baseny lub do sauny, konieczne jest unikanie chodzenia na boso. Niewskazane jest również korzystanie ze wspólnych ręczników czy noszenie obuwia na zmianę z innymi osobami, nawet bliskimi. Skutecznym domowym sposobem na grzybicę międzypalcową oraz jej zapobieganie jest noszenie skarpetek zdrowotnych, zalecanych zwłaszcza cukrzykom i osobom podejmującym regularną aktywność fizyczną. Hamują rozwojów mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym grzybów oraz przeciwdziałają nadmiernej potliwości stóp.

Zobacz film: Leczenie grzybicy paznokci stóp. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej