Gotowość szkolna dzieci sześcioletnich – czy konieczna jest ocena gotowości szkolnej?

Fot: asiseeit / gettyimages.com

Gotowość szkolna sześciolatków nie zawsze jest taka sama. Nie każde dziecko na tyle rozwinęło różne umiejętności, by sprostać szkolnym oczekiwaniom. Dlatego tak ważna jest właściwa ocena gotowości szkolnej.

Szkoła to ogromny krok dla sześciolatka czy nawet siedmiolatka. Jest zupełnie odmiennym środowiskiem, niż to znane mu do tej pory. Związana jest z dezorganizacją życia, zmianą środowiska, a także koniecznością sprostania nowym wyzwaniom. Szkoła to zatem stres, z którym różne dzieci w różny sposób sobie radzą. Gotowość do nauki pisania czy czytania też jest kwestią osobniczą. Są dzieci, które idąc do szkoły, nie mają pojęcia o czytaniu i pisaniu, a są też takie, które te umiejętności posiadły. Odpowiedni moment nauki w szkole warunkuje dalszy rozwój dziecka.

Czym jest gotowość szkolna?

Gotowość szkolna to pojęcie związane z oceną rozwoju dziecka na danym etapie. Wyróżnia się pewne kryteria gotowości szkolnej, będące pochodną wymagań nauczyciela, sytuacji rodzinnej i ambicji rodziców, a także systemu edukacji. Gotowość szkolna jest niejako zdolnością dziecka do podjęcia zadań rozwojowych na poziomie szkolnym. Przede wszystkim dziecko zmienia dotychczasową formę aktywności z zabawy na naukę. Musi być w stanie opanować umiejętności czytania, pisania, zdobywać wiedzę i ją wykorzystać, aktywnie uczestniczyć w życiu grupy rówieśniczej, osiągnąć pewien etap samodzielności i niezależności. Pod uwagę bierze się zatem również gotowość do uczenia się. Jest to bardzo ważny psychologiczny aspekt gotowości szkolnej. W tym zakresie dziecko musi być zainteresowane nauką i wyrażać chęć nauki. Mimo problemów, niepowodzeń powinno wykazywać jakiekolwiek, choć minimalne, postępy.

Zobacz także: Jak przebiega i dla kogo jest skierowana integracja sensoryczna?

Ocena gotowości szkolnej sześciolatków

Do oceny gotowości szkolnej sześciolatków stworzono specjalną skalę, w której wymieniono pewne zachowania i umiejętności dziecka. Gotowość szkolną sześciolatka ocenia się w kontekście jego działań i zachowań w przedszkolu bądź w szkole. Skala służąca ocenie gotowości szkolnej składa się z pięciu części:

A – zachowania i umiejętności związane z aktywnością poznawczą,

B – zachowanie w grupie rówieśników,

C – samodzielność i radzenie sobie w trudnych sytuacjach,

D – podejmowanie zadań pod kierunkiem nauczyciela,

E – gotowość do czytania i pisania.

Gotowość szkolna dzieci sześcioletnich – jak ocenić?

Skala gotowości szkolnej, która służy ocenie gotowości sześciolatków, obejmuje pięć wymienionych wcześniej części, jak również kilka podskal obejmujących poszczególne umiejętności dziecka. Za każde z nich przyznaje się według odpowiedzi dziecka odpowiednio:

4 punkty – nie,

3 punkty – raczej nie,

2 punkty – raczej tak,

1 punkt – tak.

Jak wyglądają szkolne zajęcia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Źródło: Dzień Dobry TVN.

Są również parametry mające wartości ujemne. Ocenia się m.in. to, czy dziecko:

  • potrafi rozróżnić 2 obrazki różniące się szczegółami,
  • potrafi słuchać uważnie,
  • rozróżnia kierunki prawo lewo,
  • rozróżnia pojęcia odnoszące się do przestrzeni,
  • zna pory roku i dni tygodnia,
  • układa puzzle,
  • potrafi narysować proste figury geometryczne,
  • liczy do 100,
  • potrafi właściwie trzymać ołówek,
  • potrafi lepić figurki z plasteliny,
  • potrafi samo się ubrać,
  • potrafi zapamiętać i wykonać polecenia,
  • sprząta zabawki,
  • wykazuje inicjatywę,
  • często zadaje pytania.

Zobacz także: Nadwrażliwość sensoryczna u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie

Po co ocenia się gotowość szkolną sześciolatka?

Gotowość szkolna służy ocenie, czy dziecko ma szansę poradzić sobie w szkole. Dzieci na wczesnych etapach życia istotnie różnią się od siebie. Zwraca się uwagę przede wszystkim na różnice w posturze czy wzroście, jednak przede wszystkim bierze się pod uwagę aspekty dojrzałości szkolnej. Są dzieci, które w wieku 2,5 roku mogą iść do przedszkola i radzą sobie doskonale. Są takie, które po skończeniu 3 lat korzystają z pieluszek, nie potrafią samodzielnie jeść i nie są gotowe na przedszkole. Podobnie jest ze szkołą. Część dzieci w wieku 6 lat nie radzi sobie z pewnymi umiejętnościami na tyle, by dać sobie radę w szkole. Innym wręcz wskazane jest pójście wcześniej do szkoły, niż w wieku 7 lat. Rzetelna ocena gotowości szkolnej jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega zaburzeniom w rozwoju na dalszych etapach. Nie powinno się twierdzić, że dziecko, nawet jeśli nie jest gotowe, to dorówna rówieśnikom. Program edukacji idzie do przodu i niestety dziecko, które na początku ma problemy z dotrzymaniem tempa rówieśnikom, najprawdopodobniej będzie je miało również w przyszłości.

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej